[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 54°F  
High: 63°F ~ Low: 47°F
Monday, May 2, 2016

Corporation announces student winners in Science Fair

Tuesday, February 24, 2009

The following is a list of medal winners from the Clay Community School Corporation Science Fair, which took place Saturday, Feb. 21, 2009, at Northview High School:

Behavioral Science

High School: Brad Harting, Caroline Disney, Thea Pierce

Chemistry

Kindergarten: Peyton McKinney, Melanie Miller,

First-Grade: Nathan Owens, Kambree Lucas,

Second-Grade: Natalia Latham, Nicholas Henke, Johanna Baker,

Third-Grade: Kaitlin Weik, Lillian Langley,

Fourth-Grade: Christopher Kaufman, Nicholas Ross,

Fifth-Grade: Ashley Brown, Zoe Orman, Hannah Stagg,

Middle School: Whitney Scott, and

High School: Daylan Chambers, Zach Ninesling

Earth Science

Kindergarten: Hunter Strain, Paige Strain,

Second-Grade: MaKenna McNabb, Danny McKinney,

Third-Grade: Cassidy Rubeck, Gabrielle Neace,

Fourth-Grade: Jeana Everhart, Paige Bicking, and

High School: Brandon Pleake

Environmental Science

Third-Grade: Rendi Crabb,

Fourth-Grade: Alexa Tillman, Donna Ridge,

Middle School: Pierce Ross, and

High School: Shelby French, Sam Miler

Life Science

Kindergarten: Corbin Butts, Kaelyn Lawrence,

First-Grade: Kaya Daub, Callie Rains,

Second-Grade: India Orman, Daisy Trevarthan,

Third-Grade: Mariah Brown, Kennedy Johnston,

Fourth-Grade: Chelsey Walters,

Fifth-Grade: Lydia Stallcop,

Middle School: Taylor Thurmond, and

High School: Ethan Stewart, Gwendolyn Snow

Physical Science

Kindergarten: Kylee Bosstick, Lynnisha Medley,

First-Grade: Jackson Breitweiser, Evan Youngblood,

Second-Grade: Darrian Herniter, Austin Beasley,

Third-Grade: Jordan Berardi, Hailey Henke,

Fourth-Grade: Elliott Stallcop, Leah Stephens,

Fifth-Grade: Brooklyn Fagg, Faith Hixon,

Middle School: Daniel Stephens, Andrea Schultz, Matthew Malone, and

High School: Kaylee Strycker, Kendra McCrea



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: