[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 57°F  
High: 65°F ~ Low: 45°F
Thursday, Apr. 17, 2014

2006 Primary and School Board Election Candidates

Tuesday, February 21, 2006

NOTE THIS: Primary winners will be on the November general election ballot. School board winners will take office in July.

All candidates are invited to participate in The Brazil Times/Clay County Farm Bureau/Clay County Chamber of Commerce candidates forum starting at 6 p.m., April 26, at the 4-H Fairgrounds on S. R. 59, south of Brazil.

All candidates are invited to announce their candidacy in The Brazil Times. Announcements will be published as presented. They should be accompanied by a photo of the candidate.

Watch The Brazil Times for more information.

The following candidates filed for the May 2 primary election and school board election before Friday's deadline.

Filings for offices for 2006 election as supplied by the Clay County Election office:

Federal offices

U.S. Senate

R: Richard D. Lugar

U.S. Representative, District 8

R: John N. Hostettler

D: Brad Ellsworth, Bernard J. Peter

State offices

State Senate, District 39

R: John M. Waterman

D: Steven M. Thais

State Representative, District 43

R: Bobbi Ann McPeak

D: Clyde Kersey

State Representative, District 44

R: Andrew P. Thomas

State Representative, District 46

R: Reid Dallas

D: Vern Tincher

County offices

Circuit Court Judge

R: Robert Alex Pell

D: Joseph Dom Trout

Superior Court Judge

D: J. Blaine Akers

Prosecuting Attorney

R: B. Lee Reberger Jr.

Auditor

R: Jasen Dee Gibbens

D: Mary Jo Alumbaugh

Treasurer

R: Debra S. James

Sheriff

R: Michael W. (Mike) Heaton

D: G. Steven Bell, Robert J. (Rob) Gambill

Assessor

R: D. Mark Barnhart

D: Joseph Mark Dierdorf

County Commissioner, District 3

R: Paul R. Sinders

D: Graham T. House

County Council, District 1

D: Rita E. Rothrock

County Council, District 2

R: Jon A. Moore

D: Steven J. Withers

County Council, District 3

R: Benjamin W. Close, Jeffrey R. Stewart

D: Dolores Johnson

County Council, District 4

R: Larry J. Moss

D: Robert Lynn Hostetler

Township offices

Brazil Township Assessor

D: Jill L. Bennett

Brazil Township Trustee

D: Marcia Tozer

Brazil Township Board (3)

D: John M. Bradshaw, Stephen D. House, Steven A. Lamb, Vickie M. Lawhorn

Cass Township Trustee

R: Dorothy Mae Keiser

Cass Township Board (3)

R: Marvin H. Strauch

D: William C. Neese

Dick Johnson Township Trustee

D: William Joe Wilson

Dick Johnson Township Board (3)

D: Daniel W. Barr

Harrison Township Trustee

D: Kay Hart

Harrison Township Board (3)

R: Mary F. Krauchi

D: Lowell Max Hasler, Robert E. Orman

Jackson Township Trustee

R: Mendy S. Litz

Jackson Township Board (3)

R: Douglas L. Barr, Rick J. James, Gerry A. Schultz, Eric L. (Rick) Wyndham

Lewis Township Trustee

R: Steven M. Dean II

D: Carolyn R. Mullens

Lewis Township Board (3)

R: Pat H. Buell, Bryan Lee Husband

D: David Lee Berger

Perry Township Trustee

R: Kevin Barrett

Perry Township Board (3)

R: Jon Phillip Coble, Kirby Alan Barrett

D: Rachel Ruth Miller

Posey Township Trustee

R: Mark David Adamson

D: James A. (Jim) Smith

Posey Township Board (3)

R: Jon R. Yocom

D: Carolyn J. Girton, Harry H. Mormans

Sugar Ridge Township Trustee

R: Amy A. Griffith

Sugar Ridge Township Board (3)

D: N. Rosella Parks, Donald L. Ream, Tommy Joe Zurcher

Van Buren Township Trustee

R: Paul H. Hackett

Van Buren Township Board (3)

R: Elmer L. Martin, Ralph E. (Pete) Taylor

D: Joseph C. Morgan

Washington Township Trustee

R: Byron L. Stevenson

Washington Township Board (3)

R: Michael J. Buell, Katrina Buell Miller

State Convention Delegates (10 at-large each)

Mark David Adamson, Jennifer A. Buell, Michael J. Buell, E.E. (Buzz) Burgess, Allison Koehler, Sharon K. Koehler, Larry J. Moss, B. Lee Reberger Jr., Gary Donald Rickert, Paul R. Sinders, Michael L. (Mike) Stevenson, Warren E. Stevenson, Andrew P. Thomas, Eric S. Vanatti, Eric L. (Rick) Wyndham, Joseph A. Broyles, Jim Dressler, Michael L. (Mickey) Hanson

Precinct Committeemen

Brazil 1

D: Marcia Tozer

Brazil 2

R: E.E. (Buzz) Burgess, Virginia E. Hill

Brazil 3

D: A. Ann Bradshaw

Brazil 4

Brazil 5

R: Beth A. Mallinak

D: John J. (Jake) Bennett

Brazil 6

Cass

R: Barbara Powell

Dick Johnson

R: B. Lee Reberger Jr.

D: Dolly M. Price

Harrison 1

R: Roy W. Chenoweth

D: Guy J. Dickerson

Harrison 2

R: Alvin Corbin

D: Stanley Brian Hart

Jackson 1

Jackson 2

R: Eric L. (Rick) Wyndham

D: Charles (Charlie) Brown

Jackson 3

R: Jeffrey R. Stewart

D: Carolyn J. Beasley

Lewis

R: Marshall Lewis Nuckolls

Perry

Posey 1

Posey 2

R: Mark David Adamson

Posey 3

R: Michael W. Heaton

Sugar Ridge

R: Mary C. Brown

D: Mary Ruth Zucher

Van Buren 1

Van Buren 2

D: Jackie R. Withers Sr.

Van Buren 3

Washington

R: Michael J. Buell

D: Joseph A. Broyles

Clay Community Schools trustees

Brian Robert Atkinson, Cody Ray Barnard, Teresa B. (Terry) Barr, Forrest R. Buell, Dwight David Clerk, Theodore J. (Ted) Jackson, Kelly R. Rollings



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.