[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 65°F  
Severe Thunderstorm Watch
Sunday, May 1, 2016

Season concludes for Clay County girls' track and field athletes

Wednesday, May 27, 2009

(Photo)
Shandi Travis finished her high school career with an 11th-place finish in the high jump.
Times Staff Report

EVANSVILLE -- The track and field season concluded at the Evansville Central Regional on Tuesday for Clay County girls.

The top-three place winners at the regional qualified for the IHSAA State Finals on June 6.

Clay City's Carmela Roeschlein had reached the regional in two different events and brought home a ninth-place finish in the 1,600 meters and a seventh in the 800, which should serve as great experience in the future for the freshman Eel.

Northview had a number of athletes competing in events in Evansville with a pair of relays in action.

The Knights' 4x100 relay team cruised home to an eighth-place finish in a time of 52.82 and the 4x800 relay finished in 10th-place overall.

Shelby Sands was part of that 4x800 team and also was 14th in the 1,600 for the Knights. Allie True and Casandra Barnett concluded standout careers by competing on Tuesday as well.

True placed 12th in the 3,200, just ahead of Barnett's 15th-place finish. Both athletes also ran in the 4x800 relay.

(Photo)
Clay City's Carmela Roeschlein (left) and Northview's Shelby Sands (center) finished ninth and 14th respectively in the 1,600 at the regional.
In field events, Samantha Solomon placed seventh in the shotput, breaking the 34-foot barrier with a throw of 34-0 and added an eighth-place in the discus. Shandi Travis finished her Northview career with an 11th-place in the high jump and Annie Smiley placed 11th in the pole vault.

The boys' regional competition takes place this afternoon.

Evansville Central

Girls Track Regional

Top-three individuals advance

100 -- 1. Nikita Owens (EvC) 12.48, 2. Dyrena Darrett (Bosse) 12.77, 3. Raven Greer (Princ) 12.96, 4. Brittany Johnson (Harr) 13.16, 5. Ashley Burkins (THN) 13.22

200 -- 1. Nikita Owens (EvC) 25.43, 2. Dyrena Darrett (Bosse) 25.82, 3. Shelby Higginbottom (Ncent) 26.54, 4. Micah Miller (North) 27.27, 5. Adi Dilger (For Park) 27.31

400 -- 1. Shelby Higginbottom (Ncen) 58.24, 2. Lynette Akai (Castle) 59.15, 3. Adi Dilger (For Park) 59.62, 4. Ashley Burkins (THN) 1:00.38, 5. Keina Lanman (NE Dubois) 1:01.13

800 -- 1. Taylor Wiley (EvCent) 2:19.90, 2. Stephanie Thompson (EvReitz) 2:20.55, 3. Athena Haake (For Park) 2:23.15, 4. Lauren Zeabart (GibSo) 2:24.12, 5. Alexa McFadden (THN) 2:25.94

1,600 -- 1. Lacey Orth (Ev. North) 5:24.30, 2. Lauren Minor (Ev.Cent) 5:29.37, 3. Tiffany Davis (Tell City) 5:31.19, 4. Kaci Verkamp (For Park) 5:31.93, 5. Chloe Heller (Wash) 5:37.26

3,200 -- 1. Lacey Orth (EvNorth) 11:43.25, 2. Lindy Jones (THN) 11:57.84, 3. Claire Bromm (EvMem) 12:08.07, 4. Lauren Minor (EvCent) 12:08.22, 5. Chloe Heller (Wash) 12:14.87

100 H -- 1. Ashleigh Tramill (Bosse) 15.69, 2. Bonnie Stone (Pike Cen) 15.88, 3. Rachael Johnson (GibSo) 16.17, 4. Karla Knust (For Park) 16.60, 5. Lauren Whitmore (Reitz) 16.62

300 H -- 1. Rachael Johnson (GibSo) 46.92, 2. Lauren Kohut (EvMem) 46.96, 3. Bonnie Stone (Pike Cent) 47.80, 4. Missy Thompson (Sridge) 47.87, 5. Molly Chidester (Her Hills) 48.64

4x100 R -- 1. Evansville Bosse, 50.05, 2. Evansville Reitz, 50.57, 3. Princeton, 51.80, 4. Evansville North, 51.87, 5. Forest Park, 51.93

4x400 R -- 1. Gibson Southern, 4:07.46, 2. Evansville Bosse, 4:08.74, 3. Evansville Reitz, 4:08.95, 4. Heritage Hills, 4:09.79, 5. Northeast Dubois, 4:14.45

4x800 R -- 1. T.H. North, 10:04.65, 2. Forest Park, 10:09.21, 3. Evansville Reitz, 10:11.13, 4. Tell City, 10:25.24, 5. Gibson Southern, 10:26.62

High Jump -- 1. Lauren Walton (Loogootee) 5-4, 2. Elizabeth Evans (NKnox) 5-4, 3. Ashey Gutscher (Castle) 5-4, 4. Katie Tornatta (Ev.Cent) 5-4, 5. Bonnie Stone (Pike Cent) 5-3

Pole Vault -- 1. Sara Humel (EvMem) 10-3, 2. Cassandra Dunn (Castle) 9-6, 3. Rachel Welker (THN) 9-0, 4. Sami Schmitt (Jasper) 9-0, 5. Amber Wilcox (THN) 9-0

Long Jump -- 1. Raven Greer (Prin) 17-0 , 2. Jancee Seib (Castle) 16-7 , 3. Elizabeth Evans (Nknox) 16-6 , 4. Danielle Blessinger (Sridge) 16-0 , 5. Missy Thompson (Sridge) 16-0

Shot Put -- 1. Cassie Wertman (Sridge) 42-6, 2. Emily Diedrich (Castle) 40-0, 3. Kasey Kahle (Gib Southern) 37-1 , 4. Arianne Bell (THS) 35-4, 5. Brittnie Cartwright (Castle) 35-4

Discus -- 1. Kasey Kahle (Gib Southern) 120-2, 2. Cassie Wertman (Sridge) 114-7, 3. Bailey Roeder (Reitz) 113-6, 4. Brittnie Cartwright (Castle) 109-3

Clay County athletes

800 -- 7. Carmela Roeschlein (CC) 2:28.02

1,600 -- 9. Carmela Roeschlein (CC) 5:46.58, 14. Shelby Sands (Nv) 5:58.05

3,200 -- 12. Allie True (Nv) 12:57.34, 15. Casandra Barnett (Nv) 13:28.35

4x100 R -- 8. Northview (Elle Kleiber, Jessica Thacker, Annie Smiley, Krista Stearley) 52.82

4x800 R -- 10. Northview (Casandra Barnett, Allie True, Corey Laue, Shelby Sands) 10:52.71

High Jump -- 11. Shandi Travis (Nv) 4-10

Pole Vault -- 11. Annie Smiley (Nv) 8-0

Shot Put -- 7. Samantha Solomon (Nv) 34-0

Discus -- 8. Samantha Solomon (Nv) 100-10