[The Brazil Times nameplate] Mostly Cloudy ~ 50°F  
High: 64°F ~ Low: 55°F
Thursday, May 5, 2016

Candidates file for November general election

Friday, July 7, 2006

The July 3 filing deadline has passed, and Clay County voters now have a more complete picture of their choices for the fall 2006 general elections.

Though candidates for state and national office can still be named (Sen. Richard Lugar (R-Ind.) and State Rep. Andy Thomas (R-Brazil), both unopposed as of Monday's deadline, could face competition), the pool of candidates for county and township offices is set.

Seven new candidates entered the running by way of party caucuses in the weeks leading up to the election (see Thursday's Brazil Times), and only 11 of the 35 county or township offices up for grabs are uncontested.

Candidates who will be on the ballot Nov. 7 are invited to submit a statement, to be published in their own words on the front page of The Brazil Times. The cut-off date for publication will be Oct. 31, one week prior to the election. Candidates are urged to get their statements to the newspaper as soon as possible to ensure publication. Statements will be published in order received.

Candidates' statements can be submitted through the U.S. Postal Service or by e-mail to:

news@thebraziltimes.com.

A photo may be submitted with the candidate's statement.

Following is an up-to-date listing of the candidates for this fall's general election:

United States Senator

Richard Lugar (Rep.)

United States Representative, District 8

John N. Hostettler (Rep.)

Brad Ellsworth (Dem.)

State Senator, District 39

John M. Waterman (Rep.)

Steven M. Thais (Dem.)

State Representative, District 43

Bobbi Ann McPeak (Rep.)

Clyde Kersey (Dem.)

State Representative, District 44

Andrew P. Thomas (Rep.)

State Representative, District 46

Reid Dallas (Rep.)

Vern Tincher (Dem.)

Judge of the Circuit Court (13th Circuit)

Robert Alex Pell (Rep.)

Joseph Dom Trout (Dem.)

Judge of the Superior Court

J. Blaine Akers (Dem.)

Prosecuting Attorney (13th Circuit)

B. Lee Reberger Jr. (Rep.)

Auditor

Jasen Dee Gibbens (Rep.)

Mary Jo Alumbaugh (Dem.)

Treasurer

Debra S. James (Rep.)

Vickie M. Lawhorn (Dem.)

Sheriff

Michael W. Heaton (Rep.)

Robert J. Gambill (Dem.)

Larry W. Pierce (Ind.)

Assessor

D. Mark Barnhart (Rep.)

Joseph Mark Dierdorf (Dem.)

County Commissioner, District 3

Paul R. Sinders (Rep.)

Graham T. House (Dem.)

County Council, District 1

Rita E. Rothrock (Dem.)

County Council, District 2

Jon A. Moore (Rep.)

Steven J. Withers (Dem.)

County Council, District 3

Jeffrey R. Stewart (Rep.)

Dolores Johnson (Dem.)

County Council, District 4

Larry J. Moss (Rep.)

Robert Lyn Hostetler (Dem.)

Township Offices

Brazil Township Assessor

Jill L. Bennet (Dem.)

Brazil Township Trustee

Marcia Tozer (Dem.)

Brazil Township Board (3 positions)

John M. Bradshaw (Dem.)

Stephen D. House (Dem.)

Steven A. Lamb (Dem.)

Cass Township Trustee

Nancy J. Latham (Dem.)

Cass Township Board (3 positions)

Marvin H. Strauch (Rep.)

William C. Neese (Dem.)

Dick Johnson Township Trustee

William Joe Wilson (Dem.)

Dick Johnson Township Board (3 positions)

Daniel W. Barr (Dem.)

John Dale Loughmiller (Dem.)

Harrison Township Trustee

Kay Hart (Dem.)

Harrison Township Board (3 positions)

Mary F. Krauchi (Rep.)

Lowell Max Hasler (Dem.)

Robert E. Orman (Dem.)

Jackson Township Trustee

Mendy S. Litz (Rep.)

Kenneth Michael (Dem.)

Jackson Township Board (3 positions)

Douglas L. Barr (Rep.)

Rick J. James (Rep.)

Eric L. Wyndham (Rep.)

Lewis Township Trustee

Steven M. Dean II (Rep.)

Carolyn R. Mullens (Dem.)

Lewis Township Board (3 positions)

Pat H. Buell (Rep.)

Bryan Lee Husband (Rep.)

Marshall L. Nuckolls (Rep.)

David Lee Burger (Dem.)

Perry Township Trustee

Kevin Barrett (Rep.)

Perry Township Board (3 positions)

Kirby Alan Barrett (Rep.)

Jon Phillip Coble (Rep.)

Rachel Ruth Miller (Dem.)

Posey Township Trustee

Mark David Adamson (Rep.)

James A. Smith (Dem.)

Posey Township Board (3 positions)

Jon R. Yocom (Rep.)

Carolyn J. Girton (Dem.)

Harry H. Mormans (Dem.)

Sugar Ridge Township Trustee

Amy A. Griffith (Rep.)

Sugar Ridge Township Board (3 position)

N. Rosella Parks (Dem.)

Donald L. Ream (Dem.)

Tommy Joe Zurcher (Dem.)

Van Buren Township Trustee

Paul H. Hackett (Rep.)

Van Buren Township Board (3 positions)

Elmer L. Martin (Rep.)

Ralph E. Taylor (Rep.)

Joseph C. Morgan (Dem.)

Washington Township Trustee

Byron L. Stevenson (Rep.)

D. Suzie Hayes (Dem.)

Washington Township Board (3 positions)

Michael J. Buell (Rep.)

Katrina Buell Miller (Rep.)

Linda K. Schiele (Dem.)



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: