[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 52°F  
High: 58°F ~ Low: 43°F
Wednesday, May 4, 2016

Knights take second in WIC track meet

Thursday, May 15, 2003

(Photo)
Northview's Sondra Truax won the WIC title in the discus with a throw of 115-10 on Wednesday evening at Owen Valley High School.

SPENCER -- Though the Northview girl's track team won just one event during Wednesday's Western Indiana Conference track meet, they certainly made favorite Edgewood sweat out the final team results.

However, when all was said and done the Mustangs came out just ahead of the Knights, 129 to 104.5. Owen Valley was just behind Northview with 102 points while Sullivan posted 100. Brown County, West Vigo and South Vermillion rounded out the standings.

Northview discus thrower, Sondra Truax was the lone winner for the Knights when she posted a season best toss of 115-10 to defeat Michelle Puller of West Vigo by over 14 feet.

Truax would also post a fourth place finish in the shotput with a throw of 35-0.

Dani Modesitt scored well on the track for Northview with a third place in the 100 meters along with a fourth in the 200. She was also a member of the second place 400 relay squad with Britt Hoffman, Kelsey Scroggins and Lindsey Stearley.

Hoffman was fifth in the 100, 200 and long jump for the Knights. In the 800 meters, Shandra Kirby also brought home a fifth place finish as did Nikki Royer in the 1,600 meters.

Kelsey Scroggins placed second in both the 100 and 300 hurdles on Wednesday and Jessica Reece brought home a second place in the high jump, a third in the 300 hurdles and a fourth in the 100 hurdles.

The Northview girls will have the remainder of the week off before competing at the Terre Haute North Sectional on Tuesday at 5 p.m.

The Northview boy's team will compete at the WIC meet this evening at Northview High School beginning at 5 p.m.

Western Indiana Conference Girls' Track Meet

At Owen Valley

Team Scores: Edgewood 129, Northview 104.5, Owen Valley 102, Sullivan 100, Brown County 54, West Vigo 49, South Vermillion 43.5

1,600 -- 1. Julia Costello (SV) 5:32.51, 2. Jenny Kulow (BC) 5:41.28, 3. Stephanie Clouser (OV) 5:45.63, 4. Jordan Kendrick (EW) 5:46.64, 5. Nicole Royer (NV) 5:52.28.

Disc -- 1. Sondra Truax (NV) 115-10, 2. Michelle Puller (WV) 101-05, 3. Laura Perry (OV) 96-04, 4. Kyndal Vaughn (SL) 91-10, 5. Jessica Haraburda (SV) 90-02.

HJ -- 1. Kari Frields (EW) 4-10, 2. Jessica Reece (NV) J4-10, 3. Amanda Chapman (WV) J4-10, 4. Lauren Crist (WV) J4-10, 5. Kassy Kennedy (SL) 4-6.

100 H -- 1. Erica Moore (SL) 15.51, 2. Kelsey Scroggins (NV) 16.62, 3. Savanna Johnson 17.35, 4. Jessica Reece (NV) 17.62, 5. Ashley Smith (BC) 17.93.

100 -- 1. Heidi Vuke (OV) 12.94, 2. Melissa Deckard (SL) 13.22, 3. Dani Modesitt (NV) 13.46, 4. Brianna Ashba (EW) 13.64, 5. Britt Hoffman (NV) 14.10.

400 R -- 1. Edgewood (Adams, Ashba, DeSmith, Johnson) 51.91, 2. Northview (Hoffman, Modesitt, Scroggins, Stearley) 53.42, 3. Sullivan (Boone, Deckard, Turner, Unger) 54.11, 4. Owen Valley (Dennison, Grubb, Turley, Wallace) 55.36, 5. West Vigo (DeSanto, McCarty, Rhoden, Lydick) 56.80.

400 -- 1. Erica Moore (SL) 58.20, 2. Sammy Sims (EW) 1:02.06, 3. Holly Fisher (BC) 1:03.66, 4. Lindsey Vuke (OV) 1:03.85, 5. Julie Gillaspy (OV) 1:04.78.

300 H -- 1. Savanna Johnson (EW) 49.50, 2. Kelsey Scroggins (NV) 50.29, 3. Jessica Reece (NV) 51.12, 4. Ashley Smith (BC) 52.39, 5. Alissa Wallace (OV) 54.59.

200 -- 1. Erica Moore (SL) 26.39, 2. Heidi Vuke (OV) 26.74, 3. Savanna Johnson (EW) 27.88, 4. Dani Modesitt (NV) 28.71, 5. Britt Hoffman (NV) 28.96.

800 -- 1. Courtney DeSmith (EW) 2:23.96, 2. Julia Costello (SV) 2:25.65, 3. Adair Unger (SL) 2:36.78, 4. Stephanie Clouser (OV) 2:36.89, 5. Shandra Kirby (NV) 2:39.46.

SP -- 1. Michelle Puller (WV) 27-11 3/4, 2. Jamie Adams (WV) 36-7 1/4, 3. Ashley Hendrickson (EW) 35-3, 4. Sondra Truax (NV) 35-00, 5. Laura Perry (OV) 33-1 1/4.

3,200 -- 1. Jenny Kulow (BC) 12:26.97, 2. Kristina Hunter (EW) 12:33.81, 3. Vicky Abbott (EW) 12:48.86, 4. Michelle Heck (OV) 12:59.37, 5. Whitney Spatz (SL) 13:13.28.

1,600 R -- 1. Edgewood (Adams, Ashba, DeSmith, Sims) 4:21.72, 2. Sullivan (Black, Boone, Deckard, Turner ) 4:30.18, 3. Brown County (Fisher, Smith, Voland, McIntosh ) 4:30.41. 4. Northview (Barnett, Pecis, Royer, Stearley) 4:39.66, 5. South Vermillion (Wood, Beverly, Costello, Mackey) 4:4.37.

LJ -- 1. Erica Moore (SL) 16-10, 2. Heidi Vuke (OV) 15-1 1/2, 3. Laura Perry (OV) 14-10 1/2, 3. Kelsey Scroggins (NV) 14-10 1/2, 5. Britt Hoffman (NV) 14-7 1/2.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: