[The Brazil Times nameplate] Partly Cloudy ~ 65°F  
High: 64°F ~ Low: 48°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Indiana High School Boys Basketball Top 10 Teams

Sunday, March 8, 2009

Indiana High School Boys Basketball Top 10 Teams

By The Associated Press

How The Associated Press Top 10 Indiana high school basketball teams fared: Class 4A

1. Bloomington South (22-0) beat Bloomington North 48-34, beat East Central 52-41.

2. New Albany (23-0)beat Seymour 85-60, beat Jennings Co. 87-54, beat Jeffersonville 64-46.

3. Lawrence North (24-2) beat Indpls Broad Ripple 86-47, beat Warren Central 64-47, beat Indpls N. Central 68-63.

4. Indpls N. Central (23-2) beat Indpls Cathedral 73-61, beat Lawrence Central 68-53, lost to Lawrence North 68-63.

5. Northridge (21-1)beat Goshen 52-34, lost to Elkhart Memorial 64-50.

6. Ft. Wayne Snider (22-1) beat E. Noble 56-45, beat DeKalb-Carroll (Allen)53-43.

7. Indpls Cathedral (20-3) lost to Indpls N. Central 73-61.

8. Munster (22-1) beat Lowell 76-42, beat Highland 51-34, beat Gary West 59-43.

9. Marion (20-3)beat Ft. Wayne North 94-86, beat Jay Co., 47-32, beat Huntington North 52-36.

10. Warsaw (19-3) beat Concord 75-72, lost to Elkhart Memorial 58-41.


Class 3A

1. Princeton (25-0) beat Gibson Southern 62-38, beat Boonville 82-59, beat Ev. Memorial 60-51.

2. Washington (21-2) beat Heritage Hills 41-34, beat Pike Central 60-36, beat Vincennes 42-34.

3. Batesville (19-3) beat S. Dearborn 57-42, lost to Greensburg 62-54.

4. Ft. Wayne Dwenger (18-5) beat New Haven 52-33, beat Heritage 62-43, lost to Harding 63-60.

5. Danville (17-5) beat Crawfordsville 60-54, lost to N. Montgomery 55-51.

6. Mt.Vernon (Hancock) (17-4) lost to Hamilton Hts. 61-58.

7. Rochester (20-3) beat Mishawaka Marian 81-48, beat Culver Academy 45-40, beat Plymouth 57-38.

8. Peru (19-4) beat Maconaquah 88-46, beat Norwell 58-47, beat Ft. Wayne Wayne 44-43.

9. Indpls Roncalli (17-5) beat Beech Grove 57-46, beat Indpls Brebeuf 33-30.

10. Southridge (15-6) lost to Vincennes 47-36.


Class 2A

1. Tipton (23-2) beat Oak Hill 48-44, beat Eastern (Howard) 72-14, beat Guerin Catholic 61-44.

2. Ft. Wayne Luers (19-4) beat Bluffton 65-50, beat S. Adams 63-32.

3. Bluffton (21-3) lost to Ft. Wayne Luers 65-50.

4. Winchester (19-3) beat Wapahani 63-42, beat Lapel 64-56.

5. Lawrenceburg (20-3) beat Hauser 74-67, beat Switzerland Co. 56-39, beat Southwestern (Jefferson) 77-43.

6. Lapel (18-5) beat Frankton 71-40, beat Elwood 60-48, lost to Winchester 64-56.

7. Oak Hill (17-4) lost to Tipton 48-44.

8. Wapahani (17-4) beat Alexandria 66-47, lost to Winchester 63-42.

9. Forest Park (18-5) beat Perry Central 58-55, beat S. Spencer 61-31, beat Ev. Mater Dei 69-60.

10. S. Knox (17-5) lost to Bloomfield 40-39 OT.


Class A

1. Jac-Cen-Del (21-2) beat Oldenburg Academy 70-38, beat Rising Sun 76-55, beat S. Decatur 74-62.

2. Bowman Academy (18-3) beat Whiting 86-43, beat Morgan Twp. 82-66.

3. Triton (21-2) beat Westville 68-36, beat Oregon-Davis 66-36, beat Argos 48-39.

4. Rockville (21-3) beat N. Vermillion 95-52, beat Attica 61-41, beat Turkey Run 63-43.

5. Barr-Reeve (18-4) lost to N. Daviess 51-49.

6. Lafayette Catholic (18-6) beat Tri-Central 78-53, beat Clinton Prairie 50-29, beat Rossville 49-41.

7. N. Daviess (18-5) beat Loogootee 57-47, beat Barr-Reeve 51-49.

8. Vincennes Rivet (18-5) beat Washington Catholic 61-34, beat Shoals 66-32.

9. Monroe Central (18-6) beat Union (Modoc) 64-38, beat Seton Catholic 72-44, beat Blue River 60-42.

10. Cowan (15-6) beat Wes-Del 72-40, lost to Southern Wells 41-40.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: