[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 62°F  
High: 73°F ~ Low: 44°F
Saturday, Oct. 25, 2014

Patriots too much for Knights in track and field

Wednesday, April 15, 2009

(Photo)
Northview's Damon Hyatt (No. 4) placed third in the 1,600 meter run for the Knights in a dual meet with Terre Haute North on Wednesday night. Hyatt finished in 4:58.52.
BY CLAY CUNNINGHAM


Times Staff Reporter

TERRE HAUTE -- The Northview boys and girls track team were overmatched in their second meet of the year at Terre Haute North Wednesday evening.

The boys team struggled against a deep Patriot squad, falling 108-24. The boys were only able to garner one first place finish, as Joel Whittington was the first competitor to cross the finish line in the 300-meter hurdles.

Despite the lopsided affair, coach Chad Smith didn't seem discouraged.

"I think we had a good meet," Smith said. "North is awfully strong and tough to beat in a dual meet, but we had some good performances."

Some of the performances Smith singled out were Whittington and Corey Crowder, whose personal best 19-2 was good enough for third place in the long jump.

The girls fared better but still fell well short, as North came away with an 81-51 win. The Knights took first place in six events, and were particularly dominant in field events, taking first and second in both the shot put and discus.

Individual first place finishers were Allie True in the 1600 meter run, Shelby Sands in the 800 meter run, Shandi Travis in high jump, Samantha Solomon in shot put and discus.

The Knights also finished first in the 4x100 meter relay.

Coach Ryand Tucker said his goal was to finish with nine overall first place finishes, but said he was pleased with the effort.

(Photo)
Jessica Thacker comes out of the blocks in the 400 meter relay as Northview won the event.
Tucker said he hopes to use future meets to determine where his girls stand as individual competitors but said this second meet helped to give him a better idea.

"Right now we are trying figure out where our girls are going to end up (as competitors)," Tucker said. "But after tonight we have a much better idea of how that is going to end up."

Smith said he was optimistic his boys team would improve as seasonal weather conditions became more favorable."

"This has been a horrible spring for training," Smith said of the recent string of cold weather. "If we can get out and work in pleasant weather, we should be able to improve.

BOYS TEAM SCORING

Terre Haute North 108; Northview 24

4x800- John Davis, John Mascari, Milton Brinza, Brandon Query, (THN) 8:19.05 2. Brian Depasse, Kyle Bays, Ethan Page, Sam Bunch (THN) 8:43.17 3. Dylan Bertsch, David Tucker, Ryan Payonk, Shayne Roman (THN) 9:24.10 4 Ryan Lutes, Nick Brown, James Trackwell, Damon Hyatt (NV) 9:33.75

110 M Hurdles- 1 Dayne Hoosier (THN) 16.12, 2. Joel Whittington (NV) 16.16 3. Jordan Miller (THN) 17.96 4. Jonathon Brainard (THN) 20.14

100 M Dash- 1. Lucas Strassler (THN) 11.65 2. Tim Swank (THN) 11.74 3. Dakota Schefke (THN) 11.94 4. Johnathan McElroy (THN) 11.97

1600 M Run- Milton Brinza (THN) 4:44.32 2. Brian Depasse (THN) 4:48.71 3. Damon Hyatt (NV) 4:58.52 4. Brandon Query (THN) 5:00.16

4x100 M Relay- Tim Swank, Lucas Strassler, Dakota Schefke, Jonathon McElroy (THN) 1:02.70 2. Joel Whittington, Zach Boetjer, Corey Crowder (NV) 47.71 3. James Brewer, Antonio Theriault, Cameran McCarthy, Gabriel Parnell (THN) 51.44

400 M Dash- 1. John Davis (THN) 52.54 2. Dillon Hare (THN) 52.63 3. Michael Flora (NV) 55.44 4. Chad Holler (THN) 57.30

300 M Hurdles- Joel Whittington (NV) 42.33 2. Scott Weatherford (THN) 43.28 3. Jordan Miller (THN) 44.90 4. Logan Meissel (THN) 49.41

800 M Run- Ethan Page (THN) 2:09.78 2. Milton Brinza (THN) 2:12.32 3. Carson Bishop (THN) 2:18.58 4. Brian Depassee (THN) 2:19.18

200 M Run- 1.Lucas Strassler (THN) 23.73 2. Tim Swank (THN) 24.18 3. Bjorne Simpsoyr (NV) 24.57 4. Dakota Schefke (THN) 24.88

3200 M Run- 1. John Mascari (THN) 10:15.49 2. Tyeson Mundy (THN) 10:33.93 3. Dylan Bertsch (THN) 10:37.71 4. David Tucker (THN) 10:38.58

4x400 M Relay- 1.Lucas Strassler, Ben King, Dillon Hare, John Davis (THN) 3:38.40 2. Chad Holler, Scott Weatherford, Jordan Miller, Jacob Ridgeway (THN) 3:44.91 3. Damon Hyatt, Nick Brown, James Bryan, James Trackwell, Michael Flora (NV) 3:59.47 4. Jonathan McElroy, Broc Hudson, Tim Swank, Dayne Hoosier (THN) 4:07.43

High Jump- 1. Broc Hudson (THN) 5-10.00 2. Jordan Miller (THN) 5-06.00 3. Dillon Reynolds (NV) 5-04.00 4. Patrick Durcholz (NV) 5-02.00

Long Jump- 1. Scott Weatherford (THN) 21-00.50 2. Daniel Gabbard (THN) 20-03.00 3. Corey Crowder (NV) 10-02.00 4. Johnathan McElroy (THN) 18-02.00

Shot Put- 1. Frank Willis (THN) 45-05.00 2. Jordan Keller (NV) 43-05.00 3. Mitch Haviland (NV) 41.05.50 4. Trent Walls (THN) 20-05.00

Discus Throw- 1. Frank Willis (THN) 130-06 2. Jordan Van Horn (NV) 123-02 3. Jordan Keller (NV) 118-03.50 4. Justin Chenault (THN) 104-08

Pole Vault- 1. Jacob Ridgeway (THN) 12-06.00 2. Jared Royer (NV) 11-06.00 3. Jake Van Bever (THN) 11-00.00 4. AJ Hughes (THN) 10-00.00

GIRLS TEAM SCORING

Terre Haute North 81, Northview 51

4x800- 1. Alexa McFadden, Maddie Nelson, Lyndsay Hoff, Lindy Jones (THN) 10:52.89 2. Katie Shew, Hailey Chzawowski, Jordan Cresgy, Madeline Whitaker (THN) 11:13.13 3. Jennifer Junker, Shelby Sands, Corey Laue, Allie True (NV) 11:20.04

100 M Hurdles- 1. Megan Wilkey (THN) 17.12 2. Annie Smiley (NV) 17.50 3. Taylor Perkins (THN) 19.74 4. Kelli Greensburg (THN) 22.06

100 M Dash- 1. Ashley Burkins (THN) 12.86 2. Christie Hasbrouck (THN) 13.69 3. Krista Stearley (NV) 13.71 4. Amber Wilcox (THN) 13.92

1600 M Run- 1.Allie True (NV) 6:00.86 2. Madeline Whitaker (THN) 6:01.77 3. Katie Shrew (THN) 6:03.19 4. Cassandra Barnett (NV) 6:03.41

4x100 Relay- 1. Elle Kleiber, Annie Smiley, Sara Nichaus, Krista Stearley (NV) 54.01 2. Megan Wilkey, Christie Hasbrouck, Amber Wilcox, Mallory Reed (THN) 3. Taylor Perkins, Lindsay Thomas, Kenzie Myles, Allison Sullivan (THN) 57.86

400 M Dash- 1. Ashley Burkins (THN) 1:02.70 2. Maddie Nelson (THN) 1:06.72 3. Noelle Cress (THN) 1:07.72 4. Brook Humphrey (THN) 1:08.29

300 M Hurdles- 1. Megan Wilkey (THN) 53.51 2. Kelli Greensberg (THN) 55.76 3. Erika Maxwell (THN) 55.94 4. Jennifer Junker (NV) 57.35

800 M Run- 1. Shelby Sands (NV) 2:39.78 2. Madeline Whitaker (THN) 2:44.51 3. Lyndsay Hoff (THN) 2:46.32 4. Katie Shew (THN) 2:50.34

200 M Dash- 1. Ashley Burkins (THN) 27.38 2. Krista Stearley (NV) 28.56 3. Mallory Reed (THN) 28.69 4. Jessica Thacker (NV) 29.11

3200 M Run- 1. Lindy Jones (THN) 12:19.38 2. Tyeson Mundy (THN) 10:33.93 3. Dylan Bertsch (THN) 10:37.71 4. Hailey Chrzawowski (THN) 13:09.18

4x400 M Relay- 1. Maddie Nelson, Mallory Reed, Alexa McFadden, Ashley Burkins (THN) 4:34.01 2. Alania Seifers, Lindsay Thomas, Noelle Cress, Brook Humphrey (THN) 4:44.42 3. Jennifer Junker, Shelby Sands, Calenna Myers, Tara Summers (NV) 4:52.07 4. Kenzie Myles, Erin Keilly, Christie Hasbrouck, Kylee Turner (THN) 5:13.07

High Jump- 1. Shandi Travis (NV) 4-10.00 2. Tara Summers (NV) J4-10.00 3. Devony Shaffer (THN) 4-08.00 4. Laura Mauer (THN) 4-8.00

Long Jump- 1. Megan Wilkey (THN) 15-01.00 2. Brook Humphrey (THN) 13-10.00 3. Kelli Greensberg (THN) 13-09.00 4. Tara Summers (NV) 13-08.00

Shot Put- 1. Samantha Solomon (NV) 33-06.00 2. Kalyn Beil (NV) 25-01.00 3. Hanna Curley (THN) 23-01.00 4. Erika Maxwell (THN) 20-05.00

Discus- 1 Samantha Solomon (NV) 101-10.50 2. Kalyn Beil (NV) 87-00 3. Laura Mauer (THN) 70-00 4. Hanna Curley (THN) 60-02

Pole Vault- 1. Amber Wilcox (THN) 8-06.00 2. Christie Hashbrouck (THN) 8-00.00 3. Annie Smiley (NV) 8-00.00 4. Jessica Thacker (NV) 6-06.00