[The Brazil Times nameplate] Light Rain Fog/Mist ~ 51°F  
High: 58°F ~ Low: 44°F
Wednesday, May 4, 2016

Knights open season at Early Bird Invite

Sunday, August 23, 2009

(Photo)
Alyssa Conrad raced to a 23rd-place finish at Saturday's meet at the LaVern Gibson Championship Course.
Staff Report

TERRE HAUTE -- Results were mixed for the Northview cross country teams competing at the Early Bird Invite held at the Lavern Gibson Championship Course on Saturday morning.

The Northview boys got a 15th-place finish from Conor Strain to spearhead a seventh-place overall finish. The girls meanwhile were eighth and were led by a 23rd-place finish from Alyssa Conrad.

A strong Bloomington South program claimed both team titles and Anna Voskuil of the Panthers was the girls' overall winner in 19:44 followed by teammate, Nicole Lucas just nine seconds behind.

The boys' event went to Martinsville's Jace Lowry in a time of 16:34. The Artesian harrier was followed by Terre Haute South's Taylor Head, who helped the Braves finish in fourth-place as a team.

Terre Haute South's girls were 31 points ahead of the Knights in seventh-place.

Strain ran a 17:29 at the site of his ninth-place sectional finish last season. The Knights' Kyle Yocom was second on the team, back in 44th in 20:40 with Ryan South in 46th in 20:48, Patrick Durcholz in 47th with a time of 21:06 and Christian Swan in 50th with a time of 23:44.

In the girls' meet, Conrad crossed the finish line in 22:57 with Shelby Sands close behind in 31st with a time of 23:24. Corey Laue placed 43rd in 24:27 followed by Nicole Nelson in 45th-place with a time of 24:55. Eileen Stinnett was 60th followed by Tori Rohrabaugh in 61st and Meaghan Pilman in 62nd.

The Knights will be back in action on the road at Shakamak against the Lakers, Owen Valley and Brown County on Tuesday at 5 p.m.

Braves Cross Country Invite



At LaVern Gibson Championship Course



Boys
Team results

Bloomington South 32, Martinsville 68, Perry Central 87, Terre Haute South 100, Brown County 122, Bloomington North 123, Northview 192.



Top 15 individuals

1. Jace Lowry (M) 16:34, 2. Taylor Head (THS) 16:51, 3. Justin Chen (BS) 16:53, 4. Taylor Lowry (M) 17:03, 5 .Jordan Gornall (BS) 17:04, 6. Nathan Westfall (Vincennes Rivet) 17:07, 7. Carl Smith (BS) 17:10, 8. Alex Briston (BS) 17:11, 9. Mike Dobson (BC) 17:12, 10. Jeff Sparks (BN) 17:15, 11. Eric Scheiber (PC) 17:17, 12. Michael Slaton (BS) 17:22, 13. Michael Ernst (PC) 17:25, 14. Kaleb RichHarris (BS) 17:26, 15. Conner Strain (Nv) 17:29.



Terre Haute South results: 2. Taylor Head 16:51. 19. Matt Collier 17:39, 24. Clayton Harlan 18:02, 27. Jesse Bender 18:16, 32. Dale Young 18:43, 36. Kyle Mullins 18:48, 38. Devon Fuson 19:16.



Northview results: 15. Conor Strain 17:29, 44. Kyle Yocom 20:40, 46. Ryan South 20:48, 47. Patrick Durcholz 21:06, 50. Christian Swan 23:44.



Girls
Team results

Bloomington South 26, Franklin Central 44, Bloomington North 81, Greencastle 119, Perry Central 146, Martinsville 159, Terre Haute South 171, Northview 202, Brown County 255.



Top 15 individuals

1. Anna Voskuil (BS) 19:44, 2. Nicole Lucas (BS) 19:53, 3. Christine Sparks (BN) 20:30, Allie Hetrick (BS) 20:39, 5. Carolyn Talhelm (FC) 20:41, 6. Carly Derheimer (BS) 20:45, 7. Kelly Hamner (FC) 20:54, 8. Danielle Dunlap (FC) 21:44, 9. Brianna McKenney (FC) 21:47, 10. Colleen Weatherford (G) 21:55, 11. Jen Samson (THS) 21:56, 12. Holly Biggs (BN 21:58, 13. Erin Brown (BS) 22:03, 14. Zoe Withered (BN) 22:17, 15, Casey Ross (FC) 22:26.



Terre Haute South results: 11. Jen Samson 21:56, 38. Caitlyn Fears 23:55, 39. Molly Nasser 24:00, 41. Kate Samson 24:12, 42. Maria Samson 24:22, 48. Alina Thomas 25:19, 52. Rachel Stephens 25:49

Northview results: 23. Alyssa Conrad 22:57, 31. Shelby Sands 23:24, 43. Corey Laue 24:27, 45. Nicole Nelson 24:55, 60. Eileen Stinnett 28:51, 61. Tori Rohrabaugh 29:05, 62. Meaghan Pilman 29:29.