[The Brazil Times nameplate] Light Rain Fog/Mist ~ 53°F  
High: 64°F ~ Low: 48°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Northview track teams compete at Edgewood

Wednesday, April 30, 2008

(Photo)
Northview's Connor Strain raced to a victory in the 3,200 meters and a second in the 1,600 meters.
Staff Reports

ELLETSVILLE -- Northview's track teams got an early look Tuesday at perhaps the favorite for this year's Western Indiana Conference track championship.

The Edgewood Mustangs boys won a three-way meet over the Knights and Greencastle with the Mustang girls placing second to the Tiger Cubs with Northview in third place.

Edgewood pulled away to win the boys' meet with 81 team points followed by 50 from Northview and 36 for Greencastle.

The Tiger Cub girls scored 84 for the win followed by the Mustangs' 56 and Northview's 27.

Northview's boys got event wins from Jordan Maurer in the pole vault (11-6), Mitch Haviland in the shotput (43-1 ) and Connor Strain in the 3,200 meters (10;31).

The lone winner for the Northview girls was Samantha Solomon in the discus with a throw of 111-10.

The Knights had several other strong efforts in the meet.

Jared Royer finished second to his teammate in the pole vault, clearing 11-6 as well, but with more misses.

In other field events, Ross Crooks took second in the shotput (41-10 ) and placed third ahead of Jordan Keller in the discus.

Sprint events were led by a third place by Griffin Maurer in the 110 hurdles and fourth places by Corey Crowder in the 100 and 200 meters.

Landry Moore came through with a second place in the 400 meters for the Knights.

In distance events, John Latta placed second in the 800 meters and a third behind Strain in the 1,600.

The 3,200 meters also saw Ryan Lutes race to a third place in 10:50.

In the girls' meet, Casandra Barnett had a strong scoring meet for the Knights with a third place in the 1,600 and a fourth in the 3,200 meters.

Sprinters were topped by a pair of third places from Carlee Bell, one in the 200 and another in the 400 meters. Annie Smiley ran to a third in the 100 meters ahead of Elle Kleiber. Smiley also took second in the 300 hurdles for the Knights.

In field events, Hannah Hayes placed fourth in the high jump with Amanda Nees third in the pole vault and Jessie Timberman fourth in the long jump.

Northview's track teams compete against West Vigo, Terre Haute North and South on Saturday during the Big Four Track Meet at Northview beginning at 10 a.m.

BOYS TEAM SCORING - Edgewood 81; Northview 50; Greencastle 36.

3200 R -- 1. Edgewood, 8:43.00; 2. Northview, 9:02.90; 3. Greencastle, 9:58.10.

HIGH JUMP -- 1. Jordan Hickman, Greencastle, 5-10; 2. Sam Barms, Edgewood, 5-8; 3. Chris Good, Edgewood, 5-6; 4. Logan Lynch, Northview, 5-4.

LONG JUMP -- 1. Jordan Hickman, Greencastle, 19-1; 2. Derek Edwards, Edgewood, 18-7; 3. Ryan Payne, Greencastle, 16-7; 4. Logan Lynch, Northview, 16-5.50.

POLE VAULT -- 1. Jordan Maurer, Northview, 11-6; 2. Jared Royer, Northview, 11-6; 3. Josh Sparks, Edgewood, 11-6; 4. Jared Snyder, Edgewood, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Mitch Haviland, Northview, 43-1.50; 2. Ross Crooks, Northview, 41-10.50; 3. Will Heston, Edgewood, 41-7.75; 4. Ricky Robinson, Greencastle, 41-3.

DISCUS -- 1. Joey Breeden, Edgewood, 132-3; 2. Logan Ferguson, Edgewood, 119-7; 3. Ross Crooks, Northview, 118-7; 4. Jordan Keller, Northview, 117-10.

110M H -- 1. Gregg Lilly, Greencastle, 16.90; 2. John Brown, Edgewood, 17.20; 3. Griffin Maurer, Northview, 17.50; 4. Buzz Deer, Greencastle, 18.30.

100 -- 1. Josh Adams, Edgewood, 11.60; 2. Steve Miller, Greencastle, 11.80; 3. Eithan Pruett, Edgewood, 11.90; 4. Corey Crowder, Northview, 12.40.

1600 -- 1. Blake Hover, Edgewood, 4:41.20; 2. Connor Strain, Northview, 4:41.40; 3. John Latta, Northview, 4:41.70; 4. Cole Reinhold, Edgewood, 4:56.80.

400 -- 1. Brent Ray, Edgewood, 52.80; 2. Landry Moore, Northview, 54.00; 3. David Arthur, Edgewood, 54.20; 4. Kolby Henke, Northview, 55.30.

400 R -- 1. Edgewood, 45.20; 2. Northview, 46.40; 3. Greencastle, 47.00.

300M H -- 1. Derek Edwards, Edgewood, 41.90; 2. John Brown, Edgewood, 43.10; 3. David Cath, Greencastle, 43.90; 4. Gregg Lilly, Greencastle, 44.30.

800 -- 1. Ben Wilson, Greencastle, 2:06.00; 2. John Latta, Northview, 2:09.30; 3. Blake Hover, Edgewood, 2:09.80; 4. Caleb Goss, Edgewood, 2:12.40.

200 -- 1. Josh Adams, Edgewood, 23.60; 2. Steve Miller, Greencastle, 23.90; 3. Brent Ray, Edgewood, 24.00; 4. Corey Crowder, Northview, 25:00.00.

3200 -- 1. Connor Strain, Northview, 10:31.00; 2. Cole Reinhold, Edgewood, 10:38.80; 3. Ryan Lutes, Northview, 10:50.30; 4. Justin Sherwood, Edgewood, 10:58.70.

1600 R -- 1. Edgewood (A), 3:36.00; 2. Greencastle, 3:43.80; 3. Edgewood (B), 3:45.40; 4. Northview, 3:52.00.

GIRLS TEAM SCORING - Greencastle 84; Edgewood 56; Northview 27.

3200 R -- 1. Edgewood, 10:29.00; 2. Greencastle, 10:54.30; 3. Northview, 13:08.50.

HIGH JUMP -- 1. Becky Grivas, Greencastle, 5-0; 2. Megan Cornman, Edgewood, 4-10; 3. Keri Good, Greencastle, 4-8; 4. Hannah Hayes, Northview, 4-8.

LONG JUMP -- 1. Laura English, Greencastle, 15-6; 2. Megan Cornman, Edgewood, 15-6; 3. Rebecca Norlin, Greencastle, 14-1; 4. Jessie Timberman, Northview, 13-6.50.

POLE VAULT -- 1. Jessica Bastin, Edgewood, 7-0; 2. Emily Turpin, Edgewood, 6-6; 3. Amanda Nees, Northview, 6-6; 4. Megan Walkosak, Greencastle, 6-6.

SHOT PUT -- 1. Caitlyn Gannaway, Greencastle, 38-4.75; 2. Nikki Simms, Edgewood, 34-11.25; 3. D'Aundrea Williams, Greencastle, 34-7.50; 4. Samantha Solomon, Northview, 33-8.50.

DISCUS -- 1. Samantha Solomon, Northview, 111-10; 2. Lacey Simpson, Edgewood, 91-4; 3. Erica Collins, Greencastle, 84-4; 4. Nikki Simms, Edgewood, 81-3.

100M H -- 1. Mackenzie Cleavenger, Edgewood, 18.00; 2. Erica Soster, Greencastle, 18.40; 3. Keri Good, Greencastle, 19.10; 4. Courtney Grow, Edgewood, 19.20.

100 -- 1. Dee Wood, Greencastle, 13.30; 2. Jamie Patterson, Greencastle, 13.30; 3. Annie Smiley, Northview, 13.70; 4. Elle Kleiber, Northview, 14.20.

1600 -- 1. Hannah Serlin, Greencastle, 5:34.00; 2. Stephanie Keene, Edgewood, 5:43.70; 3. Casandra Barnett, Northview, 5:47.40; 4. Rebecca Jacobs, Edgewood, 5:53.80.

400 -- 1. Laura Weatherford, Greencastle, 1:00.70; 2. Melissa Ball, Greencastle, 1:02.40; 3. Carlee Bell, Northview, 1:04.90; 4. Emily Craig, Edgewood, 1:07.50.

400 R -- 1. Greencastle, 50.10; 2. Northview, 55.10; 3. Edgewood, 56.50.

300M H -- 1. Erica Soster, Greencastle, 50.50; 2. Annie Smiley, Northview, 50.70; 3. Kayla Hackman, Edgewood, 52.50; 4. Keri Good, Greencastle, 54:05.00.

800 -- 1. Leah Fiegle, Edgewood, 2:27.50; 2. Hannah Serlin, Greencastle, 2:30.60; 3. Becky Grivas, Greencastle, 2:35.00; 4. Stephanie Keene, Edgewood, 2:41.10.

200 -- 1. Laura Weatherford, Greencastle, 26.40; 2. Dee Wood, Greencastle, 28.20; 3. Carlee Bell, Northview, 28.60; 4. Emily Chiles, Northview, 30.00.

3200 -- 1. Rebecca Jacobs, Edgewood, 12:35.90; 2. Stephanie Keene, Edgewood, 12:57.60; 3. Kaitlyn Murtaugh, Greencastle, 13:16.00; 4. Casandra Barnett, Northview, 13:21.20.

1600 R -- 1. Greencastle, 4:17.00; 2. Edgewood, 4:35.20; 3. Northview, 4:45.10.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: