[The Brazil Times nameplate] Mostly Cloudy ~ 51°F  
High: 58°F ~ Low: 45°F
Wednesday, May 4, 2016

2008 Clay County State Fair Results

Monday, August 25, 2008

Editor's Note: The 2008 Indiana State Fair results were composed from the state fair's results website at www.four-h.purdue.edu/state_fair/index.h...

INDIANAPOLIS -- The following is a list of Clay County winners at the 2008 Indiana State Fair in alphabetical order:

Ian Akers -- Dog Obedience (Showmanship -- Junior Showmanship, third-, fourth-, fifth-grade), 24.

Sara Allard -- Cat Posters (Poster level 1 grades 3-5, 11), Merit.

Beth Allard -- Crafts (Fine arts, 1), Blue

Parker Ames -- Bicycle Rodeo (Junior division, 3-7 grade), Red.

Angel Baughman -- Foods (baked or displays; Cookies, 31), Blue; Foods (preserved items; frozen cookies, 32), Blue.

Morgan Booe -- Beekeeping (Poster/Use of honey, 2), Merit; Crafts (any other craft, 4), Blue; Forestry (Level 1 grades 3-5, 12), Blue; Personality (Level B grades 5-6-Poster, 2), Blue.

Danielle Brinson -- Photography (B&W Salon Print-Level 3, 13), Blue.

Autumn Brisbon -- Child Development (Level C grades 7-9, 31), Blue.

Roy Brough -- Floriculture (Grade 10-12+Centerpiece, D5), Blue.

Hannah Brown -- Crafts (Any other craft, 4), Blue; Foods (baked or displays; Sweet bread/yeast bread, 81), Blue.

Darci Chambers -- Crafts (Needlecraft, 2), Merit.

Kade Chastain -- Photography (B&W Prints Photography is Fun Level 2-3), Merit.

Hannah Childress -- Sewing (Wearable: school or sports outfit, 71), Blue.

Katie Clawson -- Horse and Pony (English Show-Dressage USDF Training Level Test 3-all ages, all sizes), Four.

Jordan Crowe -- Swing (Crossbred, commercial and other -- Gilt), 3; Swing (Poland -- Gilt Dairy Showmanship) P.

Dallas Butts -- Dairy Cattle (Champions -- Four Breed Champion Dairy Showman - $150), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn 4-year-old and over Cow), 2; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Fall Yearling Heifer), 3; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Junior 2-year-old Cow), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Reserve Champion - $100 and small banner/breed), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Reserve Junior Champion ribbon), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Reserve Senior Champion ribbon/breed), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Senior Showman Class, five blue ribbons), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Spring Calf), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Spring Yearling Heifer), 1; Dairy Cattle (Milking Shorthorn -- Summer Yearling Heifer), 2.

Callie Dayhuff -- Horse and Pony (Western Show -- Western pleasure over 56 inches, exhibitors in sixth and seventh-grades), HM; Sheep (Oxford -- Yearling Ewe), 7; Swine (Crossbred, commercial and other -- Barrow), P; Swine (Yorkshire -- Barrow), 3.

Joey Dierdorf -- Photography (Color prints adventure in color -- Level 2-4), Blue; Veterinary Science (Grades 6-8 Poster -- 22), Merit.

Brianna Dierdorff -- Crafts (Any other craft -- 4), Blue.

Jacob Dispennett -- Weather (Poster -- Education exhibit on weather topic -- 71), Merit.

Alexa Dispennett -- Wildlife (Grade 7-9 -- poster or notebook -- 42), Red.

Emily Durcholz -- Personality (Level C grades 7-9, poster, brochure, resource guide -- 3), Blue.

Kelsie Fischer -- Dog Posters (Poster -- Level 2-21), Blue.

Devon Fischer -- Sewing (Wearable: elastic waist short/pants or skirt -- 31), Red.

Hayden France -- Sewing (Non-wearable: grade 3 pillow sham, totebag -- 32), Blue.

Makenzy Gilbert -- Foods (preserved items; frozen vegetables -- 62), Blue.

Tiffani Goodman -- Health (Level B -- poster -- 81), Blue.

Allie Haddon -- Foods (baked or displays, invented snack -- 91), Red.

Wyatt Halfhill -- Beef Cattle (Shorthorn and Polled Shorthorn -- Junior Yearling Heifers), 5; Swine (Crossbred, Commercial and other -- Gilt), 5.

Whitney Halfhill -- Beef Cattle (Shorthorn and Polled Shorthorn -- Steers), 4; Floriculture (Grade 5-6 Mixed Planter -- B1), Merit; Food (preserved items, frozen pizza -- 52), Blue; Photography (color prints experiences in color -- Level 1-2), Merit; Sheep (Hampshire -- Market Lamb), 7; Sheep (Natural Color -- Junior Market Lamb Showmanship, five blue ribbons), 3; Sheep (Natural Color -- Market Lamb), 11; Swine (Poland -- Barrow), 1; Swine (Poland -- Junior Showmanship, ribbons/plaque), 2; Swine (Poland, Reserve Champ Barrow), 1.

Samantha Hall -- Foods (baked or displays, cake -- 51), Blue; Sewing (Non-wearable: grade 5 pillow lap quilt, duffel bag, hat -- 52), Blue.

Hannah Van Horn -- Rabbits (Fryer -- Fryer single), 13; Rabbits (Meat Pen -- Meat Pen ribbon 1-10), 20; Rabbits (Mini Rex -- Mini Rex Black -- Junior Doe), 2; Rabbits (Mini Rex, Mini Rex -- Best of Breed), 1; Rabbits (Mini Rex -- Mini Rex Blue -- Junior Doe), 2; Rabbits (Mini Rex -- Mini Rex Broken -- Best of Variety), 1; Rabbits (Mini Rex Broken -- Junior Buck), 1; Rabbits (Mini Rex -- Mini Rex Broken -- Senior Buck), 1; Rabbits (Mini Rex -- Mini Rex Broken -- Senior Doe), 6; Rabbits (Mini Rex -- Mini Rex Chocolate -- Senior Doe), 1; Rabbits (Mini Rex -- Mini Rex Lilac -- Senior Doe), 2; Rabbits (Mini Rex -- Ruby-Eyed White Best Opposite Sex of Variety), 1; Rabbits (Mini Rex -- Ruby-Eyed White Best of Variety), 1; Rabbits (Mini Rex -- Ruby-Eyed White -- Senior Buck), 1; Rabbits (Mini Rex - Ruby-Eyed White -- Senior Doe), 1; Rabbits (Mini Rex -- Polish Broken -- Senior Buck), 1; Rabbits (Polish -- Polish Broken -- Senior Buck), 1; Rabbits (Polish -- Polish Broken -- Senior Doe), 6.

Kaylea Hayes -- Weather (Colored Weather Poster -- 1 -- 32), Red.

Asie Jeffers -- Cat Posters (poster -- Level 2 grades 6-8 -- 21), Red.

Whitney Jeffers -- Consumer Clothing (Intermediate notebook -- 2), Merit; Tractor Contest (Junior Lawn Tractor), Blue; Wildlife (Grade 5-6 -- Poster or notebook -- 32), Merit.

Jonathan Burns -- Rabbits (Lop-French -- Lop French Broken -- Senior Buck), 1; Rabbits (Loop-Mini -- Mini Lop Broken -- Junior Doe), 6; Rabbits (Lop-Mini -- Mini Lop Solid -- Senior Buck), 6.

Jordan Van Horn -- Rabbits (Fryer -- Fryer-single), 4; Rabbits (Lop-Mini -- Mini Lop Broken -- Senior Doe), 14; Rabbits (Lop-Mini - Mini Lop Solid -- Senior Doe), 7; Rabbits (Meat Pen -- Meat Pen ribbon 1-10), 1; Rabbits (New Zealand -- New Zealand Best Opposite Sex of Breed), 1; Rabbits (New Zealand -- New Zealand White -- 6/8 Buck), 1; Rabbits (New Zealand -- New Zealand White -- 6/8 Doe), 9; Rabbits (New Zealand -- New Zealand White -- Best Opposite Sex of Variety), 1; Rabbits (New Zealand -- New Zealand White -- Junior Buck), 3; Rabbits (New Zealand -- New Zealand White -- Junior Doe), 8; Rabbits (New Zealand -- New Zealand White -- Senior buck), 1; Rabbits (New Zealand White -- Senior Doe), 2; Rabbits (Polish -- Polish Black -- Senior Buck), 7; Rabbits (Polish -- Polish Broken -- Junior Doe), 4; Rabbits (Polish Broken -- Senior Buck), 3; Rabbits (Polish -- Polish Chocolate -- Senior Buck), 2.

Joseph M. Dierdorf II -- Rabbits (Californian -- Californian -- 6/8 Buck), 5; Rabbits (Californian -- Californian -- Senior Buck), 5; Rabbits (Californian -- Senior Doe), 9; Rabbits (Fryer -- Fryer-single), 2; Rabbits (Fryer -- Fryer-single -- Reserve Champion), 1; Rabbits (Meat Pen -- Mean Pen ribbon 1-10), 4; Rabbits (Netherland Dwarf -- AOV Himalayan -- Best Opposite Sex of Variety), 1; Rabbits (Netherland Dwarf -- Netherland Self Group Black -- Best of Variety), 1; Rabbits (Netherland Dwarf -- Netherland Self Group Black -- Junior Doe), 1; Rabbits (Netherland Dwarf -- Netherland Self Group Black -- Senior Buck), 1; Rabbits (Netherland Dwarf -- Netherland Self Group REW -- Best Opposite Sex of Variety), 1; Rabbits (Netherland Dwarf -- Netherland Self Group REW -- Senior Doe), 1; Rabbits (Netherland Dwarf -- Shaded Siamese Smoke Pearl -- Junior Doe), 2; Rabbits (Netherland Dwarf -- Tan Pattern Otter -- Senior Buck), 6.

Chelsea Joyner -- Consumer Clothing (Advance notebook -- 3), Blue.

Dustin Kellum -- Aerospace (Grade 9-12+/Rocket -- 41), Blue.

Jazmine Kellum -- Foods (preserved items -- cooked jelly -- 122), Red.

Emily Latta -- Cake Decorating (Intermediate -- 2), Blue.

John Latta -- Geology (Level 2, grade 6-8 -- 62), Blue.

Maria Lunsford -- Beef Cattle (Hereford -- Steers), 4; Swine (Berkshire -- Barrow), P; Swine (Chester White -- Barrow), 3.

Mannah Mace -- Consumer Clothing (Beginner notebook -- 1), Blue; Health (Level A -- poster -- 51), Blue; Home Environment (One textured or storage item -- II -- 2), Blue.

John Mace -- Photography (B&W prints capturing memories -- Level 1 -- 1), Blue; Rabbit Posters (level 1 -- poster -- 11), Merit.

Deaven McCrocklin -- Child Development (Level B grades 5-6 -- 21), Blue; Computer (Level 1 grades 3-5 -- 11), Blue; Floriculture (Grades 5-6 house plant, foliage or flowering -- B3), Blue; Weed Identification and control (Fifteen IN Weeds -- I -- 1), Red.

Madison McDonald -- Floriculture (Grade 3-4 flower arrangement -- flowers purchased -- A2), Blue; Foods (preserved items -- frozen berries -- 42), Merit; Genealogy (Level 1 -- notebooks -- 1), Red.

Sarah McDonald -- Foods (preserved items, canned pickle product -- 92), Blue; Forestry (Level 3 grades 9-12 -- 32), Red.

Stephen McDonald -- Geology (Level 1 grades 3-5 -- 32), Blue; Small Engines (Level 1 -- poster or display from manual -- 12), Merit.

Donald McRoberts -- Electric (IV -- One article made or remade lamp, display board, poster -- 4), Red.

Joshua Miller -- AG Tractor (Level B/Poster, notebook, display board -- 21), Blue.

Kaylee Miller -- Swine (Crossbred, commercial and other -- Barrow), 1; Swine (Crossbred, commercial and other -- Barrow), 1; Swine (Crossbred, commercial and other -- Gilt), 4.

Elise Miller -- Swine (Crossbred, commercial and other -- Barrow), 1; Swine (Crossbred, commercial and other -- Gilt), 6; Swine (Duroc -- Barrows), 4; Swine (Yorkshire -- Gilt), 1.

Alison Miller -- Swine (Crossbred, commercial and other -- Gilt), P; Swine (Duroc -- Barrows), P.

Colton Miller -- Tractor Contest (Junior Ag. Tractor), Champion.

Whitney Milner -- Crafts (Model craft -- 3), Blue; Horse and Pony (Contesting classes -- Barrel race, 56 inches and under, junior exhibitors), 4.

Carli Milner -- Horse and Pony (Contesting classes -- Barrel race, 56 inches and under, senior exhibitors), 7; Photography (Color salon print -- level 2-6), Blue.

Brandi Moore -- Cat Posters (Poster -- level 3 grades 9-12 -- 31), Blue.

Madison Muncie -- Sewing (Wearable: shirt, sundress, jumper, pajamas -- 51), Red.

Brooklyn Nelson -- Genealogy (Level II -- notebooks -- 2), Red; Wildlife (Grade 4 -- poster or notebook -- 22), Red.

Brittaney Nelson -- Genealogy (Level III -- notebooks -- 3), Blue.

Jacob Nobles -- Single vegetables (Cucumbers, slicing -- 22), Blue; Single vegetables (tomatoes, small preserving varieties -- 70), Blue.

Tyler Pennington -- Crafts (model craft -- 3), Blue.

Emilee Pennnington -- Floriculture (Grade 3-4 Simple Round Arrangement grown flowers -- A4), Blue.

Hannah Pond -- Sheep (Suffolk -- Market Lamb) 13.

Molly Powell -- Shooting Sports Education (Grade 6-8 -- poster, notebook, display -- 61), Red; Single vegetable (Squash, straightnecks, crooknecks -- 61), Red.

Benjamin Powell -- Single vegetables ( Squash, straightnecks, crooknecks -- 61), Red; Soil and Water Conservation (Level D -- Grade 10-12 -- 42), Red.

Wesley Powell -- Single vegetables (Squash, straightnecks, crooknecks -- 61), Red; Veterinary Science (Grades 9-12, teaching aid, project, outline -- 31), Blue.

INDIANAPOLIS -- The following is a list of Clay County winners at the 2008 Indiana State Fair in alphabetical order:

Dayton Price -- Child Development (Level A grades 3-4 -- 11), Blue.

Alison Rash -- Beef Cattle (Maine -- Anjou -- Steers), 2.

Lauren Reberger -- Sheep (Blackface, commercial -- market lamb), 7; Sheep (Blackface, commercial -- market lamb), 9; Sheep (Blackface, commercial -- market lamb), 15.

Brady Reece -- Electric (I -- Circuit Board -- 1), Blue.

Seth Reece -- Veterinary Science (Grades 3-5 poster -- 12), Red.

Brittany Richard -- Child Development (Level D grades 10-12 -- 41), Red; Floriculture (Grade 10-12 Dried, Artif. Seasonal Arrangement -- D2), Red; Photography (B&W prints -- Level 3 -- 9), Blue.

Monique Richard -- Computer (Level 3 grades 9-12 -- 31), Red.

Carrie Riddell -- Foods (preserved items -- canned tomato product -- 82), Blue; Poultry (Level 2 -- Poultry display board -- 21), Blue; Rabbit Posters (Level 2 -- Poster -- 22), Blue.

Tori Rohrabaugh -- Cake Decorating (Advanced -- 3), Blue; Photography (Color prints -- Level 3 -- 10), Blue; Sewing (Wearable: formal wear -- 135), Merit.

Sarah Sanders -- Crafts (Any other craft -- 4), Merit.

Shelby Sands -- Photography (Color salon prints -- Level 3 -- 12), Blue.

Chase Schriver -- Electric (III -- Extension cord, trouble light or poster, display -- 3), Blue.

Alexis Shidler -- Foods (baked or displays, special occasion -- 121), Blue.

Austin Sinders -- Bicycle Rodeo (Senior Division 8-12 grade), Red.

Kayla Sinders -- Foods (preserved items, freezer jam -- 72), Blue; Sewing (Non-wearable: grade 7 stuffed animal, special occasion -- 72), Red.

Krista Sinders -- Sewing (Nonwearable: grade 6 sham with buttons, zipper, ruffle -- 62), Red.

Jessica Smart -- Sewing (Wearable: shorts, pants, sewn on waistband -- 41), Red; Woodworking (Wood project -- Grade 3-4 -- 11), Blue.

Michael Smart -- Woodworking (Wood project -- Grade 5-6 -- 21), Blue.

Kascha Smith -- Horse and Pony (English Show -- dressage USDF First level test 1 -- all ages, all sizes), 3; Horse and Pony (English Show -- Showmanship at halter, hunter type, exhibitors in third, fourth and fifth-grade), 4.

Allison Stearley -- Foods (baked or displays, international -- 111), Blue; Personality (Level D grades 11-12 -- Poster monthly budget, portfolio -- 4), Blue; Sheep (Blackface, commercial -- market lamb), 9; Sheep (Whiteface, commercial -- market lamb), 9; Sheep (Whiteface, commercial -- Senior Market Lamb, showmanship, five blue ribbons), 2.

Morgan Stearley -- Foods (baked or displays, muffins -- 41), Blue.

Jayci Steuerwald -- Foods (baked or displays, no yeast pretzels or biscuits -- 61), Blue.

Chelsea Stevens -- Swine (Duroc -- Gilt), 6.

Daniel Stevens -- Shooting Sports Education (Grade 9-12 -- poster, project, model or notebook -- 91), Blue.

Dustin Stevenson -- Aerospace (Grade 6-8/rocket -- 31), Red; Crafts (any other craft -- 4), Blue; Forestry (Level 2 grades 6-8 -- 22), Red; Soil and Water Conservation (Level C -- grade 7-9 -- 32), Merit.

Dakota Stevenson -- Computer (Level 2 grades 6-8 -- 21), Blue; Photography (B&W salon print -- Level 2 -- 7), Red.

Ethan Stevenson -- Electric (Advanced -- one article made -- 5), Blue; Swine (Berkshire -- Barrow), P; Swine (Spotted -- Barrow), P.

Michael Thomas -- Crafts (any other craft -- 4), Blue; Electric (II -- Magnetic powered flashlight or poster -- 2), Blue.

Logan Thomas -- Swine (Berkshire -- Barrow), 5; Swine (Berkshire -- Gilts), 6; Swine (Duroc -- Barrows), P.

Seth Thompson -- Horse and Pony (Western Show -- Western pleasure, over 56 inches, exhibitors in tenth and above), 4.

Madison Trusty -- Dog Posters (Poster -- Level 1 -- 11), Merit.

Hannah Van Horn -- Rabbit Posters (Level 3 -- Poster -- 33), Merit; Sheep (Blackface, commercial -- market lamb), 18; Sheep (Natural color, market lamb), 5; Sheep (Suffolk -- market lamb), 16.

Shawna Vencel -- Crafts (Needlecraft -- 2), Blue.

Lindsay Vencel (Obedience -- Class 2B), 10; Dog Posters (Poster -- Level 3 -- 31), Blue.

Haleigh Villain -- Horse and Pony (Western Show -- Showmanship at halter, all sizes, exhibitors in fourth-grade), 10; Horse and Pony (Western Show -- Walk-trot equitation, open, exhibitors in third and fourth-grades), 9; Sewing (Nonwearable: grade 4 shaped pillow, hanging organizer -- 42), Blue.

Thomas Webster -- Woodworking (Wood project, grade 10-12 -- 41), Blue.

Lauren Webster -- Woodworking (Wood project, grade 7-9 -- 31), Blue.

Brett Wilson -- Shooting Sports Education (Grade 3-5 -- poster -- 31), Blue.

Chelsea Withrow -- Home Environment (One hanging or storage item -- I -- 1), Red.

Kayla Witthow -- Tractor Contest (Senior Lawn Tractor), White.

Hunter Wolfe -- Swine (Crossbred, commercial and other -- Gilt), 1.

Cami Yocom -- Health (Level C -- poster -- 91), Blue.


Comments
Note: The nature of the Internet makes it impractical for our staff to review every comment. If you feel that a comment is offensive, please Login or Create an account first, and then you will be able to flag a comment as objectionable. Please also note that those who post comments on thebraziltimes.com may do so using a screen name, which may or may not reflect a website user's actual name. Readers should be careful not to assign comments to real people who may have names similar to screen names. Refrain from obscenity in your comments, and to keep discussions civil, don't say anything in a way your grandmother would be ashamed to read.

Congratulations to all these fine 4-H youngsters! You represented Clay County & obviously did an outstanding job ~ I personally am very proud of each & every one of you ~ Clay County should be extremely proud of our "Cream of the Crop" kids! Keep up the good work!

-- Posted by karebabe on Mon, Aug 25, 2008, at 6:07 PM


Respond to this story

Posting a comment requires free registration: