[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 68°F  
High: 71°F ~ Low: 46°F
Sunday, May 1, 2016

Eels take second on track, Knights win on the road

Friday, April 25, 2003

(Photo)
The Clay City Eels track team took second in a tri-meet with Sullivan and Bloomfield on Thursday evening.

The Golden Arrows won the boy's meet 75 to 51 over Clay City with Bloomfield scoring 30. In the girl's meet, the Arrows had 80 to the Eel's 58. The Cardinals had 17 points.

In the boy's meet, David Schroer won the 3,200 meters and took third in the 1,600 meters. Camrand Tucker was second in each hurdle event and Kyle Tiefel was second in the 800 meters as was Ryan Reagin in the discus and shotput.

For the girls, Brittany Rood was first in the 100 hurdles and second in the 300 hurdles and Alisha Drake was first in the 1,600 meters. Elizabeth Effner was second in the 3,200 meters and Elizabeth Beyers was second in the 100 and 400 meter races.

The Eels will next host Northview and White River Valley on Tuesday night at 5 p.m.

Clay City Track and Field

At Clay City

Boys Meet: Sullivan 75, Clay City 51, Bloomfield 30

LJ -- 1. Howard (Sl) 18-2 3/4, 2. LaGrande (Bl), 3. Pounds (Sl)

3,200 R -- 1. Sullivan, 9:00, 2. Clay City

Disc -- 1. Raley (Sl) 117-6, 2. Reagin (CC), Nero (Sl)

100 H -- 1. Howard (Sl) 15.6, 2. Tucker (CC), 3. C.Schroer (CC).

100 -- 1. Pounds (Sl) 11.7, 2. Ewoule (Bl), 3. Lucas (CC)

1,600 -- Dupre (Sl) 4:54, 2. O'Neal (Bl), 3. D.Schroer (CC)

SP -- 1. Raley (Sl) 40-5, 2. Reagin (CC), 3. Nero (Sl)

400 R -- 1. Sullivan, 49.3, 2. Bloomfield, 3. Clay City

400 -- 1. Shorter (Sl) 55.8, 2. Huggler (CC), 3. Je. Schlak

HJ -- 1. Wright (Sl) 5-8, 2. Falcombery (Sl), 3. Breeden (Bl)

300 H -- 1. Howard (Sl) 42.1, 2. Tucker (CC), 3. C.Schroer

800 -- 1. Hughes (Bl) 2:13, 2. K.Tiefel (CC), 3. Huggler (CC)

200 -- 1. Tucker (Sl) 24.5, 2. Ewole (Bl), Tucker (CC)

3,200 -- 1. D.Schroer (CC) 10:54, 2. O'Neal (Bl), 3. Ja.Schlak

1,600 R -- 1. Clay City (Tucker, Huggler, Je.Schlak, K.Tiefel) 3:53, 2. Sullivan.

Girls Meet: Sullivan 80, Clay City 58, Bloomfield 17

HJ -- 1. Kennedy (Sl) 4-8, 2. Kelly (Sl), 3. Riggs (CC)

SP -- 1. Beam (Bl) 31-2, 2. Thombleson (Bl), 3. Liechty (CC)

3,200 R -- 1. Sullivan, 11:50, 2. Clay City

100 H -- 1. B. Rood (CC) 18.7, 2. Boulyerd (Sl), 3. Effner (CC)

100 -- 1. Turner (Sl) 13.9, 2. Beyers (CC), 3. Ross (Sl)

1,600 -- 1. Drake (CC) 6:14, 2. Spatz (Sl), 3. L.Rood (CC)

400 R -- 1. Sullivan, 53.9, 2. Clay City

400 -- 1. Black (Sl) 1:10, 2. Beyers (CC), 3. Slader (Sl)

300 H -- 1. Moore (Sl) 46.2, 2. B.Rood (CC), 3. Riggs (CC)

LJ -- 1. Deckard (Sl) 14-2 3/4, 2. Bolyerd (Sl), 3. Thombleson (Bl)

Disc -- 1. Thombleson (Bl) 106-2, 2. Boone (CC), 3. Vaughn (Sl)

800 -- 1. Ungar (Sl) 2:46, 2. Boulyerd (Sl), 3. L.Rood (CC)

200 -- 1. Deckard (Sl) 28.3, 2. Ross (Sl), 3. Steiner (CC)

3,200 -- 1. Spatz (Sl) 13:27, 2. Effner (CC), Scheuren (CC)

1,600 R -- 1. Sullivan 4:43, 2. Clay City

Northview Track

At West Vigo

Boys Meet: 106, West Vigo 26

Northview Results

3,200 R -- 1. Northview (House, Chastain, Timm, Smith) 9:07

110 H -- 1. Bowman 17.5, 2. R.Thompson

LJ -- 1. Landry 18-0 1/2, 2. Lee, 3. J.Reece

100 -- 1. McClellan 11.9, 3. Landry

1,600 -- 1. Smith 4:39, 2. Timm, 3. Brand

400 R -- 1. Northview (Thompson, Landry, Bowman, McClellan) 48.5

400 -- 1. House 54.2, 3. Chamberlain

300 H -- 1. Bowman 43.9, 2. R.Thompson

HJ -- 1. S.Piatt 5-6, 2. Ja.Reece, 3. Landry

SP -- 2. Vanatti, 3. Keyes

Disc -- 1. Vanatti 110-6, 3. Gebert

PV -- 1. S.Piatt 10-6, 1. J.Brown 10-6, 3. K.Brown

800 -- 2. Brand, 3. Timm

200 -- 1. McClellan 24.2, 3. Chamberlain

3,200 -- 1. Smith 11:19, 2. Chastain

1,600 R -- 1. Northview (House, Thompson, Brand, Piatt) 3:44.3



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: