[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 53°F  
High: 58°F ~ Low: 47°F
Monday, May 2, 2016

Northview track teams split with South Vermillion

Wednesday, April 16, 2008

Staff Reports

CLINTON -- The Northview track teams split a three-way meet with host South Vermillion and Riverton Parke on Wednesday evening.

The girls' team won convincingly with a team score of 107 followed by the Wildcats' 39 and Panthers' 10.

The boys' squad dropped a 79 to 70 decision to South Vermillion followed by Riverton Parke's 7.

The girls' scoring was led by two individual wins from Sara Niehaus, who won both the long jump (14-0) and 100 meters (13.37). She also teamed with Emily Chiles, Annie Smiley and Elle Kleiber to take the 400 relay with a time of 54.42, a season best.

Carlee Bell had a pair of individual wins as well.

Bell won the 200 in 28.61 ahead of teammate Shandi Travis' 30.00. In the 400, Bell won in 1:07.02.

Smiley raced to a 100 meter hurdle win in 17.67 to beat out teammate Rachael Packard's third place.

Packard was the runner-up in the 300 hurdles in a time of 38.54 to beat her season-best time.

Kylee Thacker was the 800 meter winner and the 3,200 meters victory in 12:04. Corey Laue was the runner-up.

In the 1,600 meters, Shelby Sands edged out Laue by 0.22 seconds to win in 6:22.58.

In the field events, Samantha Solomon won the shot and discus ahead of Kalyn Biel.

Travis was the high jump winner, clearing 4-10 with Smiley in third ahead of Hannah Hayes.

The Knights team of Sands, Allie True, Casandra Barnett and Thacker won the 3,200 relay in 11:04.97.

In the boys' team race, Jordan Keller and Ross Crooks scored big points in the throwing events.

Keller won the shotput with a throw of 42-1 with Crooks in second with a throw of 39-6 . Alex Modesitt was third in the shot.

Crooks took the discus event with a throw of 108-8 with Keller in fourth overall.

John Latta won both the 1,600 and 3,200 meter events with a time of 4:52 and a 10:54. Conor Strain took second in both events and Ryan Lutes was fourth in each.

Latta and Strain teamed with Eli Kirby and Kolby Henke to win the 3,200 relay.

Henke and Kirby placed third and fourth in the 800 meters and Jason Hakman ran to a third place in the 200 meters. Landry Moore placed second in the 400 meters.

In the hurdles, Joel Whittington won the 110 meter event in 16.42 with Griffin Maurer in third. Whittington took the runner-up spot in the 300 hurdles in 43.74, just ahead of Maurer.

The Knights play host to West Vigo tonight at 5 p.m.

Boys' team scoring: South Vermillion 79; Northview 70; Riverton Parke 7.

3200 R -- 1. Northview, 8:50.04 (Eli Kirby, Kolby Henke, John Latta, Connor Strain); 2. South Vermillion, 9:08.01 (Caleb Peelman, Brice Webster, John Walton, Logan Laswell).

High jump -- 1. Dion Scott (SV) 5-8; 2. T.J. Crabb (RP) 5-4; 3. Billy Parish (SV) 5-4

Long jump -- 1. John Walton (SV) 18-8; 2. Caleb Peelman (SV) 18-1; 3. Adam Smith (SV) 17-0

Shot put -- 1. Jordan Keller (Nv) 42-1; 2. Ross Crooks (Nv) 39-6.50; 3. Alex Modesitt (Nv) 35-6.50.

Discus -- 1. Ross Crooks (Nv), 108-8; 2. Adam Lehman (RP) 107-9; 3. Cody Hedges (SV) 104-1.

110 Hurdles -- 1. Joel Whittington (Nv) 16.42; 2. Andy Walsh (SV) 16.57; 3. Griffin Maurer (Nv) 17.38.

100 -- 1. Mike Hughes (SV) 11.19; 2. James Craigmyle (SV) 11.22; 3. Chris Jackson (SV) 11.50.

1600 -- 1. John Latta, Northview, 4:52.51; 2. Connor Strain (Nv) 4:53.47; 3. Brice Webster (SV) 5:07.32.

400 -- 1. James Craigmyle (SV) 53.82; 2. Landry Moore (Nv) 54.19; 3. Logan Laswell (SV) 54.50.

400 R -- 1. South Vermillion, 46.88 (Russell Peelman, Chris Jackson, John Walton, Mike Hughes); 2. Northview, 47.68 (Jason Hakman, Damon Smith, Brayton Kaelber, Joel Whittington).

300 H-- 1. Mike Hughes (SV) 43.71; 2. Joel Whittington (Nv) 43.74; 3. Griffin Maurer (Nv) 45.12.

800 -- 1. Caleb Peelman (SV) 2:08.00; 2. Evan Wheeler (SV) 2:14.07; 3. Kolby Henke (Nv) 2:15.33.

200 -- 1. James Craigmyle (SV) 22.11; 2. Chris Jackson (SV) 23.30; 3. Jason Hakman (Nv) 24.00.

3200 -- 1. John Latta (Nv) 10:54.67; 2. Connor Strain (Nv) 10:54.73; 3. Brice Webster (SV) 11:08.00.

1600 R -- 1. South Vermillion, 3:44.41 (Caleb Peelman, Logan Laswell, James Craigmyle, Mike Hughes); 2. Northview, 3:52.17 (Griffin Maurer, James Trackwell, Kolby Henke, Landry Moore).

Girls team scoring - Northview 107; South Vermillion 39; Riverton Parke 10.

3200 R -- 1. Northview, 11:04.97 (Shelby Sands, Kylee Thacker, Allie True, Casandra Barnett); 2. South Vermillion, 12:11.78.

High jump -- 1. Shandi Travis (Nv) 4-10; 2. Megan Cramer (RP) 4-10; 3. Annie Smiley (Nv) 4-10.

Long jump -- 1. Sara Niehaus (Nv) 14-0; 2. Cayla Yockey (Nv) 12-6; 3. Jessica Wright (SV) 12-5.

Shot -- 1. Samantha Solomon (Nv) 29-6; 2. Kalyn Biel (Nv) 26-2.50; 3. Trisha Musall (SV) 25-6.75.

Discus -- 1. Samantha Solomon (Nv) 98-2.75; 2. Kalyn Biel (Nv) 75-1; 3. Meghann Reardon (SV) 74-2.75.

100 H -- 1. Annie Smiley (Nv) 17.67; 2. Mandy Kelly (SV) 18.33; 3. Rachael Packard (Nv) 18.34.

100 -- 1. Sara Niehaus (Nv) 13.37; 2. Tierra Maesch (SV) 14.32; 3. Cayla Yockey (Nv)14.33.

1600 -- 1. Shelby Sands (Nv) 6:22.58; 2. Corey Laue (Nv) 6:22.80; 3. Jessica Wright (SV) 6:41.00.

400 -- 1. Carlee Bell (Nv) 1:07.02; 2. Mandy Kelly (SV) 1:08.50; 3. Hannah Hayes (Nv) 1:11.78.

400 R -- 1. Northview, 54.42 (Emily Chiles, Annie Smiley, Sara Niehaus, Elle Kleiber); 2. South Vermillion, 59.07 (Rutusha Watts, Terryn Randolph, Gretchen Southwick, Tierra Maesch).

300 H -- 1. Megan Cramer (RP) 56.96; 2. Rachael Packard (Nv) 58.54; 3. Jennifer Junker (Nv) 58.58.

800 -- 1. Kylee Thacker (Nv) 2:39.00; 2. Elizabeth Hodson (SV) 2:56.11; 3. Jessica Wright (SV) 2:56.33.

200 -- 1. Carlee Bell (Nv) 28.61; 2. Shandi Travis (Nv) 30.00; 3. Tierra Maesch (SV) 30.99.

3200 -- 1. Kylee Thacker (Nv) 12:04.00; 2. Corey Laue (Nv) 14:07.00; 3. Allie True (Nv) 14:08.00.

1600 R -- 1. South Vermillion, 4:56.00, 2. Northview, 5:02.00 (Cayla Yockey, Marissa Bryan, Ali Sharton, Jennifer Junker); 3. Riverton Parke, 5:04.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: