[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 53°F  
High: 58°F ~ Low: 45°F
Wednesday, May 4, 2016

Northview girls win three-way meet; boys place behind Mustangs

Tuesday, May 5, 2009

(Photo)
Tara Summers clears the bar at five-feet on Tuesday night to tie for the high jump win.
By CAREY FOX

Times Sports Editor

The Northview track and field teams got a chance to see where they stacked up against defending conference champion, Edgewood, in a three-way meet that included Greencastle on Tuesday night.

The Northview girls have to feel good about where they stand after posting a 65 to 57 win over the Tiger Cubs with Edgewood in third with 45 points.

The boys' team was able to edge into second-place by winning the final event of the night, the 1,600 relay as Edgewood claimed the win with 74 points followed by 48 from the Knights and 45 from the Tiger Cubs.

The field events were pivotal for the Northview girls as Annie Smiley led a sweep in the pole vault for the Knights with Jessica Thacker and Jennifer Junker rounding a 10-point event for Northview.

Smiley wasn't through either, she won both the 100 and 300 hurdles for the Knights and Thacker rang up second-place points in the 100 meters and the long jump.

In the high jump, Tara Summers cleared 5-0 to tie teammate Shandi Travis for the victory. Summers was fourth in the 400 and long jump.

Samantha Solomon won the discus for the Knights and was third in the shotput.

Back on the track, Shelby Sands placed second in the 800 meters, Allie True was third in the 3,200 and third in the 1,600 followed by Casandra Barnett.

In the 200 meters, Elle Kleiber was third for the Knights.

In the boys' meet, Conor Strain was a multiple event winner, claiming both the 1,600 and 3,200-meter races. In the 800 meters, Damon Hyatt took third for the Knights and Ryan Lutes was fourth.

Joel Whittington raced to a second-place finish in both the 110 and 300 hurdles with Michael Flora taking the 400 meters and finishing fourth in the long jump.

In field events, Mitch Haviland won the shotput with Jordan Keller in third. In the discus, Keller was fourth. Jared Royer finished in a tie for second in the pole vault.

The Knights will compete on Saturday at the Big Four Meet at Terre Haute North High School beginning at 10 a.m.

At Northview High School

Boys team results

Edgewood 74, Northview 48, Greencastle 45

LJ -- 1. Jordan Hickam (GC) 19-10, 2. Derek Edwards (EW) 18-10 , 3. Ryan Payne (GC) 18-7, 4. Michael Flora (Nv) 17-7

PV -- 1. Chris Good (EW) 12-0, 2 (tie). Jared Royer (Nv) 11-6, 2 (tie). Wes Adams (EW) 11-6, 2 (tie). Josh Sparks (EW) 11-6

HJ -- 1. Jordan Lewis (GC) 6-2, 2. Jordan Hickman (GC) 5-10, 3. Chris Good (EW) 5-8, 4. Dillion Reynolds (Nv) 5-4

SP -- 1. Mitch Haviland (Nv) 47-4 1/5, 2. Cody Hayes (EW) 45-9, 3. Jordan Keller (Nv) 45-6, 4. Josh Kimbro (EW) 44-8

Discus -- 1. Joey Breeden (EW) 141-2, 2. Cody Hayes (EW) 134-4, 3. Josh Kimbro (EW) 129-4, 4. Jordan Keller (Nv) 122-1

3,200 R -- 1. Edgewood, 8:23.10, 2. Northview, 8:35.50, 3. Greencastle, 8:37.20

110 H -- 1. Greg Lilly (GC) 15.51, 2. Joel Whittington (Nv) 15.78, 3. Ryan Payne (GC) 16.80, 4. Kevin Doyle (EW) 18.80

100 -- 1. Derek Edwards (EW) 11.11, 2. Bjarne Simpsoyr (Nv) 11.70, 3. Trevor Teal (GC) 11.80, 4. Eithan Pruett (EW) 11.81

1,600 -- 1. Conor Strain (Nv) 4:35.80, 2. Ben Wilson (GC) 4:47.20, 3. Cole Reinoehl (EW) 4:55.60, 4. Ryan Lutes (Nv) 4:58.31

400 R -- 1. Greencastle, 44.80, 2. Edgewood, 46.10

400 -- 1. Michael Flora (Nv) 52.70, 2. David Arthur (EW) 53.60, 3. Steve Miller (GC) 54.10, 4. Brian Fisher (EW) 54.20

300 H -- 1. Derek Edwards (EW) 39.10, 2. Joel Whittington (Nv) 41.10, 3. Greg Lilly (GC) 42.30, 4. James Bryan (Nv) 46.60

800 -- 1. Caleb Goss (EW) 2:05.50, 2. Blake Hover (EW) 2:05.90, 3. Damon Hyatt (Nv) 2:08.60, 4. Jordan Lewis (GC) 2:09.60

200 -- 1. Derek Edwards (EW) 22.70, 2. Ashton Marshall (GC) 23.10, 3. Jordan Hickman (GC) 23.80, 4. Eithan Pruett (EW) 24.20

3,200 -- 1. Conor Strain (Nv) 10:25, 2. Ben Wilson (GC) 10:44, 3. Justin Sherwood (EW) 10:46, 4. Ethan Loeper (EW) 11:15

1,600 R -- 1. Northview, 3:37.60, 2. Edgewood, 3:38.70, 3. Greencastle, 3:45.20

Girls team results

Northview 65, Greencastle 57, Edgewood 45

LJ -- 1. Dee Wood (GC) 14-9, 2. Jessica Thacker (Nv) 14-4, 3. Laura English (GC) 14-3, 4. Tara Summers (Nv) 13-3

PV -- 1. Annie Smiley (Nv) 8-6, 2. Jessica Thacker (Nv) 7-0, 3. Jennifer Junker (Nv) 6-6, 4. Maggie Stephens (EW) 6-0

HJ -- 1 (tie). Tara Summers (Nv) 5-0, 1 (tie). Shandi Travis (Nv) 5-0, 3 (tie). Megan Cornman (EW) 4-8, 3 (tie). Angela Hacker (EW) 4-8

SP -- 1. Caitlyn Gannaway (GC) 37-9 1/2, 2. Nikki Sims (EW) 34-8, 3. Samantha Solomon (Nv) 32-7, 4. Kelsey Weddle (EW) 32-1

Discus -- 1. Samantha Solomon (Nv) 105-1 , 2. Nikki Sims (EW) 101-2 , 3. Hannah Deer (GC) 98-9 , 4. Kelsey Weddle (EW) 93-6

3,200 R -- 1. Greencastle, 10:37.50, 2. Edgewood, 10:47.50, 3. Northview, 10:48

100 H -- 1. Annie Smiley (Nv) 16.65, 2. Maggie Stephens (EW) 19.23, 3. Jessica Hurt (EW) 19.63, 4. Ashley Clark (Nv) 20.23

100 -- 1. Dee Wood (GC) 12.40, 2. Jessica Thacker (Nv) 13.30, 3. Emily Simms (EW) 13.50, 4. Krista Stearley (Nv) 13.80

1,600 -- 1. Rebecca Jacobs (EW) 5:44.60, 2. Kaitlyn Murtaugh (GC) 5:53.50, 3. Allie True (Nv) 5:58.40, 4. Casandra Barnett (Nv) 6:00.50

400 R -- 1. Greencastle, 52.50, 2. Northview, 52.60

300 H -- 1. Emily Craig (EW) 1:04.30, 2. Emily Crawley (GC) 1:05.20, 3. Erika Davies (GC) 1:05.30, 4. Tara Summers (Nv) 1:08.80

300 H -- 1. Annie Smiley (Nv) 53.76, 2. Jennifer Junker (Nv) 55.80, 3. Moriah Evans (EW) 58.00, 4. Corey Laue (Nv) 58.90

800 -- 1. Leah Fiegle (EW) 2:34.90, 2. Shelby Sands (Nv) 2:37.80, 3. Emily Gill (GC) 2:38.60, 4. Ivonne Martinez (GC) 2:39.10

200 -- 1. Dee Wood (GC) 26.30, 2. Erika Davies (GC) 27.80, 3. Elle Kleiber (GC) 27.80, 4. Emily Craig (EW) 29.00

3,200 -- 1. Rebecca Jacobs (EW) 12:33.80, 2. Kaitlyn Murtaugh (GC) 12:50.00, 3. Allie True (Nv) 13:05, 4. Jasmine Dwigans (GC) 13:08

1,600 R -- 1. Greencastle, 4:23.20, 2. Northview, 4:39.30, 3. Edgewood, 5:02.10