[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 53°F  
High: 69°F ~ Low: 39°F
Friday, Apr. 18, 2014

Pugh fourth in WIC meet, girls place fourth

Thursday, October 7, 2004

- Boys' team places fifth at WIC meet

The Edgewood Mustangs provided a dominating effort in claiming the 2004 WIC boys cross country crown, outdistancing second place Brown County by 23 points.

The Mustangs took the top three individual spots, led by race winner Paul Weakley's 16:55, and placed their top five runners all in the top six spots to score just 17 team points ahead of the Eagles' 40.

West Vigo was third with 94 points, Sullivan was next with 114, Northview was fifth with 116 and South Vermillion was followed by Owen Valley.

In the girls' race Jenny Kulow of Brown County was the winner in 15:22 to pace the Eagles to the team victory with just 27 points. Owen Valley was a distant second with 70 points just ahead of West Vigo's 73 with Northview in fourth with 89 points followed by Edgewood's 113 and South Vermillion's 151.

The Knights were led by senior Emily Pugh's fourth place finish in 15:42 with Kim Deakins also placing in the top 10 with her time of 16:52.

The Northview boys were led by James Grounds 19th place finish with Ryan Thompson in 21st and Hunter Reberger in 23rd place.

The Knights will compete in the Terre Haute North Cross Country Sectional on Tuesday at the LaVerne Gibson Complex beginning at 5:15 p.m.

Western Indiana Conference Cross Country

At Brown County

Boys Varsity Team Scores: Edgewood 17, Brown County 40, West Vigo 94, Sullivan 114, Northview 116, South Vermillion 168, Owen Valley 214

Top-10 Individuals

1. Paul Weakley (EW) 16:55, 2. Justin Kendrick (EW) 16:56, 3. Alex Holbrook (EW) 16:56, 4. Patrick McCormack (BC) 17:06, 5. Justin Lynn (EW) 17:07, 6. Dan Lindsey (EW) 17:11, 7. Billy Howard (BC) 17:14, 8. Andrew McMasters (BC) 17:14, 9. Tom Weakley (EW) 17:17, 10. Zack Branham (BC) 17:18.

Northview: 19. James Grounds 18:35, 21. Ryan Thomspon 18:39, 23. Hunter Reberger 18:50, 25. Drew White 18:59, 28. Logan Wegner 19:24, 30. Kyle Colson 19:43, 31. Griffin Maurer 19:50.

Boys Reserve Race

Winner: Jason Hardin (BC) 18:02

Northview: 7. Jordan Maurer 21:35

Girls Varsity Team Scores: Brown County 27, Owen Valley 70, West Vigo 73, Northview 89, Edgewood 113, South Vermillion 151

Top-10 Individuals

1. Jenny Kulow (BC) 15:22, 2. Julia Costello (SV) 15:30, 3. Brittney Wagler (BC) 15:35, 4. Emily Pugh (Nv) 15:42, 5. Holly Fisher (BC) 15:54, 6. Stephanie Clouser (OV) 16:21, 7. Justina Peters (BC) 16:27, 8. Melissa Jennings (OV) 16:44, 9. Olivia Umphries (WV) 16:46, 10. Kim Deakins (Nv) 16:52.

Other Northview: 18. Hannah Hunter 17:36, 28. Emilee Lutes 19:00, 29. Felicia Smith 19:16, 30. Melanie Pugh 19:26, 32. Jennifer Jeffers 19:27.

Girls Reserve Race

Winner: Heather Hunter (WV) 19:37

Northview: 5. Kayla Pugh 21:39



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.