[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 76°F  
High: 88°F ~ Low: 62°F
Wednesday, July 29, 2015

Knights sweep Eels and Wolverines on the track

Wednesday, April 28, 2004

(Photo)
Nick Gebert of Northview placed first in both the shotput and discus in a meet victory over Clay City and WRV.

SWITZ CITY -- The Northview Knights swept their way to victory in a three-way meet with county rival Clay City and White River Valley Tuesday night.

The boys team, led by two-event winner Nick Gebert (shotput, discus), Shawn Piatt (high jump, 400) and a sweep of the relay events, scored 104 points to Clay City's second place score of 48.

The girls team was paced by Brit Hofmann who won four individual events and Emily Pugh who added another two event victories to help the Knights win 98 to 29 over the Wolverines with Clay City third with 26 points.

The Knights also got wins in the boy's meet from Michael Landry in the long jump and Matt McClellan in the 200 meters. Devon Chamberlain added a win in the 100 meters, which the Knights swept, and Logan Whitman and Chris Bowman swept the hurdle events.

Neil Vanatti was second in both shotput and discus while Justin Scherb won the 3,200 and placed second in the 1,600.

Clay City's only event wins came from Andy Huggler who won the 1,600 and 800 meter events.

Logan Bettenbrock was second in the 3,200 meters and third in the 1,600 while Jared Defore was the runner up in the long jump and placed third in the hurdle events.

In the girl's meet, Hofmann won the 100, 200, 400 and long jump and Emily Pugh took the victory in the 1,600 and 3,200 events to lead Northview

Shandra Kirby won the 800 and Hannah Hunter won the high jump for the Knights and Ashley Davis was the shotput winner and was second in the discus.

Second places came from Clay City's Sabrina Liechty in the shotput and Northview's Natasha Barnett in both hurdle events. Nikki Royer was second in the 800 and Hunter was runnerup in the 400. Lindsey Stearley placed second in the 200 and Mary Pugh was runnerup in the 3,200.

Northview will compete at Sullivan on Thursday evening.

Boys Track and Field

At White River Valley

Northview 104, Clay City 48, White River Valley 4

Disc -- 1. Gebert (Nv) 124-0, 2. Vanatti (Nv) 110-1, 3. K.Booe (CC) 107-3

SP -- 1. Gebert (NV) 45-1 1/2, 2. Vanatti (Nv) 42-6, 3. Harden (CC) 41-7

LJ -- 1. Landry (Nv) 19-4 1/2, 2. Defore (CC) 18-6, 3. Lee (Nv) 17-3

100 H -- 1. Whitman (Nv) 15.28, 2. Bowman (Nv) 16.07, 3. Defore (CC) 16.4

HJ -- 1. S.Piatt (Nv) 5-8, 2. Reece (Nv) 5-4, 3. Black (Nv) 5-2

100 -- 1. Chamberlain (Nv) 11.7, 2. Thompson (Nv) 11.7, 3. McClellan (Nv) 11.76

1,600 -- 1. Huggler (Nv) 4:45, 2. Scherb (Nv) 4.50, 3. Bettenbrock (CC) 4:59

400 -- 1. S.Piatt (Nv) 55.29, 2. C.Schroer (CC), 3. Lee 56.9

3,200 -- 1. Scherb (Nv) 10:50, 2. Bettenbrock (CC) 10:52, 3. Schlack (CC) 11:30

300 H -- 1. Bowman (Nv) 42.57, 2. R.Thompson (Nv) 42.6, 3. Defore (CC) 43.43

800 -- 1. Huggler (CC) 2:40, 2. Brand (Nv) 2:13, 3. Reberger (CC) 2:14

200 -- 1. McClellan (Nv) 24.18, 2. Chamberlain (Nv) 24.3, 3. J.Harper (CC) 26.6

3200 R -- 1. Northview (Miller, Reberger, Colson, Brand), 9:03, 2. Clay City

400 R -- 1. Northview (Chamberlain, McClellan, Bowman, Thompson), 46.05, 2. Clay City

1,600 R -- 1. Northview (Thompson, Chamberlain, Piatt, Brand), 3:42, 2. Clay City

Girls Track and Field

At White River Valley

Northview - 98, WRV - 29, Clay City - 26

Disc -1. Schantz (WRV) 107'4", 2. A Davis (NV) 95'11", 3. B Fagg (NV) 84'2", Liechty (CC) 83'3"

LJ - 1. B Hofmann (NV) 15'11", 2. Neely (WRV) 15'2", 3. J Yocom (NV) 13' 9 3/4", 4. F Smith (NV) 13' 5"

SP - 1. A Davis (NV) 32'6 1/2", 2. Liechty (CC) 30'3 1/2", 3. Schantz (WRV) 27'11", 4. Sands (CC) 26'11 1/2"

HJ - 1. H Hunter (NV) 4'8", 2. Cullison (WRV) 4'2"

3,200 Relay - 1. Northview (S Kirby, B Spugnardi, Mary Pugh, N Royer) 10:56 - 2. Clay City 11:50

100 HH - 1. Neely (WRV) 17.65, 2. N Barnett 18.1, 3. Seymore (CC) 19.1, Cooksey (WRV) 19.7

100 - 1. B Hofmann (NV) 13.6, 2. A Thomas (NV) 14.3, 3. Lamber (WRV) 14.5, 4. Steiner (CC) 15.1

1,600 - E Pugh (NV) 5:42, Mary Pugh (NV) 6:13, Drake (CC) 6:15, K Deakins (NV) 6:25

400 Relay - 1. Northview (A Thomas, F Smith, L Stearley, J Yocom) 58.24, 2. Clay City, 1:01.4

400 - 1. B Hofmann (NV) 1:06.89, 2. H Hunter (NV) 1:07.3, 3. Kennedy (CC) 1:09.6, 4. Dyer (WRV) 1:09.9

300 H - 1. Cooksey (WRV) 54.9, 2. N Barnett (NV) 55.9, 3. F Smith (NV) 56.39, 4. Neeley (WRV) 58.9

800 - 1. S Kirby (NV) 2:38, 2. N Royer (NV) 2:45, 3. Drake (CC) 2:51.32, 4. B Spugnardi (NV) 2:51.32

200 - 1. B Hofmann (NV) 29.13, 2. L Stearley (NV) 29.9, 3. A Thomas (NV) 30.5, 4. Dyer (WRV) 31.1

3,200 - 1. E Pugh (NV) 12:54, 2. Mary Pugh (NV) 13:47, 3. Drake (CC) 14:07, 4. Effner (CC) 14:21.03

1,600 Relay - 1. Northview (S Kirby, H Hunter, N Royer, L Stearley) 4:44, 2. Clay City, 5:14



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: