[The Brazil Times nameplate] Light Rain Fog/Mist ~ 56°F  
High: 64°F ~ Low: 48°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Northview track teams race to dual victory over Sullivan

Monday, May 1, 2006

(Photo)
Carey Fox photos

(Top) Kaley Huffman was part of the winning 1,600 relay team while (bottom) Joe Evinger was third in the discus for the Knights.

The Northview track team earned a pair of road victories on Thursday night, sweeping past Sullivan in boys and girls team scoring.

The boys team scored 85.5 points to the Golden Arrows 46.5 and earned big points in the field events by sweeping both the shot and discus events and taking first and third in the pole vault.

Jordan Mauer won the vault for the Knights, clearing 10-0 with Cole Doyle in third with a vault of 9-6 and Neil Vanatti won both the shot (46-0) and discus (139-6). Taking second in the shot was Nick Gebert (42-0) who was also runnerup in the discus (137-7) followed by Joe Evinger in both events.

On the track, the Knights won all three relay events with the team of Shawn Hardey, Dustin Pruett, Broc Miller and Devon Chamberlain winning the 4X100 event in 45.3. Jared Timm and Brodee Miller teamed with Pruett and Chamberlain to win the 4X400 in 3:45 with Hank Weishaupt, Thad Whittington, Eli Kirby and Ryan Lutes winning the 3,200 relay (10:14.5).

Hardey was an individual winner in the 100 meters, running a time of 11.65. Timm and Weishaupt went 1-2 in the 400 meters (53.5) for the Knights and Hunter Reberger was the winner in the 800 (2:06) followed by Landry Moore.

In the distance events, James Grounds won the 3,200 in 10:40 followed by Chris Smith (10:52) and in the 1,600, Drew White was second to Sullivan's Mark Lighthizer with Kirby in third place.

In the girls meet, the Knights scored 89 points to best Sullivan's 42 and were bolstered by a pair of individual wins from Hannah Hunter (400 (1:05) and 200 (29.22). Brittney Spugnardi was the runnerup in the 800 and Renee Leslie finished second in the 200 meters. Kylee Thacker won the 800 meters for the Knights and was part of the winning 3,200 relay team with Spugnardi, Cassandra Barnett and Allie True in a time of 12:01.80.

In the distance events, Jennifer Jeffers took the 3,200 for Northview in 14:03.90 followed by Barnett and in the 1,600, Jeffers was the runnerup to Erica Moore of Sullivan. True was third for the Knights followed by Abby Birkey.

The 400 relay was also won by Northview as the team of Leslie, Andrea Thomas, Elle Kleiber and Kaley Huffman raced home in 55.81 for the victory. The 1,600 relay was won by the team of Emily Chiles, Huffman, Leslie and Hunter in 4:52.97.

In the field events, Shandi Travis took the high jump by clearing 5-0 with Hunter in third behind Moore and Rachael Packard won the pole vault for the Knights with a vault of 7-6 followed by Thomas.

Over in the long jump, Thomas was also the winner with a leap of 15-3 followed by Huffman and in the throwing events, Ashley Davis was the discus winner with a toss of 103-2 and second in the shot with a throw of 32-10. Ashley McDonald was second in discus and third in the shot.

Northview's squads will be back in action on Monday with a road meet with Edgewood and Greencastle.

BOYS TEAM SCORING

Northview 85.50; Sullivan 46.50

100 METER DASH -- 1. Shawn Hardey, Northview, 11.65; 2. Ethan Witvoet, Sullivan, 11.66; 3. Broc Miller, Northview, 11.73; 4. Brian Walden, Northview, 12.19; 5. Stanley Enochs, Sullivan, 12.31; 6. Mark Roberts, Sullivan, 12.97.

110M H -- 1. Gene Bradford, Sullivan, 16.94; 2. Chris Huston, Sullivan, 17.78; 3. Jordan Mauer, Northview, 18.72; 4. Jacob Willis, Sullivan, 18.75; 5. Kyle Colson, Northview, 19.40; 6. Thad Whittington, Northview, 19.88; 7. Griffin Norris, Northview, 21.25; 8. Cainan Reeves, Northview, 21.72; 9. Nick Jabvanni, Northview, 22.57.

1600 -- 1. Mark Lighthizer, Sullivan, 5:02.28; 2. Drew White, Northview, 5:05.15; 3. Eli Kirby, Northview, 5:27.38; 4. Earl Moody, Northview, 5:41.00; 5. Matt Willman, Northview, 5:52.00; 6. Phillip Tislow, Sullivan,

6:04.90.

1600 R -- 1. Northview (A), 3:45.00 (Jared Timm, Dustin Pruett, Brodee Miller, Devon Chamberlin); 2. Sullivan (A), 3:51.00 (Logan Arnett, Chris Huston, Dalton Hiatt, Brock Raley).

200 -- 1. Ethan Witvoet, Sullivan, 23.72; 2. Devon Chamberlin, Northview, 23.88; 3. Brian Walden, Northview, 24.79; 4. Stanley Enochs, Sullivan, 25.37; 5. Zach Sanabria, Northview, 25.38; 6. Kyle Coulson, Sullivan, 25.75.

300 H -- 1. Gene Bradford, Sullivan, 44.03; 2. Matt Weinheimer, Sullivan, 45.06; 3. Griffin Mauer, Northview, 47.06; 4. Thad Whittington, Northview, 50.97; 5. Kyle Colson, Northview, 51.19; 6. Griffin Norris, Northview, 54.00; 7. Nick Jabvanni, Northview, 54.12.

3200 METER RUN -- 1. James Grounds, Northview, 10:40.70; 2. Chris Smith, Northview, 10:52.30; 3. Mark Lighthizer, Sullivan, 11:29.90; 4. Ryan Lutes, Northview, 11:30.30.

3200 R -- 1. Northview (A), 10:14.50 (Hank Weishaupt, Thad Whittington, Eli Kirby, Ryan Lutes).

400 METER DASH -- 1. Jared Timm, Northview, 53.50; 2. Hank Weishaupt, Northview, 54.97; 3. Logan Arnett, Sullivan, 55.37; 4. Dalton Hiatt, Sullivan, 56.53.

400 METER RELAY -- 1. Northview (A), 45.30 (Shawn Hardey, Dustin Pruett, Broc Miller, Devon Chamberlin); 2. Sullivan (A), 45.88 (Gene Bradford, Stanley Enochs, Matt Weinheimer, Ethan Witvo.

800 -- 1. Hunter Reberger, Northview, 2:06.00; 2. Landry Moore, Northview, 2:14.00; 3. Joey Kean, Sullivan, 2:18.50; 4. Brock Raley, Sullivan, 2:23.60; 5. Justin Sluder, Sullivan, 2:28.00.

DISCUS -- 1. Neil Vanatti, Northview, 139-6; 2. Nick Gebert, Northview, 137-7; 3. Joey Evinger, Northview, 110-3; 4. Ross Crooks, Northview, 109-2; 5. Mark Roberts, Sullivan, 101-3; 6. Alex Modesit, Northview, 95-0; 7. Brock Vanatti, Northview, 91-6; 8. Matt Market, Sullivan, 86-9; 9. Brock Bedwell, Sullivan, 86-3; 10. Jeff White, Sullivan, 71-1.

HIGH JUMP -- 1. Jacob Willis, Sullivan, 5-10; 2. Brodee Miller, Northview, 5-8; 3T. Dalton Hiatt, Sullivan, 5-4; T. Robert Van Buren, Northview, 5-4.

LONG JUMP -- 1. Ethan Witvoet, Sullivan, 19-10; 2. Robert Van Buren, Northview, 18-6; 3. Logan Arnett, Sullivan, 18-0; 4. Dalton Hiatt, Sullivan, 17-7.50; 5. Broc Miller, Northview, 17-3.50; 6. Zach Sanabria, Northview, 17-2.50; 7. Jacob Willis, Sullivan, 16-9.75.

POLE VAULT -- 1. Jordan Mauer, Northview, 10-0; 2. Jon Ellinger, Sullivan, 9-6; 3. Cole Doyle, Northview, 9-6; 4. Jared Royer, Northview, 9-0; 5. Jason Blackburn, Northview, 9-0; 6. Gene Bradford, Sullivan, 9-0; 7. Dylan Kruse,

Northview, 8-6; 8. Lance Noble, Sullivan, 8-6.

SHOT PUT -- 1. Neil Vanatti, Northview, 46-0; 2. Nick Gebert, Northview, 42-0; 3. Joey Evinger, Northview, 39-9; 4. Matt Market, Sullivan, 39-3; 5. Brock Bedwell, Sullivan, 38-0; 6. Alex Modesit, Northview, 38-0; 7. Mark Roberts, Sullivan, 35-1; 8. Ross Crooks, Northview, 33-7; 9. Jeff White, Sullivan, 31-3; 10. Brock Vanatti, Northview, 30-1.

GIRLS TEAM SCORING

Northview 89; Sullivan 42

HIGH JUMP -- 1. Shandi Travis, Northview, 5-0; 2. Erica Moore, Sullivan, 4-10; 3. Hannah Hunter, Northview, 4-6; 4.

Kylee Thacker, Northview, 4-6; 5. Briauna Davis, Sullivan, 4-4; 6. Kaley Davis, Sullivan, 4-2

POLE VAULT -- 1. Rachael Packard, Northview, 7-6; 2. Andrea Thomas, Northview, 7-2; 3T. Briauna Davis, Sullivan, 5-6;T. Jackie Exline, Sullivan, 5-6.

LONG JUMP -- 1. Andrea Thomas, Northview, 15-3; 2. Kaley Huffman, Northview, 14-8.50; 3. Paige Gill, Sullivan, 13-2.50; 4. Alex Jackson, Sullivan, 12-10; 5. Amantha Smith, Sullivan, 12-4; 6. Jasmine Denise, Sullivan, 11-4.50.

SHOT PUT -- 1. Katelyn Orwig, Sullivan, 33-5; 2. Ash Davis, Northview, 32-10; 3. Ashley McDonald, Northview, 29-9; 4.Rachael Packard, Northview, 27-1; 5. Kaylissa Horton, Sullivan, 26-8; 6. Kyndal Vaughn, Sullivan, 25-10; 7. JenniferRinehart, Sullivan, 25-9; 8. Ashley Hargis, Northview, 24-8; 9. Tabby Mark, Sullivan, 20-7; 10. Chelsey Bedwell,Sullivan, 19-11.

DISCUS -- 1. Ash Davis, Northview, 103-2; 2. Ashley McDonald, Northview, 87-7; 3. Jennifer Rinehart, Sullivan, 86-5; 4. Kyndal Vaughn, Sullivan, 83-6; 5. Rachael Packard, Northview, 81-4; 6. Chelsey Bedwell, Sullivan, 69-4; 7.

Kaylissa Horton, Sullivan, 66-8; 8. Ashley Hargis, Northview, 66-5; 9. Tabby Mark, Sullivan, 57-2.

3200 R -- 1. Northview (A), 12:01.80 (Cassandra Barnett, Kylee Thacker, Allie True, Brittany Spug; 2.

Sullivan (A), 14:54.90 (Kaylissa Horton, Kaley Davis, Savanna Norris, Karen Hansen).

100M H -- 1. Alex Jackson, Sullivan, 20.82; 2. Ashley Clarke, Northview, 21.63; 3. Janna McDaniel, Sullivan,

23.09.

100 -- 1. Jackie Exline, Sullivan, 13.19; 2. Kaley Huffman, Northview, 13.82; 3. Paige Gill, Sullivan, 13.84; 4. Andrea Thomas, Northview, 13.88; 5. Amantha Smith, Sullivan, 14.16; 6. Renee Leslie, Northview, 14.18; 7.

Elle Cliver, Northview, 14.37; 8. Jasmine Denise, Sullivan, 15.28.

1600 -- 1. Erica Moore, Sullivan, 6:01.00; 2. Jennifer Jeffers, Northview, 6:19.20; 3. Allie True,

Northview, 6:27.90; 4. Abby Birkey, Northview, 6:57.00; 5. Brianna Norris, Sullivan, 7:13.00.

400 R -- 1. Northview (A), 55.81 (Renee Leslie, Andrea Thomas, Elle Cliver, Kaley Huffman).

400 -- 1. Hannah Hunter, Northview, 1:05.00; 2. Paige Gill, Sullivan, 1:07.70; 3. Emily Chiles, Northview,1:08.30; 4. Annie Clark, Sullivan, 1:09.60.

300M H -- 1. Jackie Exline, Sullivan, 56.19; 2. Alex Jackson, Sullivan, 1:01.87; 3. Savanna Norris, Sullivan,

1:02.79; 4. Ashley Clarke, Northview, 1:06.87.

800 -- 1. Kylee Thacker, Northview, 2:48.20; 2. Brittany Spugnardi, Northview, 2:56.03; 3. Briauna Davis,

Sullivan, 3:08.00; 4. Kaley Davis, Sullivan, 3:25.03.

200 -- 1. Hannah Hunter, Northview, 29.22; 2. Renee Leslie, Northview, 29.28; 3. Paige Gill, Sullivan,

29.62; 4. Elle Cliver, Northview, 29.83; 5. Annie Clark, Sullivan, 29.84.

3200 -- 1. Jennifer Jeffers, Northview, 14:03.90; 2. Cassandra Barnett, Northview, 14:04.00.

1600 R -- 1. Northview (A), 4:52.97 (Kaley Huffman, Emily Chiles, Renee Leslie, Hannah Hunter).



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: