[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 71°F  
High: 76°F ~ Low: 56°F
Friday, Sep. 19, 2014

Clay City boys host and win own invitational

Friday, September 10, 2004

(Photo)
Logan Bettenbrock was the winner of the boys varsity race in the Clay City Invitational on Thursday.

CLAY CITY -- The Clay City boys cross country team made themselves at home on Thursday night winning their own invitational over three other squads.

The Eels, paced by Logan Bettenbrock's individual victory, scored 30 team points to defeat Eastern's 60, Shakamak's 67 and South Putnam's 68.

Bettenbrock crossed the finish line in 18:07 ahead of South Putnam's Bo Jackson who ran an 18:10.

Dustin Souder placed third for the Eels with a time of 18:22 with Adam Shroer in sixth. Tyler Moon was ninth and Austin Vansickle was 11th in 19:30. Also for the Eels, Cole Schroer was 14th with Ryan Sutton in 15th.

In the girls race, Owen Valley's Melissa Jennings was the overall winner in 17:21 ahead of Eastern's Emily Prosise (17:35).

South Putnam won the team trophy, placing five runners in the top 13 overall.

Leading Clay City was Lacey Rood who finished ninth in 18:13. Teammates Chelsea Riggs and Elizabeth Byers were 23rd and 24th with Danielle Steiner and Whitney Ames in 27th and 28th.

In the men's junior varsity race, Matt Vansickle won the boys race in 20:54 with teammate Kyle Grassick placing eighth in 23:08.

The Eels will have a break until Saturday, September 18 when they run in the South Knox Invitational.

Boys Varsity

Team Scores: Clay City 30, Eastern 60, Shakamak 67, S.Putnam 68

Top-10 Individuals

1. Logan Bettenbrock (CC) 18:07, 2. Bo Jackson (SP) 18:10, 3. Dustin Souder (CC) 18:22, 4. Jacob Kotter (E) 18:37, 5. Anthony Witt (Sh) 18:45, 6. Adam Schroer (CC) 18:49, 7. Mike Manion (E) 18:50, 8. Cory Puckett (SP) 19:05, 9. Tyler Moon (CC) 19:06, 10. Brandon Fender (E) 19:07

Clay City: 11. Austin Vansickle, 19:30, 14. Cole Scroer, 20:31, 15. Ryan Sutton, 20:36

Girls Varsity

Team Scores: South Putnam 38, Owen Valley 45, Eastern 55, Clay City 103

Top-10 Individuals

1. Melissa Jennings (OV) 17:21, 2. Emily Prosise (E) 17:35, 3. Stephanie Clouser (OV) 17:46, 4. S.Beasley (SP) 17:49, 5. Kayla Erwin (E) 17:53, 6. C.Croan (SP) 18:02, 7. C.Davis (SP) 18:11, 8. S.Egold (SP) 18:13, 9. Lacey Rood (CC) 18:13, 10. Sam Crosby (Sh) 18:16

Clay City: Chelsea Riggs, 20:13, 24. Elizabeth Byers, 20:37, 27. Danielle Steiner, 25:25, 28. Whitney Ames, 27:03

JV Boys Race

Top-5 Individuals

Matt Vansickle (CC) 20:54, 2. Nick Crail (E) 21:08, 3. Derek Collins (Sh) 21:36, 4. Ben Grissom (Sh) 21:52, 5. Tyler Parker (SP) 22:35

Clay City: 8. Kyle Grassick, 23:08

JV Girls Race

Top-5 Individuals

1. Brittany Doley (OV) 18:53, 2. Lindsey Sipes (WRV) 19:38, 3. Lea Dyer (WRV) 19:47, 4. H.Pitts (SP) 19:57, 5. B.Boler (SP) 20:24



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.