[The Brazil Times nameplate] Light Rain Fog/Mist ~ 56°F  
High: 64°F ~ Low: 48°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Knights and Eels advance athletes to regional

Thursday, May 21, 2009

(Photo)
Jordan Keller placed seventh in the shotput at the Terre Haute North Sectional.
BY CLAY CUNNINGHAM

Times Staff Reporter

TERRE HAUTE -- Both the Knights of Northview and the Eels of Clay City brought their seasons to a close on Thursday, competing in the 10-team sectional competition at Terre Haute North High School.

The event was heavily dominated by upper class schools Terre Haute South and host Terre Haute North, with South edging out their inner-city rivals with a late surge to take a 174.5-173 win. The Knights and Eels finished fourth and ninth respectively, with scores of 57 and 19. While neither team was in the hunt for the overall championship, they sent multiple competitors to next week's regional.

Northview placed in six events. The Knights' top finish of the evening was in the 4x800 meter relay, as the team of Damon Hyatt, Ryan Lutes, Tanner Brown and Conor Strain finished second with a personal best time of 8:29.35. Hyatt and Lutes were also on Northview's 4x400 meter team, which finished fourth.

Also advancing were Strain (fourth in the 1600 meter run), Joel Whittington (third in the 110 meter Hurdles), Michael Flora (fourth in 100 meter Dash) and Mitch Haviland (third in Shotput). Head coach Chad Smith said his goal was to get as many competitors to advance as possible and was pleased with the final results.

(Photo)
Damon Hyatt qualified along with Tanner Brown, Ryan Lutes and Conor Strain in the 4x800 relay.
"I thought we performed well," Smith said. "Our goal was to get as many people through as we could and not worry about team results. I was happy."

Clay City will also be represented in next week's regional competition, placing in two events. Devon Hall finished fourth in discus with a throw of 129-9, while the 4x800 relay team of Jesse Vansickle, Conner Modesitt, Josh Decker and Parker Modesitt also placed fourth with a time of 9:02.19. Eels' coach Keith Jones said he was happy his team was able to come away with high finishes against very difficult competition.

"It's tough to go against the big boys," Jones said. "We came in just trying to be the best team (we could be). I'm happy we've got people going on.

Upon reflection both coaches seemed happy with the performances of their teams as the season came to a close.

"Obviously you want to get through the year and progress as best as you can," Smith said. "I really feel like we were able to do that and our kids turned it on when they needed to. It was a good season."

Though his team didn't experience the same level of success as Northview, Jones seemed equally proud of the level of production Clay City displayed throughout a lengthy season.

"I'm very pleased with the kids," Jones said. "They did a very good job and I think all in all we had a good season. I'm proud of em'."

At Terre Haute North

1. Terre Haute South 174.5, 2. Terre Haute North 173, 3.South Vermillion 61 4. Northview 57 5. Sullivan 42.5 6. West Vigo 30 7. Linton 27 8. Shakamak 26 9. Clay City 19 10. North Central 13

Individual results (Top four in each event advance)

4 x 800 M Relay- 1. Milton Brinza, John Davis, Brian Depasse, John Mascari (THN) 8:17.86 2. Damon Hyatt, Ryan Lutes, Tanner Brown, Connor Strain (NV) 8:29.35 3. Dale Young, Matt Collier, Ray Montgomery, Robert Verseman (THS) 8:38.65 4. Jesse Vansickle, Conner Modesitt, Josh Decker, Parker Modesitt (CC) 9:02.19 5 Jared Emery, John Gross, Jacob Gilman, Dalton Millikan (SV) 10:09.38

100 M Dash- 1. John Haley (THS) 11.61 2. Lucas Strassler (THN) 11.72 3. Timothy Swank (THN) 11.75 4. Nicholas Cramer (WV) 11.97 5. Russell Peelman (SV) 11.97

110 M Hurdles- 1. Eugene Bradford (S) 15.14 2. John Haley (THS) 15.19 3. Joel Whittington (NV) 15.97 4. Andy Walsh (SV) 16.07 5. Kenneth Payne (THS) 16.16

200 M Dash- 1. John Haley (THS) 23.19 2. Chris Jackson (SV) 23.56 3. Lonnie Wiram (THS) 23.66 4. Timothy Swank (THN) 23.93 5. Caleb Wainman (L) 24.02

1600 M Run- 1. Brandon Query (THN) 4:28.39 2. Milton Brinza (THN) 4:29.48 3. Ethan Jacob (NC) 4:29.57 4. Conor Strain (NV) 4:30.02 5 Taylor Head (THS) 4:33.17

4 x 100 M Relay- 1. Dayne Hosier, Johnathan McElroy, Camerson Quinn, Lucas Strassler (THN) 43.91 2. Shane Wycoff, Tyler Randolph, Austin Deal, Nicholas Cramer (WV) 45.16 3. Colin Alsman, Dakota Hiatt, Robert Tryon, Eugene Bradford (S) 45.38 4. Russell Peelman, Logan Laswell, Andy Walsh, Chris Jackson (SV) 5. Lonnie Wiram, Dylan Bubeck, Amos Stephens, Jesse Taylor (THS) 45.65

400 M Dash- 1. Shane Bauer (THS) 50.16 2. James Craigmyle (SV) 50.2 3. Dillon Hare (THN) 51.42 4. Michael Flora (NV) 52.27 5. Stewart Dagnon (THS) 52.47

800 M Run- 1. Drew Gambill (S) 1:56.44* 2. John Davis (THN) 1:57.64 3. Ethan Page (THN) 2:05.12 4. Simeon Young (THS) 2:05.13 5. Robert Tyron (S) 2:09.2

3200 M Run- 1. John Mascari (THN) 9:53.62 2. Brandon Query (THN) 9:58.47 3. Taylor Head (THS) 9:59.95 4. Morgan Goetschel (THS) 10:31.38 5. Conor Strain (NV) 10:50.18

4 x 400 M Relay- 1.Shane Bauer, Dylan Bubeck, Lonnie Wiram, John Haley (THS) 3:25.04 2. Lucas Strassler, Dillon hare, John Davis, Johnathan McElroy (THN) 3:29.13 3. Damon Hyatt, Joel Whittington, Ryan Lutes, Michael Flora (NV) 3:34.86 4. Dion Scott, Chris Jackson, Logan Laswell, Michael Thompson (SV) 3:37.86 5. John Stevenson, James Marlow, Jacob Stevenson, Drew Gambil (Sh) 3:40.75

High Jump- 1. Adam Austin (THS) 6'2 2. Dion Scott (SV) 6' 3. Jordan Miller (THN) 5'10 4. Broc Hudson (THN) J-5'10 5. John Walton (SV) J-5'10

Long Jump- 1. James Marlow (Sh) 21'6 2. Scott Weatherford (THN) 20'4 3. Evan Myers (THS) 19'10.5 4. Russell Peelman (SV) 19'6.5 5. Adam Austin (THS) J-19'6.5

Pole Vault- 1. Dylan Bubeck (THS) 12' 2. Jacob Van Bever (THN) J-12' 3. Tyler Crooks (THS) 11'6 4. 3. Eugene Bradford (S) 11'6 3. Jacob Ridgway (THN) 11'6

Shot Put- 1. Josh Bridwell (THS) 51'8.5 2. Ethan Buske (THS) 50'9 3. Mitch Haviland (NV) 47'5 4. Stefan Sparks (L) 46'7 5. Franks Willis (THN) 45'11.5

Discus- 1. Josh Bridwell (THS) 141'8 2. Stefan Sparks (L) 140'4 3. Franks Willis (THN) 136'7 4. Devon Hall (CC) 129'9 5. Aaron Allen (THN) 121'9.5

*Sectional Record