[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 61°F  
High: 64°F ~ Low: 38°F
Tuesday, Mar. 31, 2015

Clay City track teams place second to Sullivan

Friday, April 23, 2004

(Photo)
Photo by Carey Fox

Clay City freshman Sarah Kennedy placed second in the 400 meters on Thursday evening.

Staff Reports

The Clay City track teams braved inclement weather on Thursday evening for second place finishes in both the girls and boys track events.

The Eels' girls team placed second to Sullivan's 61.5 points with their score of 54. Bloomfield was third with 39.5 points.

Sullivan's Erica Moore won three events, the 100, 200 and 400 meter events to pace the Golden Arrows to the tri-meet victory.

For the Eels, Alisha Drake won both the 1,600 and 3,200 meter events with teammate Brittany Rood second in the 1,600 and Elizabeth Effner the runnerup in the 3,200. Rood was also second in the 300 hurdles and third in the 800 while Lacey Rood won the 100 hurdles ahead of teammate Rebecca Seymor.

Clay City won both the 3,200 and 400 relays and Sarah Kennedy placed second in the 400 meters.

The boys team also placed second to the Golden Arrows, scoring 85 points to Sullivan's 118. Third place Bloomfield scored 21 and Holy Cross tallied 10.

Andy Huggler won the 1,600 meters for the Eels and was third in the 800 event. Logan Bettenbrock took the top spot in the 3,200 meters ahead of teammate Jared Schlack in second, David Schroer in third and Adam Schroer in fifth.

Jared Defore won the 300 hurdles and took second in the 100 hurdles behind teammate Camrand Tucker who was third in the 300 event.

Stephen Johnson was second in the 100 meters and third in the 200 while Cole Schroer was third in the 400.

In field events, Roger Harden was third in the shotput while Kyle Booe was second in the discus.

The Eels' relay teams all finished second with the 400 relay squad of Cole Schroer, Billy Lucas, Andre Josifov and Johnson running a 48.4. The 1,600 relay team of Huggler, Cole Schroer, Defore and Tucker, second with a 3:58 and the 3,200 relay team of Huggler, Bettenbrock, David Schroer and Kyle Tiefel also second.

Clay City will compete on Tuesday evening in a three-way meet at White River Valley that also includes Northview.

Clay City Track

Girls Track

Sullivan 61.5, Clay City 54, Bloomfield 39.5

100 -- 1. E.Moore (Sl) 13.2, 2. Paige Gill (Sl) 13.2, 3. S.Jarrett (Bl) 14.8

100 H -- 1. L.Rood (CC) 19.8, 2. R.Seymor (CC) 20.3, 3. K.Bell (Sl) 21.6

1,600 -- 1. A.Drake (CC) 6:36.8, 2. B.Rood (CC) 6:51.8, 3. T.Bolyard (Sl) 7:11.2

1,600 R -- 1. Sullivan, 4:52, 2. Clay City, 5:03.4

300 H -- 1. T.Bolyard (Sl) 57.8, 2. B.Rood (CC) 1:01.3, 3. K.Bell (Sl) 1:01.7

3,200 -- 1. A.Drake (CC) 14:04, 2. E.Effner (CC) 14:25, 3. C.Ferguson (Sl) 14:35

3,200 R -- 1. Clay City, 11:57.4, 2. Sullivan, 12:11, 3. Bloomfield

400 R -- 1. Clay City, 59.6, 2. Sullivan 1:00.4, 3. Bloomfield

Disc -- 1. Thombleson (Bl) 95-8, 2. K.Vaughn (Sl) 90-4, 3. Bean (Bl) 88-1

SP -- 1. Thombleson (Bl) 32-2, 2. Bean (Bl) 31-8, 3. B.Myers (Bl) 31-6

HJ -- 1. J.Stout (Bl) 4-4, 2. K.Bell (Sl) 4-2, 3. J.Rogers (Bl) 4-2

LJ -- 1. Thombleson (Bl) 14-7 1/2, 2. T.Bolyard (Sl) 13-8, 3. P.Gill (Sl) 13-2 1/2

400 -- 1. E.Moore (Sl) 1:01.9, 2. Kennedy (CC) 1:10.2, 3. J.Cockran (Bl) 1:16

800 -- 1. A.Unger (Sl) 2:51.9, 2. M.Jackson (CC) 2:56.9, 3. B.Rood (CC) 2:59.2

200 -- 1. E.Moore (Sl) 27.6, 2. S.Jarrett (Bl) 31.0, 3. P.Gill (Sl) 31.5

Boys Track

Sullivan 118, Clay City 85, Bloomfield 21, Holy Cross 10

3,200 R -- 2. Clay City (Huggler, L.Bettenbrock, D.Schroer, K.Tiefel), 9:08

SP -- 3. Harden (CC) 36-7, 5. W.Jeffers (CC) 35-11 1/2

LJ -- 4. J.Defore (CC) 17-6 1/2

100 H -- 1. Tucker (CC) 17.5, 2. Defore (CC) 17.6, 5. Chadwell (CC) 20.2

100 -- 2. S.Johnson (CC) 12.2, 4. A.Josifov (CC) 12.6

Disc -- 2. K.Booe (CC) 114-0 1/2

1,600 -- 1. Huggler (CC) 4:53, 4. L.Bettenbrock (CC) 5:04

HJ -- 4. G.Thatcher (CC) 5-4, 5. C.Schroer

400 -- 3. C.Schroer (CC) 59.3

400 R -- 2. Clay City (C.Schroer, B.Lucas, A.Josifov, S.Johnson), 48.4

300 H -- 1. Defore (CC) 45.5, 3. Tucker (CC) 47.6, 5. Chadwell (CC)

800 -- 3. Huggler (CC) 2:16, 4. Tiefel (CC), 5. A.Schroer

200 -- 1. 3. S.Johnson (CC 25.4, 5. A.Josifov (CC)

3,200 -- 1. L.Bettenbrock (CC) 11:05, 2. J.Schlack (CC), 11:09, 4. D.Schroer, 5. A.Schroer

1,600 R -- 2. Clay City (Huggler, C.Schroer, Defore, Tucker), 3:58



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.