[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 49°F  
High: 72°F ~ Low: 53°F
Friday, May 6, 2016

Clay City boys win Riverton Parke Invite

Monday, September 1, 2008

(Photo)
Carmela Roeschlein placed second for the Eels at Riverton Parke.
Staff Reports

MECCA -- The Clay City Eels were perhaps the last cross country team in the Wabash Valley to get their first taste of official competition.

On Saturday, the boys' cross country team made the most of its first meet, placing three runners in the top-10 on the way to a team victory.

The Eels were led by a 3-4 finish from Parker Modesitt and Jesse Vansickle to tally 42 team points to beat South Vermllion's runner-up score of 81 in the field that contained nine official teams.

The girls had just three competitors, thus not qualifying as a team, but Carmela Roeschlein raced to a second-place finish in the meet with a 22:44. North Vermillion's Bethany Chew was the overall winner in 22:32.

In the boys' race, Modesitt ran 18:42 to edge Vansickle by just four seconds. Braxton Griffith placed seventh in 19:16 with DJ Newton taking 17th in 20:40, one second ahead of Ben Denker. In 21st was Austin Sinders in 20:57 and Conner Modesitt took 49th in 23:28.

The boy's race was won by North Central's Ethan Jacob with a time of 17:55.

Seeger's girls' team was the winner with 51 points to edge South Vermillion's 91.

Clay City's Tiffany Goodman was 32nd and Danielle Gossage was 33rd.

The Eels are scheduled to compete on Saturday at the Terre Haute North State Preview Meet at the LaVern Gibson Complex.

Riverton Parke Invite

Boys Team Results

Clay City 42, South Vermillion 81, North Vermillion 104, Sullivan 121, Seeger 131, Attica 136, North Central 158, Rockville 160, Riverton Parke 205, First Baptist School, Covington

Top-10 Individuals

1. Ethan Jacob (NC) 17:55, 2. Daniel Wells (FC) 18:13, 3. Parker Modesitt (CC) 18:42, 4. Jesse Vansickle (CC) 18:46, 5. Brice Webster (SV) 18:47, 6. Austin Shell (N) 18:50, 7. Braxton Griffith (CC) 19:16, 8. D.J. Danner (NC) 19:23, 9. Mark Beight (FC) 19:24, 10. Michael Mattern (A) 19:30

Other Clay City: 17. DJ Newton, 20:40, 18. Ben Denker, 20:41, 21. Austin Sinders, 20:57, 49. Conner Modesitt, 23:28

Girls Team Results

Seeger 51, North Central 60, South Vermillion 91, Sullivan 94, Linton 101, Riverton Parke 146, Covington 156, Attica 171, Rockville, Clay City, Fountain Central, North Vermillion NTS

Top-10 Individuals

1. Bethany Chew (NV) 22:32, 2. Carmela Roeschlein (CC) 22:44, 3. Carolyn Trueblood (FC) 22:44, 4. Brandi West (NC) 22:52, 5. Anna McGowen (See) 23:14, 6. Shelby Higginbottom (NC) 23:4, 7. Megan Galloway (SV) 24:52, 8. Ashton Searing (RP) 24:59, 9. Anastasia Kennedy (See) 25:06, 10. Taylor Evans (A) 25:08

Other Clay City: 32. Tiffany Goodman, 27:49, 33. Danielle Gossage, 27:59.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: