[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 77°F  
High: 78°F ~ Low: 53°F
Monday, June 27, 2016

Knights finish third at Big Four track meet

Sunday, May 10, 2009

Staff Report

TERRE HAUTE -- The Northview track and field teams came up third-place finishes on Saturday at the Big Four Meet held at Terre Haute North.

The Knights got the chance to tune-up for Wednesday's Western Indiana Conference Meet at Northview and had some solid individual results in the meet.

Terre Haute North cruised to the girls' team title with 109 points to Terre Haute South's 73. Northview finished with 50 and West Vigo had 12.

In the boys' meet, Joel Whittington won the 300 hurdles and placed third in the 110 hurdles to pace the team's 37 points. North scored 102.5 to edge out the Braves' 95. West Vigo scored 9.5 points.

Field events were also good to the Northview girls' track team with Shandi Travis won the high jump a year after placing second. Travis cleared 5-0 to take the win.

Samantha Solomon continued a strong run in the Big Four Meet and repeated last year's win in the discus with a throw of 108-3 and she finished in second in the shotput with a throw of 34-7 .

In the boys' throwing events, Jordan Keller placed third in the shotput with a throw of 47-4 followed by Mitch Haviland in fourth. Jordan VanHorn was the top Knight in the discus with a throw of 117-11.

Jared Royer took third-place for the Knights in the pole vault by clearing 11-0 and Annie Smiley was also third in the event by clearing 8-0 in the girls' event.

Smiley also raced to a second-place in the 100 hurdles with a time of 16.85 and was fourth in the 300 hurdles.

In distance events, Conor Strain placed second behind Brandon Query in the 1,600 meters with a time of 4:33.60, which is a season best. He also was a runner-up in the 3,200 in 10:15.12, which topped his best of the year by 10 seconds. North's John Mascari was the winner in the event with a time of 9:43.

In the girls' distance events, Allie True was third and CJ Barnett placed fourth in the 3,200 meters, an event won by North's Lindy Jones in 12:23.37. In the 1,600 meters, Shelby Sands placed fourth.

Big Four Meet



Girls team results

Terre Haute North 109, Terre Haute South 73, Northview 50, West Vigo 12



3,200 relay -- Terre Haute North (Emily Cotterman, Lindsey Hoff, Alexa McFadden, Lindy Jones) 10:14.40, Terre Haute South (Kate Samson, Jen Samson, Caitlin Fears, Katie Mullican) 10:43.88, Northview (Casandra Barnett, Corey Laue, Shelby Sands, Allie True) 10:56.71, West Vigo (Ariel Bose, Sarah Klotz, Sarah Hudson, Hallie Sparks) 11:46.81.



100 -- Ashley Burkins (THN) 13.14, Mika Allen (THS) 13.47, Christie Hasbrouck (THN) 13.47, Jessica Thacker (N) 13.74, Sarah Klotz (WV) 13.88, Allison Vaeth (THS) 13.94, Mariah Huffman (WV) 14.78, Krista Stearley (N) 14.87.



100 H -- Megan Wilkey (THN) 13.14, Annie Smiley (N) 16.85, Brittany Solomon (WV) 17.02, Brianne Steppe (THS) 17.0-6, Taylor Perkins (THN) 18.54, Olivia Stockton (THS) 18.56.



1,600 -- Katie Shew (THN) 5:49.03, Madeline Whitaker (THN) 5:52.27, Jen Samson (THS) 5:53.98, Shelby Sands (N) 5:59.14, Caitlin Fears (THS) 6:05.23, Casandra Barnett (N) 6:13.90, Sarah Hudson (WV) 6:20.01.



400 relay -- Terre Haute South (Mika Allen, Rachel Fazekas, Kaylee Ellis, Carly Scheid) 52.18, Terre Haute North (Wilkey, Hasbrouck, Amber Wilcox, Maddie Nelson) 53.07, Northview (Elle Kleiber, Annie Smiley, Krista Searley, Jessica Thacker) 53.57, West Vigo (disqualified).



400 -- Burkins (THN) 1:02.59, Allison Vaeth (THS) 1:03.65, Molly Nasser (THS) 1:05.49, Mallory Reed (THN) 1:07.27, Sarah Klotz (WV) 1:07.88, Tara Summers (N) 1:09.14, Caleena Myers (N) 1:12.66.



300 H -- Brianne Steppe (THS) 49.94, Janelle Lucas (WV) 51.08, Megan Wilkey (THN) 52.16, Annie Smiley (THN) 52.16, Annie Smiley (N) 52.30, Kelli Greenberg (THN) 53.24, Olivia Stockton (THS) 54.10, Brittany Solomon (WV) 54.14, Jennifer Junker (N) 55.05.



800 -- Alexa McFadden (THN) 2:27.12, Tait Johnson (THS) 2:29.82, Emily Cotterman (THN) 2:32.74, Katie Mullican (THS) 2:40.69, Shelby Sands (N) 2:42.29, Corey Laue (N) 2:54.47, Ariel Bose (WV) 2:58.36, Lindsay Stroot (WV) 3:26.26.



200 -- Burkins (THN) 27.46, Ellis (THS) 28.621, Fazekas (THS) 29.309, Reed (THN) 29.31, Nieahus (N) 29.82, Mariah Huffman (WV) 31.29, Sammi Sharp (WV) 32.92.



3,200 -- Lindy Jones (THN) 12:23.37, Andie Clark (THN) 12:54.94, Allie True (N) 13:06.69, Casandra Barnett (N) 13:23.28, K.Samson (THS) 13:39.00, Mullican (THS) 14:07.58.



1,600 relay -- Terre Haute North (Burkins, Reed, Nelson, McFadden) 4:14.53, Terre Haute South (Nasser, Johnson, Vaeth, Steppe) 4:16.77, West Vigo (Hudson, Klotz, Lucas, Solomon) 4:35.23, Northview (Junker, Laue, Myers, Tara Summers) 4:44.52.

HJ -- Shandi Travis (N) 5-0, Jessica Meyers (THS) 4-10, Summers (N) 4-10, Laura Mauer (THN) 4-8, Rachel Welker (THN) 4-8, Caitlin Tincher (THS) 4-6, Hallie Sparks (WV) 4-2.



LJ -- Christie Hasbrouck (THN) 15-4, Jessica Thacker (N) 14-11, Allison Vaeth (THS) 14-2 1/2, Wilkey (THN) 14-0 1/2, Olivia Stockton (THS) 13-10 1/2, Tara Summers (N) 13-4, Sammi Sharp (WV) 12-4 1/2, Sveta Stott (WV) 12-4 1/4.



PV -- Rachel Welker (THN) 9-6, Amber Wilcox (THN) 9-0, Annie Smiley (N) 8-0, Tie Manbeck (THS) 7-0, Mika Allen (THS) 7-0, Sveta Stott (WV) 7-0, Jessica Thacker (N) 6-6, Mariah Huffman (WV) 6-6.



SP -- Arianne Bell (THS) 35-0, Samantha Solomon (N) 34-7 1/2, Emily Adams (THN) 33-10, Shayl/a Lewis (THS) 31-7 1/2, Caitlin Stemm (N) 29-6 1/2, Karen Beal (WV) 26-10, Hanna Curley (THN) 26-8 1/2, Kelsey Kennedy (WV) 22-10 1/2.



D -- Solomon (N) 108-3 1/2, Emily Adams (THN) 106-5 1/2, Shayla Lewis (THS) 91-8, Kalyn Beil (N) 91-2 1/2, Karen Beal (WV) 81-3 1/2, Morgan Dull (THS) 72-2 1/2, Laura Mauer (THN) 70-2, Kelsey Kennedy (WV) 54-8 1/2.





Boys team results

Terre Haute North 102 1/2, Terre Haute South 95, Northview 37, West Vigo 9 1/2



3,200 relay -- Terre Haute North (John Davis, Milton Brinza, Ethan Page, Brandon Query) 8:30.69, Terre Haute South (Lemuel Young, Ray Montgomery, Dale Young, Dalton Verseman) 8:51.93, Northview (Tanner Brown, Damon Hyatt, Ryan Lutes, Conor Strain) 9:05.15, West Vigo (Landon Ellis, Cody Jones, Andrew Kump, Nathan Kump) 9:53.36.



100 -- John Haley (THS) 11.51, Lucas Strassler (THN) 11.75, Tim Swank (THN) 11.85, Nick Cramer (WV) 11.97, Bjarne Snipsoyr (N) 12.10, Dylan Bubeck (THS) 12.23, Tyler Randolph (WV) 12.29, Sean Hauser (N) 12.3.

HH -- Haley (THS) 15.91, Dayne Hosier (THN) 15.96, Joel Whittington (N) 16.61, Kenny Payne (THS) 16.93, Jordan Miller (THN) 17.98.



1,600 -- Query (THN) 4:31.49, Conor Strain (N) 4:33.60, Milton Brinza (THN) 4:37.57, Clayton Harlan (THS) 4:53.22, Andrew Kump (WV) 4:55.71, Damon Hyatt (N) 5:05.52, Landon Ellis (WV) 5:29.11.



400 relay -- Terre Haute North (Scott Weatherford, Swank, Strassler, Jonathan McElroy) 44.55, Terre Haute South (Lonnie Wiram, Adam Austin, Bubeck, Haley) 44.55, West Vigo (Cramer, Austin Deal, Lucas Mackey, Tyler Randolph) 45.54.



400 -- Jesse Taylor (THS) 53.11, Mitch Dagnon (THS) 53.37, John Davis (THN) 53.39, Michael Flora (N) 53.43, Cameron Quinn (THN) 53.77, Ryan Lutes (N) 55.30, John Wu (WV) 57.22.



300 H -- Whittington (N) 41.18, Weatherford (THN) 41.57, Hosier (THN) 41.66, Kenny Payne (THS) 42.54, Youn (THS) 44.75.



800 -- Brian Depasse (THN) 2:04.40, Matt Collier (THS) 2:06.97, Jessie Bender (THS) 2:08.08, Ethan Page (THN) 2:11.02, Andrew Kump (WV) 2:17.39, Tanner Brown (N) 2:21.94, Nick Brown (N0 2:33.54, Landon Ellis (WV) 2:34.54.



200 -- Haley (THS) 23.10, Wiram (THS) 24.12, Swank (THN) 24.21, Dillon Hare (THN) 24.22, Bjarne Snipsoyr (N) 25.10, Austin Deal (WV) 26.01, Damon Smith (N) 26.53.



3,200 -- John Mascari (THN) 9:43.04, Conor Strain (N) 10:15.12, Taylor Head (THS) 10:17.97, Dylan Bertsch (THN) 10:23.68, Morgan Goestchel (THS) 10:31.71, Nathan Kump (WV) 11:02.17, Kaleb Blair (WV) 11:40.25, Ryan South (N) 13:03.32.



1,600 relay -- Terre Haute North (Strassler, Har,e McElroy, Weatherford) 3:30.43, Terre Haute South (Taylor, Stewart Dagnon, Mitch Dagnon, Lonnie Wiram) 3:35.03, Northview (Brown, Flora, Hyatt, Lutes) 3:44.91, West Vigo (J.J. Cortez, Austin Deal, Andrew Kump, Dyman Lewellyn) 3:50.68.



HJ -- Adam Austin (THS) 6-2, Broc Hudson (THN) 5-10, Chris Rose (THS) 5-10, Dillon Reynolds (N) 5-8, John Burt (WV) 5-4, Jordan Miller (THN) 5-4, Cody Leek (WV) 5-4.



LJ -- Weatherford (THN) 20-6, Austin (THS) 18-11, Evan Myers (THS) 18-6 1/2, Chris Guyman (WV) 18-5, Broc Hudson (THN) 18-1 1/2, Jesse Murphey (WV) 16-9, Snipsoyr (N) 16-2, Flora (N) 16-0 1/2.



PV -- Jacob Ridgway (THN) 12-9, Jake Van Bever (THN0 11-6, Jared Royer (N) 11-0, Austin Deal (WV) 11-0, Bubeck (THS) 10-6, Lewellyn (WV) 9-6, Ian Berner (THS) 8-6, Ryan South (N) 7-6.



SP -- Josh Bridwell (THS) 50-1 1/2, Ethan Buske (THS) 48-10, Jordan Keller (N) 47-4 1/2, Mitch Havilland (N) 44-9 1/2, Frank Willis (THN) 44-7 1/2, Aaron Allen (THN) 40-9, Jeff Jones (WV) 37-10 1/2, Jordan Smith (WV) 34-3 1/2.



D -- Willis (THN) 138-2, Bridwell (THS) 27-10 1/2, Allen (THN) 123-10, Jordan Van Horn (N) 117-11, Aaron Sullivan (THS) 110-4, Jordan Keller (N) 109-3, Ian Bolin (WV) 104-3, Jordan Smith (WV) 103-1.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: