[The Brazil Times nameplate] Mostly Cloudy ~ 53°F  
High: 58°F ~ Low: 45°F
Wednesday, May 4, 2016

North Clay boys have strong week

Tuesday, May 18, 2004

(Photo)
Kristy Backfish provided the winning margin of victory Monday with her win at No. 3 singles.

Staff Reports

The North Clay boys track team came up with some top finishes in action last week.

The Knights placed second to Cloverdale while beating South Putnam in a three-way meet last Monday evening and posted 91 points on the way to beating St. Patrick (49), Cascade (48) and Riverton Parke on Tuesday.

On Monday night, Ross Crooks won the discus with a throw of 98-11 and Jered Timm won the 400 meters with his personal best time of 57.93. He also took second in the 100 meters and joined Jared Staley, Griffin Maurer and Jordan Maurer to win the 1,600 relay.

Griffin Maurer also won the 800 and Jared Royer was second in the 3,200 ahead of teammate E.C. Moody's fourth place finish. Eli Kirby was fourth in the 1,600 while Drake Stevenson was fourth in the 200 meters.

In field events, Timm was second in the high jump with Jordan Keller placing third. Keller also was third in the shotput and fourth in the discus behind Alex Modesitt's third.

On Tuesday night, Royer, Griffin Maurer and Timm each got event victories.

Royer won the 3,200 meters with Timm taking the top spot in the 400 and 100 meters, beating out teammate Jared Staley in the 100.

Maurer won the 800 meters ahead of Jordan Maurer and Royer's fourth place. Thad Whittington was second in the 110 hurdles with Jordan Keller second in the 400.

The 1,600 relay team also won with Timm, Staley and both Jordan and Griffin Maurer comprising the team.

Monday 5/10

North Clay (43) South Putnam (26) Cloverdale (68)

High Jump: 2nd Jered Timm (5'1'') 3rd Jordan Keller (4'8'')

Discus: 1st Ross Crooks (98'11'') 3rd Alex Modesitt (87') 4th Jordan Keller (83'6 1/2'')

Shot Put: 3rd Jordan Keller (32'2'')

3200: 2nd Jared Royer (12:43) 4th E.C. Moody (13:36)

110H: 4th Thad Whittington (19:59)

100: 2nd Jered Timm (12.56)

1600: 4th Eli Kirby (6:07)

4x100: 3rd Griffin Maurer, Jordan Maurer, Jared Staley, Drake Stevenson (53.55)

400: 1st Jered Timm (57.93 Personal Record)

800: 1st Griffin Maurer (2:31.7)

200: 4th Drake Stevenson (28.86)

4X400: 1st Jered Timm, Jared Staley, Griffin Maurer, Jordan Maurer (4:05.6)

Tuesday 5/11

North Clay (91) St. Patrick (49) Cascade (48) Riverton Parke (15)

Long Jump: 5th Justin White (14'6'')

High Jump: 2nd Jered Timm (4'8'') 3rd Jordan Keller (4'4'')

Discus: 5th Ross Crooks (95'9'')

Shot Put: 2nd Jordan Keller (31'1'')

3200: 1st Jared Royer (12:32) 3rd E.C. Moody (13:50)

110H: 2nd Thad Whittington (19:62) 3rd Zach Stultz (20.09)

100: 1st Jered Timm (12.50) 2nd Jared Staley (12.99) 4th Drake Stevenson (13.42)

1600: 4th Eli Kirby (6:04) 5th Ryan Lutes (6:18)

4x100: 1st Griffin Maurer, Jordan Maurer, Jared Staley, Drake Stevenson (52.25)

400: 1st Jered Timm (58.86 ) 2nd Jordan Keller (1:06) 4th Ross Crooks (1:08.4) 5th Nathan Maffioli (1:08.8)

800: 1st Griffin Maurer (2:29) 2nd Jordan Maurer (2:32) 4th Jared Royer (2:39) 5th Alec Manke (2:40)

200: 2nd Drake Stevenson (28.00) 4th Ross Crooks (29.5) 5th Jonathon Bradshaw (30.65)

4X400: 1st Jered Timm, Jared Staley, Griffin Maurer, Jordan Maurer (4:08)

Thusday 5/13 Sullivan Relays

Linton (93) Sullivan (92) North Clay/Shakamak (33) Clay City (20)

Discus: 2nd Jordan Keller (98'6'') 3rd Ross Crooks (96'6 1/4'') Alex Modesitt (89')

Shot Put: 4th Jordan Keller (37'8'')

4x100: 3rd Griffin Maurer, Jordan Maurer, Jared Staley, Drake Stevenson (53.7)

400: 2nd Jered Timm (58.4 )

800: 4th Griffin Maurer (2:29.6)

4X400: 1st Jered Timm, Jared Staley, Griffin Maurer, Jordan Maurer (4:04 3 seconds from school record)

In field events, Timm was second in the high jump with Jordan Keller placing third. Keller also was third in the shotput and fourth in the discus behind Alex Modesitt's third.

On Tuesday night, Royer, Griffin Maurer and Timm each got event victories.

Royer won the 3,200 meters with Timm taking the top spot in the 400 and 100 meters, beating out teammate Jared Staley in the 100.

Maurer won the 800 meters ahead of Jordan Maurer and Royer's fourth place. Thad Whittington was second in the 110 hurdles with Jordan Keller second in the 400.

The 1,600 relay team also won with Timm, Staley and both Jordan and Griffin Maurer comprising the team.

Monday 5/10

North Clay (43) South Putnam (26) Cloverdale (68)

HJ: 2nd Jered Timm (5'1'') 3rd Jordan Keller (4'8'')

Discus: 1st Ross Crooks (98'11'') 3rd Alex Modesitt (87') 4th Jordan Keller (83'6 1/2'')

Shot Put: 3rd Jordan Keller (32'2'')

3200: 2nd Jared Royer (12:43) 4th E.C. Moody (13:36)

110H: 4th Thad Whittington (19:59)

100: 2nd Jered Timm (12.56)

1600: 4th Eli Kirby (6:07)

4x100: 3rd Griffin Maurer, Jordan Maurer, Jared Staley, Drake Stevenson (53.55)

400: 1st Jered Timm (57.93 Personal Record)

800: 1st Griffin Maurer (2:31.7)

200: 4th Drake Stevenson (28.86)

4X400: 1st Jered Timm, Jared Staley, Griffin Maurer, Jordan Maurer (4:05.6)

Tuesday 5/11

North Clay (91) St. Patrick (49) Cascade (48) Riverton Parke (15)

LJ: 5th Justin White (14'6'')

HJ: 2nd Jered Timm (4'8'') 3rd Jordan Keller (4'4'')

Discus: 5th Ross Crooks (95'9'')

SP: 2nd Jordan Keller (31'1'')

3200: 1st Jared Royer (12:32) 3rd E.C. Moody (13:50)

110H: 2nd Thad Whittington (19:62) 3rd Zach Stultz (20.09)

100: 1st Jered Timm (12.50) 2nd Jared Staley (12.99) 4th Drake Stevenson (13.42)

1600: 4th Eli Kirby (6:04) 5th Ryan Lutes (6:18)

4x100: 1st Griffin Maurer, Jordan Maurer, Jared Staley, Drake Stevenson (52.25)

400: 1st Jered Timm (58.86 ) 2nd Jordan Keller (1:06) 4th Ross Crooks (1:08.4) 5th Nathan Maffioli (1:08.8)

800: 1st Griffin Maurer (2:29) 2nd Jordan Maurer (2:32) 4th Jared Royer (2:39) 5th Alec Manke (2:40)

200: 2nd Drake Stevenson (28.00) 4th Ross Crooks (29.5) 5th Jonathon Bradshaw (30.65)

4X400: 1st Jered Timm, Jared Staley, Griffin Maurer, Jordan Maurer (4:08)

Thusday 5/13 Sullivan Relays

Linton (93) Sullivan (92) North Clay/Shakamak (33) Clay City (20)

Discus: 2nd Jordan Keller (98'6'') 3rd Ross Crooks (96'6 1/4'') Alex Modesitt (89')

SP: 4th Jordan Keller (37'8'')

4x100: 3rd Griffin Maurer, Jordan Maurer, Jared Staley, Drake Stevenson (53.7)

400: 2nd Jered Timm (58.4 )

800: 4th Griffin Maurer (2:29.6)

4X400: 1st Jered Timm, Jared Staley, Griffin Maurer, Jordan Maurer (4:04 3 seconds from school record)



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: