[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 68°F  
High: 71°F ~ Low: 46°F
Sunday, May 1, 2016

Northview track splits at Sullivan

Friday, April 25, 2008

(Photo)
Northview's Casandra Barnett (front) and Shelby Sands ran to strong distance finishes. Carey Fox photo
SULLIVAN -- Depth was a key factor in the Northview boys' track team scoring a track meet win on the road over Sullivan on Thursday evening.

The boys got a pair of individual wins from Landry Moore, who won the 200 and 400 meters on the way to an 81 to 51 victory.

Samantha Solomon swept the throwing events for the Northview girls and Kylee Thacker won the 800, 1,600 and 3,200, but Sullivan edged the Knights 76 to 56.

In the boys' meet, Jared Royer repeated his Tuesday win in the pole vault, Mitch Haviland took the shotput and Connor Strain took the 1,600 meter run. Ryan Lutes was the 3,200 victor with John Latta winning the 800.

In relays, the Knights won the 3,200 and 1,600 relays.

Shandi Travis won the high jump for the Knights and Carlee Bell took the 200 meters.

In the 3,200 relay, Shelby Sands, Casandra Barnett, Allie True and Thacker teamed for the victory.

The Knights travel to Edgewood on Tuesday.

BOYS TEAM SCORING

Northview 81; Sullivan 51.

3200 METER RELAY -- 1. Northview, 9:25.30; 2. Sullivan, 9:36.13.

HIGH JUMP -- 1. Jacob Willis, Sullivan, 6-0; 2. Logan Lynch, Northview, 5-2; 3. Justin Rogers, Northview, 5-0.

LONG JUMP -- 1. Jacob Willis, Sullivan, 17-5.50; 2. Jason Hakman, Northview, 16-3; 3. Corey Crowder, Northview, 15-7.75.

POLE VAULT -- 1. Jared Royer, Northview, 11-6; 2. Gene Bradford, Sullivan, 11-6; 3. Jordan Maurer, Northview, 11-0.

SHOT PUT -- 1. Mitch Haviland, Northview, 42-10; 2. Ross Crooks, Northview, 41-0; 3. Jordan Keller, Northview, 40-2.25.

DISCUS -- 1. Greg Pitts, Sullivan, 107-0; 2. Bobby Nero, Sullivan, 106-9; 3. Ross Crooks, Northview, 105-3.50.

110M HURDLES -- 1. Gene Bradford, Sullivan, 15.34; 2. Jacob Willis, Sullivan, 16.67; 3. Jordan Maurer, Northview, 17.37.

100 METER DASH -- 1. Gene Bradford, Sullivan, 11.51; 2. Corey Crowder, Northview, 11.84; 3. Zach Boetjer, Northview, 12.00.

1600 METER RUN -- 1. Connor Strain, Northview, 4:42.80; 2. John Latta, Northview, 4:47.70; 3. Ryan Lutes, Northview, 5:12.15.

400 METER DASH -- 1. Landry Moore, Northview, 53.81; 2. John David Lisman, Sullivan, 55.38; 3. Grant Tryon, Sullivan, 57.74.

400 METER RELAY -- 1. Sullivan, 47.85; 2. Northview (B), 50.25.

300M HURDLES -- 1. Gene Bradford, Sullivan, 42.53; 2. Griffin Maurer, Northview, 44.66; 3. Griffin Norris, Northview, 48.21.

800 METER RUN -- 1. John Latta, Northview, 2:08.34; 2. Connor Strain, Northview, 2:09.30; 3. Kolby Henke, Northview, 2:10.61.

200 METER DASH -- 1. Landry Moore, Northview, 24.16; 2. John David Lisman, Sullivan, 24.38; 3. Corey Crowder, Northview, 24.82.

3200 METER RUN -- 1. Ryan Lutes, Northview, 11:12.06; 2. Connor Strain, Northview, 11:50.90; 3. John Latta, Northview, 11:57.29.

1600 METER RELAY -- 1. Northview, 4:28.88.

GIRLS TEAM SCORING - Sullivan 76; Northview 56.

3200 METER RELAY -- 1. Northview (A), 10:47.00 (Shelby Sands, Casandra Barnett, Allie True, Kylee Thacker); 2. Sullivan, 10:53.00; 3. Northview (B), 12:28.00 (Corey Laue, Marissa Bryan, Tiffany Young, Charlie Greichgauer).

HIGH JUMP -- 1. Shandi Travis, Northview, 4-8; 2. Chelsa Snapp, Sullivan, 4-8; 3. Hannah Hayes, Northview, 4-6.

LONG JUMP -- 1. Jackie Exline, Sullivan, 15-5.20; 2. Delaney Gadbury, Sullivan, 13-8.50; 3. Charlie Greichgauer, Northview, 13-4.

POLE VAULT -- 1. Caitlyn Hauger, Sullivan, 7-0; 2. Alex Thompson, Sullivan, 6-6; 3. Amanda Nees, Northview, 6-6.

SHOT PUT -- 1. Samantha Solomon, Northview, 30-9.50; 2. Lane Bond, Sullivan, 29-10.25; 3. Jennifer Awbery, Sullivan, 27-2.

DISCUS -- 1. Samantha Solomon, Northview, 111-1.50; 2. Lane Bond, Sullivan, 98-3; 3. Kalyn Beil, Northview, 78-3.50.

100M HURDLES -- 1. Jocelyn Bradford, Sullivan, 16.82; 2. Cassie Ashburn, Sullivan, 17.40; 3. Annie Smiley, Northview, 18.30.

100 METER DASH -- 1. Jackie Exline, Sullivan, 12.81; 2. Olivia Trimble, Sullivan, 13.37; 3. Carlee Bell, Northview, 13.48.

1600 METER RUN -- 1. Kylee Thacker, Northview, 6:11.16; 2. Shelby Sands, Northview, 7:04.00; 3. Allie True, Northview, 7:05.10.

400 METER DASH -- 1. Olivia Trimble, Sullivan, 1:04.27; 2. Caitlyn Hauger, Sullivan, 1:06.09; 3. Kaylan Finley, Sullivan, 1:06.77.

400 METER RELAY -- 1. Sullivan, 52.89; 2. Northview (A), 54.04; 3. Northview (B), 59.90.

300M LOW HURD -- 1. Jocelyn Bradford, Sullivan, 51.26; 2. Cassie Ashburn, Sullivan, 53.41; 3. Chelsey Nicol, Sullivan, 57.04.

800 METER RUN -- 1. Kylee Thacker, Northview, 2:32.00; 2. Samantha Thompson, Sullivan, 2:34.00; 3. Allie True, Northview, 2:46.74.

200 METER DASH -- 1. Carlee Bell, Northview, 27.91; 2. Olivia Trimble, Sullivan, 28.83; 3. Elle Kleiber, Northview, 29.69.

3200 METER RUN -- 1. Kylee Thacker, Northview, 12:59.04; 2. Allie True, Northview, 13:42.32; 3. Casandra Barnett, Northview, 13:43.06.

1600 METER RELAY -- 1. Sullivan, 4:35.71; 2. Northview (A), 5:00.12; 3. Northview (B), 6:01.32.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: