[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 51°F  
High: 64°F ~ Low: 41°F
Tuesday, May 3, 2016

Saturday high school basketball scores

Sunday, December 30, 2007

Saturday's scores

By The Associated Press

BOYS' BASKETBALL

Bellmont 68, Adams Central 50

Bluffton 62, Connersville 45

Carroll (Allen) 51, Frankton 35

Ev. Harrison 69, Barr-Reeve 51

Fishers 65, Hamilton Hts. 46

Hamilton Southeastern 63, Anderson Highland 48

Hammond Gavit 62, Munster 41

Indpls Cathedral 100, Indpls Howe 83

Indpls Northwest 69, Lawrence Central 45

Lapel 71, Liberty Christian 54

Milwaukee Marquette, Wis. 56, Indpls Brebeuf 41

Orleans 60, Wes-Del 41

Rossville 70, Frontier 64

Twin Lakes 52, Logansport 47

Washington 65, Winchester 53

Bethany Christian Tournament

First Round

Bremen 35, Bethany Christian 33

Jimtown 37, Fairfield 20

Third Place

Fairfield 53, Bethany Christian 36

Championship

Jimtown 44, Bremen 30

Christian Academy Tournament

Fifth Place

Henryville 82, Columbus Christian 23

Third Place

Rock Creek Academy 68, Crothersville 60

Championship

Christian Academy 43, Madison Shawe 37

Clinton Central Tournament

Third Place

Carroll (Flora) 71, Tri-Central 61

Championship

Clinton Central 66, Clinton Prairie 32

Columbia City Shootout

Columbia City 50, Heritage 23

Homestead 60, Leo 51

Homestead 54, Heritage 36

Leo 43, Columbia City 41

Danville Tournament

First Round

Danville 78, Tindley 14 Championship

Danville 67, Mooresville 57

Evansville Harrison Tournament

First Round

Southport 74, Floyd Central 43

Third Place

Barr-Reeve 62, Floyd Central 40

Goshen Tournament

Third Place

Goshen 61, Lakeland 45

Championship

Elkhart Memorial 75, Michigan City 68

Graber Post Buildings Classic

Third Place

Brownstown 60, Eastern Greene 39

Greensburg Tournament

Third Place

N. Decatur 62, S. Decatur 40

Championship

Hauser 54, Greensburg 53

Herald Tip Off Classic

First Round

Dubois 48, Loogootee 46

Southridge 54, Forest Park 52

Third Place

Forest Park 74, Loogootee 51

Championship

Dubois 51, Southridge 44

Indianapolis Chatard Tournament

Third Place

Decatur Central 56, Highland 27

Jeffersonville 64, Highland 55

Championship

Indpls Chatard 58, Jeffersonville 57, OT

Northern Indiana Conference Tournament

S. Bend Riley 66, S. Bend Adams 52

Seventh Place

Elkhart Central 80, Mishawaka Marian 35

Third Place

Penn 51, S. Bend Clay 31 Championship

S. Bend St. Joseph's 65, S. Bend Washington 58

PSC Holiday Classic

Seventh Place

S. Spencer 48, N. Harrison 38

Fifth Place

Boonville 76, Corydon 69

Third Place

Perry Central 70, Heritage Hills 53

Championship

Tell City 51, Tecumseh 40

Richmond Tournament

First Round

Richmond 61, Indpls Fall Creek 47

S. Newton 55, Northeastern 49

Third Place

Northeastern 59, Indpls Fall Creek 52, OT

Championship

Richmond 68, S. Newton 44

Rochester Tournament

Third Place

Knox 62, Winamac 45

Championship

Rochester 62, Tippecanoe Valley 48

Shelby Shootout

Championship

Indpls Roncalli 45, Shelbyville 43

Silver Creek Tournament

Third Place

Silver Creek 81, Clarksville 69

Championship

Charlestown 39, Providence 29

Small School Shootout

First Round

Shenandoah 60, Alexandria 57, OT

South County Tournament

Third Place

Kouts 79, Hebron 71

Championship

Morgan Twp. 42, Boone Grove 36

South Putnam Tournament

Championship

Clay City 47, S. Putnam 45

Summit Conference Tournament

Semifinal

Ft. Wayne Luers 81, Ft. Wayne Harding 57

Ft. Wayne South 60, Ft. Wayne Dwenger 48

Championship

Ft. Wayne Luers 63, Ft. Wayne South 61

Wabash County Tournament

Third Place

Wabash 66, Southwood 65, OT

Championship

Manchester 55, Northfield 54, OT

Wabash Valley Classic

Seventh Place

Northview 50, Bloomfield 40

Fifth Place

Terre Haute North 61, Sullivan 39

Third Place

Rockville 72, Owen Valley 57

Championship

Terre Haute South 64, Marshall, Ill. 33

Winter Classic

Third Place

W. Central 49, Westville 21

Zionsville Tournament

First Round

Franklin Central 55, Lafayette Catholic 52

Kankakee Valley 54, Zionsville 51

Third Place

Lafayette Catholic 66, Zionsville 54

Championship

Franklin Central 70, Kankakee Valley 44

GIRLS' BASKETBALL

Calumet 59, Munster 48

DeKalb 46, Eastside 40

Elkhart Central 72, New Prairie 46

Hammond Noll 59, River Forest 33

Heritage Hills 56, Ev. Reitz 51

Indpls Perry Meridian 57, Ev. Memorial 34

Jeffersonville 51, Lou. Holy Cross, Ky. 26

Lapel 74, Liberty Christian 25

Loogootee 63, Pike Central 58, 3OT

Merrillville 62, Crown Point 39

N. Newton 66, Michigan City Marquette 39

New Castle 52, Centerville 37

New Prairie 48, Granger Christian 36

Terre Haute South 55, Center Grove 53

Tri 51, Randolph Southern 29

Ben Davis Tournament

First Round

Indpls Ben Davis 54, Bloomington South 28

Consolation Final

Bloomington South 61, Plainfield 55

Championship

Anderson 75, Plainfield 48

Indpls Ben Davis 76, Anderson 32

Bismarck Pepsi-Blue Devil Tournament

Eastern Greene 53, CPCI, Ill. 43

Brown County Tournament

First Round

Brown Co. 58, Cascade 32

Third Place

Cascade 77, Indpls Howe 29

Caston Tournament

Third Place

LaVille 36, Culver 30 Columbia City Shootout

Columbia City 40, Garrett 33

Columbia City 57, Heritage 29

Garrett 46, Homestead 43 Floyd Central Tournament

Semifinal

Martinsville 56, S. Central (Harrison) 46 Consolation

New Albany 72, Lou. Male, Ky. 43

Frankfort Tournament

Northwestern 60, Winchester 54

First Round

Northwestern 51, Frankfort 49

Winchester 52, Attica 46

Franklin Tournament

First Round

Anderson Highland 69, Switzerland Co. 46

Third Place

Switzerland Co. 39, Clinton Prairie 26

Grant Four Tournament

Championship

Oak Hill 56, Eastbrook 31

Hanover Central Tournament

Third Place

Beecher, Ill. 39, Hammond Clark 30

Championship

Griffith 50, Hanover Central 42

Huntington North Classic

Huntington North 46, E. Noble 43

S. Bend St. Joseph's 64, Chesterton 52

Consolation Final

E. Noble 53, Chesterton 47

Championship

S. Bend St. Joseph's 58, Huntington North 55

Mishawaka Classic

Mishawaka 60, Elkhart Central 54

South Putnam Tournament

First Round

N. Vermillion 29, S. Putnam 26

Summit Conference Tournament

Championship Semifinal

Ft. Wayne Elmhurst 56, Ft. Wayne Concordia 49

Ft. Wayne South 81, Ft. Wayne Luers 58

Championship

Ft. Wayne Elmhurst 60, Ft. Wayne South 58

Wabash County Tournament

Third Place

Southwood 53, Northfield 39

Championship

Wabash 55, Manchester 28

Winter Classic

Third Place

W. Central 42, Kankakee Valley 31

Championship

Argos 45, Rochester 38



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: