[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 74°F  
High: 78°F ~ Low: 52°F
Thursday, July 24, 2014

Northview opens track season with victories

Thursday, April 3, 2008

(Photo)
Jason Hakman, front, and Damon Smith finished in a tie for fourth and sixth, respectively, in the 100M dash at Northview High School's home track meet.
Staff Reports

Northview opened its outdoor track season with wins over visiting South Putnam and Owen Valley on Thursday.

The boys got a pair of first place finishes from both Conor Strain and Griffin Maurer on the way to a 74-57 win over the Patriots.

The girls' team used their its overall depth to win a 68.5 to 57.5 decision over Owen Valley with the Eagles scoring 41.

Shandi Travis won the high jump, Samantha Solomon took the shot put and Kylee Thacker raced to a win in the 3,200. The Knights also won the 3,200 relay.

In the boys' meet, Ross Crooks and Jordan Keller went 1-2 in the discus and Britany Dean teamed with Solomon to take the top spots in the shotput. Annie Smiley and Rachael Packard were the top finishers in the pole vault with Jordan Maurer and Jared Royer doing the same in the boys' event. Ryan Lutes finished behind Strain in the 3,200 meters with John Latta second to Strain in the 1,600.

Joel Whittington took second in the 110 meter hurdles and Landry Moore won the 800 ahead of teammate Eli Kirby and Tanner Brown.

The Knights host Terre Haute North on Tuesday for their next meet.

BOYS TEAM SCORING - Northview 74; Owen Valley 57.

3200 METER RELAY -- 1. Northview (A), 10:59.00 (Eli Kirby, John Latta, Kolby Henke, Landry Moore).

HIGH JUMP -- 1. Randy Lintz, Owen Valley , 5-10; 2. Dayton Gobart, Owen Valley , 5-8; 3. Logan Lynch, Northview, 5-4.

LONG JUMP -- 1. Randy Lintz, Owen Valley , 19-11.50; 2. Brant Warner, Owen Valley , 18-7; 3. Logan Lynch, Northview, 17-3; 4. Cainan Reeves, Northview, 16-11; 5. Griffin Norris, Northview, 16-8.50; 6. Woody Worland, Owen Valley , 16-2; 7. Jason Hakman, Northview, 15-10.50.

POLE VAULT -- 1. Jordan Maurer, Northview, 11-6; 2. Jared Royer, Northview, 10-0.

SHOT PUT -- 1. Joe Strader, Owen Valley , 42-8; 2. Ethan Wood, Owen Valley , 41-3.50; 3. Jordan Keller, Northview, 38-8; 4. Zach Bird, Owen Valley , 38-2; 5. Alex Modesitt, Northview, 37-9.50; 6. Brandon Warner, Owen Valley , 37-9; 7. Ross Crooks, Northview, 35-6; 8. Anthony Hubbard, Northview, 34-1; 9. Jordan Van Horn, Northview, 33-8.50; 10. Brock Vanatti, Northview, 32-7.

DISCUS -- 1. Ross Crooks, Northview, 114-1.50; 2. Jordan Keller, Northview, 110-0.25; 3. Joe Strader, Owen Valley , 103-3.25; 4. Dustin Duncan, Owen Valley , 102-5.75; 5. Alex Modesitt, Northview, 101-0; 6. Jordan Van Horn, Northview, 99-0; 7. Brandon Warner, Owen Valley , 98-4; 8. Brock Vanatti, Northview, 98-3.25; 9. Ethan Wood, Owen Valley , 96-0; 10. Zach Bird, Owen Valley , 90-9.

110M HURDLES -- 1. Griffin Maurer, Northview, 17.50; 2. Joel Whittington, Northview, 17.70; 3. Jordan Smithson, Owen Valley , 18.50; 4. Griffin Norris, Northview, 18.60.

100 METER DASH -- 1. Brant Warner, Owen Valley , 11.40; 2. Randy Lintz, Owen Valley , 12.00; 3. Brayton Kaelber, Northview, 12.20; 4T. Jason Hakman, Northview, 12.40; T. Zeb Thomas, Northview, 12.40; 6. Damon Smith, Northview, 12.50; 7. Logan Lynch, Northview, 12.60; 8. Cainan Reeves, Northview, 12.70; 9. Eric Dyar, Northview, 13.40; 10. Robert Johnson, Northview, 14.00.

1600 METER RUN -- 1. Connor Strain, Northview, 4:44.00; 2. John Latta, Northview, 4:55.00; 3. Dustin Duncan, Owen Valley , 5:54.00; 4. Tony Woolridge, Owen Valley , 5:55.00.

400 METER DASH -- 1. Jeff Wilson, Owen Valley , 54.30; 2. Kolby Henke, Northview, 57.10; 3. James Trackwell, Northview, 58.30; 4. Nick Jadvanni, Northview, 1:01.10.

400 METER RELAY -- 1. Northview (A), 49.70.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Griffin Maurer, Northview, 45.90; 2. Jordan Smithson, Owen Valley , 47.00; 3. Joel Whittington, Northview, 47.20; 4. Griffin Norris, Northview, 50.30.

800 METER RUN -- 1. Landry Moore, Northview, 2:13.00; 2. Eli Kirby, Northview, 2:18.00; 3. Tanner Brown, Northview, 2:23.00; 4. Tony Woolridge, Owen Valley , 2:25.00; 5. Woody Worland, Owen Valley , 2:35.00; 6. Danny Woolridge, Owen Valley , 2:53.00.

200 METER DASH -- 1. Brant Warner, Owen Valley , 23.80; 2. Dayton Gobart, Owen Valley , 25.40; 3. Damon Smith, Northview, 25.90; 4. Jason Hakman, Northview, 26.10; 5. Zeb Thomas, Northview, 26.30; 6. Cainan Reeves, Northview, 26.60; 7. Brayton Kaelber, Northview, 26.80; 8. Eric Dyar, Northview, 28.70; 9. Robert Johnson, Northview, 29.50.

3200 METER RUN -- 1. Connor Strain, Northview, 10:50.00; 2. Ryan Lutes, Northview, 11:49.00; 3. Dustin Duncan, Owen Valley , 13:26.00.

1600 METER RELAY -- 1. Owen Valley (A), 3:44.70; 2. Northview (A), 3:54.00; 3. Northview (B), 4:06.00; 4. Northview (C), 4:23.00.

GIRLS TEAM SCORING - Northview 68.50; Owen Valley 57.50; South Putnam 41.

3200 METER RELAY -- 1. Northview (A), 10:59.00; 2. South Putnam (A), 11:08.00; 3. Owen Valley (A), 13:48.00.

HIGH JUMP -- 1. Shandi Travis, Northview, 5-0; 2. Shelby Johnston, South Putnam, 4-10; 3. Annie Smiley, Northview, 4-8; 4. Hannah Hayes, Northview, 4-8; 5. Sarah Rubel, Owen Valley , 4-6; 6. Kaitlin Sweatman, Owen Valley, 4-6; 7. Taylore Chestnut, Owen Valley, 4-4; 8. Emily Durcholz, Northview, 4-2.

LONG JUMP -- 1. Kellie Caniff, South Putnam, 14-10; 2T. Natasha Deatrick, Owen Valley, 13-8; T. Taylore Chestnut, Owen Valley, 13-8; 4. Elisabeth Bloom, Owen Valley, 13-4; 5. Leeah Butts, South Putnam, 13-3.50; 6. Renee Leslie, Northview, 12-7; 7. Lindsay Woodcox, Northview, 12-1; 8. Courtney Daniels, South Putnam, 10-0.50; 9. Dakota Gibson, South Putnam, 9-1.

POLE VAULT -- 1. Annie Smiley, Northview, 8-0; 2. Rachael Packard, Northview, 7-6; 3. Sarah Rubel, Owen Valley, 7-0; 4. Jessie Timberman, Northview, 6-0; 5T. Elisabeth Bloom, Owen Valley, 6-0; T. Amanda Nees, Northview, 6-0.

SHOT PUT -- 1. Samantha Solomon, Northview, 32-5.75; 2. Brittany Dean, Northview, 30-7.75; 3. Casey Phillips, Owen Valley, 28-5; 4. Emily Bowman, South Putnam, 26-6.25; 5. Kalyn Biel, Northview, 26-3.50; 6. Brittany Cox, South Putnam, 26-0.75; 7. Kelsey Searles, South Putnam, 25-9.75; 8. Ashley Hargis, Northview, 25-6.25; 9. Abby Birkey, Northview, 24-9.25; 10. Gina Vizcaya, South Putnam, 24-4.25; 11. Shelby Hacker, South Putnam, 24-1.50; 12. Kristina Stone, Owen Valley, 23-2.25; 13. Corey Leroy, South Putnam, 21-8.75; 14. Emily Cherry, South Putnam, 20-9.25; 15. Jessica DuBois, Owen Valley, 20-5.75; 16. Shelby Gaston, Owen Valley, 19-8.25; 17. Annie Casebeer, Owen Valley, 18-11.

DISCUS -- 1. Casey Phillips, Owen Valley, 96-8.75; 2. Samantha Solomon, Northview, 95-8.50; 3. Brittany Cox, South Putnam, 90-9.50; 4. Kelsey Searles, South Putnam, 82-5; 5. Natasha Deatrick, Owen Valley, 76-7.75; 6. Kalyn Biel, Northview, 70-8; 7. Corey Leroy, South Putnam, 67-2; 8. Brittany Dean, Northview, 63-7.50; 9. Abby Birkey, Northview, 60-8.50; 10. Ashley Hargis, Northview, 59-4; 11. Shea Mahoney-Sutherl, South Putnam, 58-10; 12. Jessica DuBois, Owen Valley, 55-6.75; 13. Alice Drevenstedt, South Putnam, 47-10.50; 14. Annie Casebeer, Owen Valley, 44-6.75; 15. Shelby Gaston, Owen Valley, 33-3.50.

100M HURDLES -- 1. Shelby Johnston, South Putnam, 17.10; 2. Allendra Arnold, Owen Valley, 18.20; 3. Hannah Whittington, Owen Valley, 18.40; 4. Rachael Packard, Northview, 19.30; 5. Courtney Daniels, South Putnam, 26.30.

100 METER DASH -- 1. Heather Gonser, Owen Valley, 13.20; 2T. Kaitlin Sweatman, Owen Valley, 13.60; T. Carlee Bell, Northview, 13.60; 4T. Elle Kleiber, Northview, 14.20; T. Emily Chiles, Northview, 14.20; 6. Leeah Butts, South Putnam, 14.30; 7. Renee Leslie, Northview, 14.50; 8. Kellie Caniff, South Putnam, 14.80; 9. Charlie Greichgauer, Northview, 15.30; 10. Dakota Gibson, South Putnam, 15.50; 11. Ashley Douglas, South Putnam, 15.70.

1600 METER RUN -- 1. Shannon Egold, South Putnam, 6:19.00; 2. Allie True, Northview, 6:23.00; 3. Corey Laue, Northview, 6:26.00; 4. Casandra Barnett, Northview, 6:28.00; 5. Amanda Lund, South Putnam, 6:35.00; 6. Mika York, Owen Valley, 7:07.00; 7. Megan Wood, Owen Valley, 7:58.00; 8. Nicole Hurst, South Putnam, 7:58.00.

400 METER DASH -- 1. Nickole Gonser, Owen Valley, 1:06.20; 2. Carlee Bell, Northview, 1:06.30; 3. Sarah Rubel, Owen Valley, 1:09.10; 4. Lauren Haines, South Putnam, 1:13.50; 5. Jennifer Junker, Northview, 1:14.50; 6. Emily Zimmerman, South Putnam, 1:19.80; 7. Charlie Greichgauer, Northview, 1:23.90; 8. Sarah Dobson, South Putnam, 1:25.90.

400 METER RELAY -- 1. Owen Valley (A), 53.30; 2. Northview (A), 56.20; 3. South Putnam (A), 56.90; 4. Northview (B), 57.50; 5. Northview (C), 1:02.80.

300M LOW HURD -- 1. Shelby Johnston, South Putnam, 52.40; 2. Hannah Whittington, Owen Valley, 55.40; 3. Allendra Arnold, Owen Valley, 56.40; 4. Rachael Packard, Northview, 59.90; 5. Ali Sharton, Northview, 1:00.50; 6. Courtney Daniels, South Putnam, 1:10.90.

800 METER RUN -- 1. Rachael Egold, South Putnam, 2:49.00; 2. Shelby Sands, Northview, 2:56.00; 3. Allie True, Northview, 2:58.00; 4. Casandra Barnett, Northview, 3:01.00; 5. Kirt Evans, Owen Valley, 3:15.00; 6. Kim Bornhoeft, Owen Valley, 3:17.00; 7. Holly Jordan, South Putnam, 3:26.00; 8. Ali Brown, Northview, 4:03.00.

200 METER DASH -- 1. Heather Gonser, Owen Valley, 27.50; 2. Nickole Gonser, Owen Valley, 29.00; 3. Sara Niehaus, Northview, 29.30; 4. Shandi Travis, Northview, 29.90; 5. Hannah Hayes, Northview, 30.20; 6. Emily Chiles, Northview, 30.80; 7. Elle Kleiber, Northview, 31.00; 8. Ashley Douglas, South Putnam, 31.20; 9. Nickie Franklin, South Putnam, 31.90; 10. Amanda Nees, Northview, 33.70; 11. Emily Durcholz, Northview, 34.20; 12. Caitlyn Russell, South Putnam, 34.40; 13. Coty Godsey, Northview, 35.70.

3200 METER RUN -- 1. Kylee Thacker, Northview, 12:44.00; 2. Shannon Egold, South Putnam, 13:32.00; 3. Amanda Lund, South Putnam, 14:21.00; 4. Marissa Bryan, Northview, 15:18.00; 5. Mika York, Owen Valley, 16:08.00.

1600 METER RELAY -- 1. Owen Valley (A), 4:32.00; 2. Northview (A), 5:03.00; 3. South Putnam (A), 5:08.00.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.