[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 58°F  
High: 64°F ~ Low: 57°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Sectional draw made for high school baseball teams

Thursday, May 15, 2008

Staff Report

The end of the month of May not only means the Indianapolis 500, but baseball sectionals as well.

Clay City and Northview have the luxury of drawing the bye bracket this season, which is always a bonus when considering what could potentially be a very long road to a championship.

Northview will host the Class 4A sectional this year, which begins on Monday, May 26 with a 12 p.m. game between Mooresville and Plainfield while Terre Haute North and Martinsville play game two of the afternoon.

The second round takes place on Wednesday with the winner's of the first round games squaring off at 6 p.m. followed by the host Knights taking on Terre Haute South at approximately 8 p.m.

The Knights own a Big Four victory over the Braves, a 7-6 thriller less than a month ago. Northview was edged out 10-9 by Terre Haute North in an earlier game in the tourney.

The Class A Shakamak Sectional gets underway on Monday as well with a 1 p.m. contest between the defending champion Lakers and White River Valley.

On Thursday, the Union Bulldogs take on North Central followed by Clay City's match-up with the winner of game one.

The Eels earlier downed the Lakers for the first time in eight years when they scored a 5-4 victory on the arm of Ryne Hayes, who also hit a home run in the game along with Will Kennedy.

Admission to each sectional is $5 per session or $8 for all sessions.

Class A Shakamak Baseball Sectional

Monday, May 26

White River Valley vs. Shakamak, 1 p.m.

Thursday, May 29

Union vs. North Central, 5 p.m.

Clay City vs. winner of game one, 7:30 p.m.

Friday, May 30

Championship game, 7 p.m.

Class 4A Northview Sectional

Monday, May 26 (Rain date is Tuesday)

Mooresville vs. Plainfield, noon

T.H. North vs. Martinsville, 2:30 p.m.

Wednesday, May 28

Game one winner vs. game two winner, 6 p.m.

T.H. South vs. Northview, 8 p.m.

Thursday, May 29

Championship game, 6 p.m.

Indiana High School Baseball Tournament Sectional Pairings

By The Associated Press

SECTIONALS

May 26-May 31

(Times determined by host schools)

CLASS 4A

Munster

Hobart vs. Mich.City

Lake Central vs. Munster

Hammond Morton vs. Highland

East Chicago Central vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner Game 4 vs. Winner Game 5

LaPorte

Hobart vs. Chesterton

LaPorte vs. Crown Point

Chesterton vs. Merrillville

Valparaiso vs. Portage

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Championship: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6

S.Bend Clay

Penn vs. Mishawaka

S.Bend Washington vs. S.Bend Adams

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

S.Bend Riley vs. S.Bend Clay

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Elkhart Memorial

Concord vs. Goshen

Northridge vs. Warsaw

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Elkhart Memorial vs. Elkhart Central

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Carroll (Ft. Wayne)

Carroll (Allen) vs. Ft. Wayne Northrop

Ft. Wayne Snider vs. DeKalb

E.Noble vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Huntington North

Marion vs. Homestead

Ft. Wayne North vs. Huntington North

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Jay Co. vs. Ft. Wayne South

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Westfield

Hamilton SE vs. Fishers

Zionsville vs. Westfield

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Noblesville vs. Carmel

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Pendleton Hts

Richmond vs. Anderson Highland

Pendleton Hts vs. Connersville

Anderson vs. Greenfield-Central

Muncie Central vs. New Castle

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Championship: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6

Warren Central

Indpls Arlington vs. Indpls Broad Ripple

Indpls N.Central vs. Lawrence North

Indpls Cathedral vs. Lawrence Central

Warren Central vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Center Grove

Franklin Central vs. Whiteland

Southport vs. Greenwood

Perry Meridian vs. Franklin

Center Grove vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Avon

Brownsburg vs. Avon.

Decatur Central vs. Indpls Ben Davis

Indpls Manual vs. Indpls Tech

Pike vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Northview

Mooresville vs. Plainfield

Terre Haute North vs. Martinsville

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Terre Haute South vs. Northview

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

East Central

Columbus East vs. East Central

Bloomington North vs. Columbus North

Bloomington South vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Floyd Central

Floyd Central vs. Bedford N.Lawrence

Jeffersonville vs. Jennings Co.

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

New Albany vs. Seymour

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Evansville North

Evansville Central vs. Castle

Evansville Harrison vs. Evansville North

Evansville Reitz vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3 CLASS 3A

Hammond Gavit

Hammond Clark vs. Gary Wirt

Hammond vs. Hammond Gavit

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Gary Wallace vs. Gary Roosevelt

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Griffith

Rensselaer Central vs. Knox

Andrean vs. Kankakee Valley

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Griffith vs. Calumet

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Plymouth

New Prairie vs. S.Bend St. Joseph's

Rochester vs. Culver Academies

Glenn vs. Plymouth

Mishawaka Marian vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Whitko

W.Noble vs. NorthWood

Whitko vs. Columbia City

Tippecanoe Valley vs. Wawasee

Lakeland vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Benton Central

Western vs. Twin Lakes

Benton Central vs. Frankfort

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Northwestern vs. West Lafayette

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Peru

Peru vs. Ft. Wayne Elmhurst

Bellmont vs. Ft. Wayne

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Maconaquah vs. NorWell

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

New Haven

New Haven vs. Ft. Wayne Bishop Dwenger

Angola vs. Heritage

Leo vs. Ft. Wayne Concordia Lutheran

Ft. Wayne Harding vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Yorktown

Yorktown vs. Muncie South

Blackford vs. Eastbrook

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Delta vs. Mississinewa

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Crawfordsville

N.Montgomery vs. Lebanon

Crawfordsville vs. Danville

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Southmont vs. Western Boone

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Indpls Brebeuf

Beech Grove vs. Indpls Brebeuf

Indpls Chatard vs. Indpls Howe

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Indpls Northwest vs. Indpls Roncalli

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

New Palestine

Rushville vs. Mount Vernon (Hancock)

New Palestine vs. Hamilton Hts

Shelbyville vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Greensburg

S.Dearborn vs. Greensburg

Madison vs. Franklin Co.

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Scottsburg vs. Batesville

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Brown Co.

Edgewood vs. Sullivan

Owen Valley vs. W.Vigo

S.Vermillion vs. Brown Co.

Greencastle vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Mitchell

Crawford Co. vs. Silver Creek

Mitchell vs. N.Harrison

Charlestown vs. Salem

Corydon Central vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Jasper

Pike Central vs. Washington

Vincennes Lincoln vs. Heritage Hills

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Southridge vs. Jasper

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Evansville Bosse

Evansville Memorial vs. Boonville

Mount Vernon (Posey) vs. Evansville Bosse

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Princeton vs. Gibson Southern

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4 CLASS 2A

Hammond Noll

Hammond Noll vs. Wheeler

Lake Station vs. Hanover Central

River Forest vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Culver Community

Boone Grove vs. Winamac

Culver Community vs. N.Judson

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Hebron vs. N.Newton

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Jimtown

Jimtown vs. Bremen

Westview vs. Fairfield

LaVille vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Eastside

Prairie Hts vs. Eastside

Garrett vs. Fremont

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Churubusco vs. Central Noble

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Woodlan

Ft. Wayne Luers vs. S.Adams

Woodlan vs. Adams Central

Bluffton vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Cass

Southwood vs. Cass

Manchester vs. N.Miami

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Northfield vs. Wabash

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Carroll

Delphi vs. Clinton Central

Carroll (Carroll) vs. Seeger

Fountain Central vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Oak Hill

Taylor vs. Eastern (Howard)

Oak Hill vs. Madison-Grant

Sheridan vs. Guerin

Tipton vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Frankton

Frankton vs. Winchester

Wapahani vs. Lapel

Alexandria vs. Elwood

Muncie Burris vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Northeastern

Eastern Hancock vs. Shenandoah

Centerville vs. Northeastern

Cambridge City vs. Knightstown

Union Co. vs. Hagerstown

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Championship: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6

Indpls Park Tudor

Indpls Scecina vs. Indian Creek

Indpls Ritter vs. Indpls Heritage Christian

Triton Central vs. Indpls Washington

Indpls Park Tudor vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

South Ripley

Hauser vs. Lawrenceburg

N.Decatur vs. S.Ripley

Milan vs. Southwestern (Hanover)

Switzerland Co. vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Linton-Stockton

N.Knox vs. Bloomfield

S.Knox vs. Linton

Eastern Greene vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Cascade

N.Putnam vs. Cloverdale

Covenant Christian vs. Speedway

S.Putnam vs. Monrovia

Tri-West Hendricks vs. Cascade

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Championship: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6

Austin

Austin vs. West Washington

Clarksville vs. Eastern (Pekin)

Brownstown Central vs. Paoli

Providence vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

South Spencer

N.Posey vs. Perry Central

S.Spencer vs. Forest Park

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Tell City vs. Evansville Mater Dei

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4 CLASS A

Washington Township

LaCrosse vs. Kouts

Whiting vs. Morgan Twp.

Washington Twp. vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Tri-Co.

Tri-Co. vs. Pioneer

West Central vs. N.White

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Caston vs. S.Newton

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

South Central (Union Mills)

Argos vs. Triton

Mich.City Marquette vs. Westville

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Oregon-Davis vs. South Central (Union Mills)

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Ft. Wayne Blackhawk

Hamilton vs. Elkhart Christian Academy

Ft. Wayne Canterbury vs. Bethany Christian

Howe Military vs. Ft. Wayne Blackhawk

Lakewood Park Christian vs. Winner of Game 1

Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Lafayette Catholic

Clinton Prairie vs. Frontier

Rossville vs. Lafayette Catholic

Tri-Central vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Riverton Parke

N.Vermillion vs. Attica

Riverton Parke vs. Turkey Run

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Covington vs. Rockville

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Monroe Central

Monroe Central vs. Union City

Randolph Southern vs. Tri

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Blue River Valley vs. Union (Modoc)

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Cowan

Cowan vs. Southern Wells

Wes-Del vs. Daleville

Marion Lakeview Christian vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Indpls Lutheran

Bethesda Christian vs. Indpls Lutheran

University vs. Liberty Christian.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Morristown

Southwestern (Shelbyville) vs. Morristown

Waldron vs. Edinburgh

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Borden

Henryville vs. New Washington

South Central (Elizabeth) vs. Borden

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Lanesville vs. Christian Academy of Indiana

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Shawe Memorial

South Decatur vs. Jac-Cen-Del

Shawe Memorial vs. Oldenburg Academy

Rising Sun vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Shakamak

White River Valley vs. Shakamak

Union (Dugger) vs. N.Central (Farmersburg)

Clay City vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Loogootee

Barr-Reeve vs. Washington Catholic

Shoals vs. Loogootee

Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2

Vincennes Rivet vs. N.Daviess

Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Northeast Dubois

Springs Valley vs. Trinity Lutheran

NE Dubois vs. Orleans

Crothersville vs. Winner of Game 1

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Tecumseh

Tecumseh vs. Cannelton

New Harmony vs. Wood Memorial.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: