[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 64°F  
High: 67°F ~ Low: 50°F
Thursday, Apr. 28, 2016

Northview and Clay City runners advance to regional

Wednesday, October 10, 2007

(Photo)
Northview's Kylee Thacker (right)?and North's Amy Hamilton run side-by-side on Tuesday.
SEELEYVILLE -- There were surprises at the Terre Haute North cross country sectional on Tuesday evening, but that doesn't mean that the races didn't live up to the hype.

Both team races went to the pre-race favorite Terre Haute North Patriots as did each heavily contested individual battle.

In the girls' race, Amy Hamilton and Kylee Thacker were side-by-side through the first two kilometers with Terre Haute South's Kristy Twitchell and Hamilton's teammate, Lindy Jones immediately behind them. Shakamak sophomore Casey Fougerousse was close behind the lead pack.

(Photo)
Clay City's Parker Modesitt (far right)?and Kevin Cook (center)?tackle the first downslope with several Terre Haute North runners at Tuesday's sectional.
As the race stretched on, Hamilton began to break away from Thacker, who struggled a bit down the final 1,000 meters. Afterwards, Thacker was taken to the hospital after complaining of numbness in her legs and tingling in her fingers.

Despite those problems, Thacker still took second behind Hamilton's time of 19:29. Thacker was the runnerup in 20:02 followed by Jones and Twitchell.

Terre Haute North placed their first five scoring runners inside the top-10 to score 28 team points. The Knights were second with 59 points followed by Terre Haute South, Shakamak and West Vigo.

"Coming in we knew we'd probably be favored to finish ahead of South," commented coach Ryand Tucker of his girl's team. "For not being 100 percent and still finishing second, you can't fault that," said Tucker of Thacker's runnerup run.

Tucker pointed towards the effort of junior Marissa Bryan as one that stood out in his mind. "I told Marissa before the race that I wanted her to run up with our top pack for the first three-kilometers and then see how she felt. Evidently she felt pretty good," Tucker joked.

Bryan's run to an 18th place finish in her first sectional race helped the Knights to a regional qualifying spot and a team placing that was one higher than last year. Allie True was 12th for the Knights in 22:14, one spot ahead of teammate Corey Laue (22:19) and Casandra Barnett (22:20). Jennifer Jeffers placed 19th in 22:58 and Krystle Miller was 44th overall in 26:06.

Clay City placed ninth overall and was led by Andrea Ladd's 40th place in 25:32. Brittany Richard was 45th ahead of Stephanie Granger in 49th, Samantha Stoops in 53rd and Taylor Walden in 58th.

The boys' team race was also won comfortably by the Patriots with 29 points, but the individual battle between Zach Mayhew and Shakamak's Austin Witt lived up to its billing.

The two battled over the entire length of the five-kilometer course at LaVern Gibson but it was North's Mayhew who was able to win by a single second over Witt at the line in a time of 15:51.

The Patriots went 1-4-7-8-9 to score 29 points to beat out South's 65 and Northview's 103. All three advance to the Brown County Regional along with Shakamak and Clay City.

Northview was led by Chris Smith's 12th place in 17:38 and Landry Moore's 16th with a time of 17:50.

Despite the Knights' third place, coach Chad Smith feels that his team has more in the tank for Saturday's regional.

"I thought we were really flat," said the first-year Northview coach. "The good news is that we live to fight another day. I thought we should be right there with Terre Haute South, we haven't raced since last Friday, which is a little bit more of a gap than I'd like to have."

The Knights also got a 17th from Ryan Lutes with sophomore Conor Strain in 28th ahead of Eli Kirby in 30th, Kolby Henke was 36th and Jordan Maurer was 42nd.

Clay City advances to the regional as well and was paced by sophomore Parker Modesitt in 21st place in 18:28. Senior Kevin Cook placed 22nd, three seconds back and Jesse Vansickle was 25th in 18:39. Braxton Griffith placed 27th in 18:56 followed by Ben Dickey in 31st. Conner Modesitt was 34th and Kyle Yocum was 46th.

"I don't think we ran our best race today," assessed Clay City coach Keith Jones. "But your just tickled when you can (advance to the regional). I knew it would be hard to get by (fourth place) Shakamak, but Saturday's a new race."

Tucker agreed with Jones in that his team is ready to take on the challenge of running in the Brown County Regional.

"(The regional) has been on our minds since midseason and that's what we're focused on now."

The Brown County Regional will take place on Saturday beginning at 10:30 a.m.

At LaVern Gibson Championship Course

Terre Haute North Sectional

Boys Team Results (Top-five advance to regional)

T.H. North 29, T.H. South 65, Northview 103, Shakamak 118, Clay City 126, S.Vermillion 135, North Central 227, Linton 236, West Vigo 238, Sullivan 268, Riverton Parke 274

Top-20 Individuals (Top-15 advance)

1. Zach Mayhew (THN) 15:51, 2. Anthony Witt (SH) 15:52, 3. Drew Gambill (SH) 16:49, 4. Brandon Query (THN) 16:59, 5. Andrew Sullivan (THS) 17:16, 6. Ethan Jacob (NC) 17:17, 7. John Davis (THN) 17:21, 8. John Mascari (THN) 17:23, 9. Brian Depasse (THN) 17:28, 10. Morgan Goetschel (THS) 17:33, 11. Evan Wheeler (SV) 17:34, 12. Chris Smith (Nv) 17:38, 13. Clayton Harlan (THS) 17:42, 14. Kevin Depasse (THN) 17:44, 15. Milton Brinza (THN) 17:49, 16. Landry Moore (Nv) 17:50, 17. Ryan Lutes (Nv) 18:02, 18. Taylor Head (THS) 18:04, 19. Lonnie Wiram (THS) 18:25, 20. Matt Collier (THS) 18:26

Other Northview: 29. Conor Strain, 18:59, 31. Eli Kirby, 19:14, 37. Kolby Henke, 19:44, 43. Jordan Maurer, 19:59

Other Clay City: 21. Parker Modesitt, 18:28, 22. Kevin Cook, 18:31, 26. Jesse Vansickle, 18:39, 35. Conner Modesitt, 19:39, 47. Kyle Yocum, 20:41

Girls Team Results

T.H. North 28, Northview 59, T.H. South 82, Shakamak 134, West Vigo 148, North Central 181, Linton 184, S.Vermillion 189, Clay City 245, Sullivan 256

Top-20 Individuals

1. Amy Hamilton (THN) 19:29, 2. Kylee Thacker (Nv) 20:02, 3. Lindy Jones (THN) 20:07, 4. Kristy Twitchell (THS) 20:39, 5. Casey Fougerousse (SH) 20:52, 6. Melissa Porter (WV) 21:28, 7. Katie Shew (THN) 21:37, 8. Elizabeth Marietta (THN) 21:50, 9. Jordan Cresgy (THN) 21:52, 10. Lyndsay Hoff (THN) 22:00, 11. Kassidy Brechbill (THN), 12. Allie True (Nv) 22:14, 13. Corey Laue (Nv) 22:19, 14. Casandra Barnett (Nv) 22:20, 15. Brandi West (NC) 22:27, 16. Lauren Pricker (THS) 22:32, 17. Julene Mnayarji (THS) 22:51, 18. Marissa Bryan (Nv) 22:53, 19. Jennifer Jeffers (Nv) 22:58, 20. Shelby Higginbottom (NC) 23:06

Other Northview: 45. Krystle Miller, 26:03

Other Clay City: 41. Andrea Ladd, 25:32, 46. Brittany Richard, 26:11, 51. Stephanie Granger, 27:12, 60. Taylor Walden, 29:21



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: