[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 54°F  
High: 58°F ~ Low: 47°F
Monday, May 2, 2016

Knights prepare for WIC with meet against Eagles

Thursday, September 29, 2005

(Photo)
Carey Fox photo

Hunter Reberger (left) and Logan Wegner (right) placed seventh and eighth overall in Wednesday's race versus South Putnam.

With the cross country season winding down, Northview and North Clay prepared for their conference meet on Saturday with a midweek meet against South Putnam.

The Northview boys pulled off a convincing victory with the Eagles missing their first and fourth runner and the South Putnam girls swept the top five spots in taking the team victory over the Knights.

James Grounds paced Northview with his overall victory in 18:59 and the Knights got a third place finish from Chris Smith (19:43) followed closely by Landry Moore (19:44) in fourth with Eli Kirby (20:09) in fifth place overall. Capping the team scoring for the Knights was Hunter Reberger who crossed the line in 20:13, just ahead of Logan Wegner by a second.

In the girls race, South Putnam proved to be on top of their game, sweeping the top five spots for a 15-52 victory over the Knights.

Shannon Egold won the race with a time of 17:44 with Hannah Hunter the first Northview runner to finish, placing sixth in 19:31. Felicia Smith was eighth and Jennifer Jeffers placed ninth to round out the Knights in the top-10.

In the junior high race, Emily Phillips won the girls race for North Clay in 12:32 followed by Corey Laue in 13:23 and Alyssa Conrad in third at 13:26. Nicole Nelson came through in fourth place with a time of 14:03 as North Clay won the meet 15 to 61 over the Eagles.

The boys race was won by Dylan Hayes but the Knights got the team victory 28 to 34.

Skyler Hall lead the Knights with a second place finish in 12:08 and Tanner Brown was third. Brad Smith placed sixth for the Knights, followed by Josiah Alstott, Josh Lynch, Ben Denker and Cole Watts rounding out the top-10.

Next up for the Knights will be a trip to Brown County for the Western Indiana Conference meet on Saturday.

Boys Team Results

Northview 20, South Putnam 42

Top-10 Results

1. James Grounds (Nv) 18:59, 2. Brad Erkett (SP) 19:15, 3. Chris Smith (Nv) 19:43, 4. Landry Moore (Nv) 19:44, 5. Eli Kirby (Nv) 20:09, 6. Heath Pruitt (SP) 20;12, 7. Hunter Reberger (Nv) 20:13, 8. Logan Wegner (Nv) 20:14, 9. Andrew Northrup (SP) 20:15, 10. Drew White (Nv) 20:20

Other Northview: 11. Ryan Lutes, 17. Kyle Colson, 19. Jordan Maurer, 23. Griffin Maurer, 24. Thad Whittington

Girls Team Results

South Putnam 15, Northview 52

Top-10 Results

1. 1. Shannon Egold (SP) 17:44, 2. Cassie Davis (SP) 18:07, 3. Sarah Beasley (SP) 18:17, 4. Mary Jane Earnest (SP) 18:49, 5. Caitlyn Croan (SP) 19:07, 6. Hannah Hunter (Nv) 19:31, 7. Kim Puckett (SP) 19:59, 8. Felicia Smith (Nv) 20:01, 9. Jennifer Jeffers (Nv) 20:16, 9. Franklin (SP) 20:33

Other Northview: 14. Allie True, 21:00, 15. Cassandra Barnett, 21:01, 16. Emilee Lutes, 21:02, 19. Kayla Pugh, 22:53, 20. Shelby Colson, 23:31

Junior High boys

Team results: North Clay 28, South Putnam 34

Top-10

1. Dylan Hayes (SP) 11:55, 2. Skyler Hall (NC) 12:08, 3. Tanner Brown (NC) 12:24, 4. Tim Toland (SP) 12:52, 5. Trevor Bonifacius (SP) 13:05, 6. Brad Smith (NC) 13:14, 7. Josiah Alstott (NC), 8. Josh Lynch (NC), 9. Ben Denker (NC), 10. Cole Watts (NC)

Junior High Girls

Team results: North Clay 15, South Putnam 61

Top-10 results

1. Emily Phillips (NC) 12:32, 2. Corey Laue (NC) 13:23, 3. Alyssa Conrad (NC) 13:26, 4. Nicole Nelson (NC) 14:03, 5. Hallie Harbison (NC) 14:13, 6. Breanna Fagg (NC) 14:16, 7. Miranda Brossman (NC) 14:17, 8. Parker (SP), 9. Tori Rohrabaugh (NC) 16:29, 10. Jackie Moore (NC) 16:31



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: