[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 56°F  
High: 58°F ~ Low: 45°F
Wednesday, May 4, 2016

Future of Clay County X-country squares off

Friday, September 23, 2005

(Photo)
Carey Fox photos

Lindy Jones (front left) and Emily Phillips (front right) battle for position ahead of Carmela Roeschlein (back left) and Corey Laue in Thursday's cross country meet.

Unseasonably warm temperatures descended upon the valley on Thursday afternoon for a matchup between Clay City and North Clay's cross country teams.

The schools battled tooth and nail with each team grabbing a victory.

Clay City's Lindy Jones would race to the individual girls victory, crossing the line in 12:41, but it was the North Clay girls who packed in their top-five runners within the top-seven overall to take a 24 to 37 victory over the Eels.

North Clay got a second place finish from Emily Phillips to lead their team in 13:07, but Clay City's Carmela Roeschlein was third before the Knights took control with the next top runners wearing maroon and black.

Corey Laue placed fourth for North Clay in 13:45 followed by Alyssa Conrad, Haylie Harbison, Nicole Nelson, Breanna Fagg, Tori Rohrabaugh and Jackie Moore to cap the top-10.

In the boys event, the Knights got a top finish from Skyler Hall who crossed the line in 11:57, but this time it was the Eels who packed in a group of runners in the top-10 to get a 25-34 victory.

Parker Modesitt of Clay City was second (12:31) with North Clay's Tanner Brown in third, but the Eels took the next three places (Austin Sinders, Jacob Payne and Steven Palmer) to earn the win. Ben Denker was seventh for the Knights before Clay City placed Logan Higgins, Jesse Vansicle and Kyle Yocom all in the top-10.

Girls Team Results

North Clay 24, Clay City 37

Top-10

1. Lindy Jones (CC) 12:41, Emily Phillips (NC) 13:07, 3. Carmela Roeschlein (CC) 13:21, 4. Corey Laue (NC) 13:45, 5. Alyssa Conrad (NC) 14:00, 6. Haylie Harbison (NC) 14:16, 7. Nicole Nelson (NC) 14:29, 8. Breanna Fagg (NC) 15:09, 9. Tori Rohrabaugh (NC) 16:17, 10. Jackie Moore (NC) 17:15

Boys Team Results

Clay City 25, North Clay 34

Top-10

1. Skyler Hall (NC) 11:57, 2. Parker Modesitt (CC) 12:31, 3. Tanner Brown (NC) 13:04, 4. Austin Sinders (CC) 13:12, 5. Jacob Payne (CC) 13:20, 6. Steven Palmer (CC) 13:33, 7. Ben Denker (NC) 13:41, 8. Logan Higgins (CC) 13:51, 9. Jesse Vansicle (CC) 13:53, 10. Kyle Yocom (CC) 13:54



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: