[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 64°F  
High: 68°F ~ Low: 54°F
Friday, Apr. 29, 2016

Knights open track and field season with victories

Thursday, April 8, 2010

(Photo)
Northview's Annie Smiley (right) races to a win in the 100 meter hurdles at South Putnam on Thursday night.
By CAREY FOX

Times Sports Editor

GREENCASTLE -- The Northview track and field teams scored opening meet wins under chilly, windy conditions on Thursday night at South Putnam.

The Lady Knights won nine of 16 events on the way to 82 points to top the Eagles' score of 59 and Owen Valley's 26.

Samantha Solomon won both throwing events with a heave of 34-8 in the shotput and took the discus with a throw of 94-4. Annie Smiley was also a multiple winner with a victory in the 100 hurdles with a time of 17.2 and the pole vault with a clearance of 8-0. Other winners for the Knights included Shelby Sands in the 1,600 meters, Tara Summers in the high jump, Jennifer Junker in the 300 hurdles and Krista Stearley in the 100 meters.

Stearley also claimed second in the high jump with Sands placing second in the 3,200 meters and Jessica Thacker in the pole vault.

Third-place finishers included Thacker in the 100 meters, Kailyn Beil in the discus, Stearley in the long jump and Summers in the 200 meters. Donna Martin took a pair of third-places in the 400 and 1,600 meters.

The Northview 400 relay team was a winner as well.

(Photo)
Jordan Van Horn placed releases the shot on Thursday night. Van Horn finished third in the discus as the Knights won the three-way meet.
In the boys' meet, the Knights won with a score of 83 points to top the Patriots' 48.5 and the Eagles' 28.

Joel Whittington was a double-winner with a victory in the 110 hurdles in 15.3 and the 300 hurdles with a time of 43.4. Michael Flora claimed a win in the 100 meters (11.9) and the 400 meters (54.8) with Conor Strain winning the 1,600 and 3,200 meters.

Levi Pollard also had a big meet with a win in the 200 meters with a time of 25.0 and a second-place in the 100 (12.0) and the long jump (16-6 ).

Other winners for the Knights included: Dillon Reynolds in the high jump, Rocky Flowers in the long jump, Patrick Durcholz in the pole vault and Damon Hyatt in the 800.

Second-place finishes came from Tanner Brown in the 800 with Jordan Van Horn placing third in the discus. Other third-place finishes came from Ryan South in the 1,600, Flora in the long jump and Durcholz in the high jump.

The Knights are back in action on April 17 at the Patriot Challenge at Terre Haute North.

At South Putnam

Girls team results

Northview 82, South Putnam 59, Owen Valley 26

3,200 R -- 1. South Putnam, 11:24, 2. Northview 11:35

100 H -- 1. Annie Smiley (Nv) 17.2, 2. Freeman (OV) 20.2, 3. Sarah Cheatham (SP) 20.5

100 -- 1. Krista Stearley (Nv) 13.0, 2. Aline Schmidt (SP) 13.0, 3. Jessica Thacker (Nv) 13.6

SP -- 1. Samanthan Solomon (Nv) 34-8 , 2. Kelsey Searles (SP) 29-8 , 3. Casey Phillips (OV)

Disc -- 1. Samantha Solomon (Nv) 94-4, 2. Phillips (OV) 81-5, 3. Kailyn Beil (Nv) 83-6

400 R -- 1. Northview, 54.6, 2. South Putnam, 57.5

1,600 -- 1. Shelby Sands (Nv) 6:31, 2. Kailyn Cox (SP) 6:40, 3. Donna Martin (Nv) 6:49

400 -- 1. Lehman (OV) 1:10.7, 2. Leanna Masters (SP) 1:12, 3. Donna Martin (Nv) 1:14

HJ -- 1. Tara Summers (Nv) 4-10, 2. Krista Stearley (Nv) 4-8, 3. Ryan (OV) 4-6

300 H -- 1. Jennifer Junker (Nv) 1:00.7, 2. Melody Williams (SP) 1:00.71, 3. Sarah Cheatham (SP) 1:02

800 -- 1. Rachel Egold (SP) 2:42, 2. Corey Laue (Nv) 3:00.3, 3. Ohman (OV) 3:06.2

LJ -- 1. Aline Schmidt (SP) 15-4, 2. Phillips (OV) 13-11 , 3. Krista Stearley (Nv) 13-5

200 -- 1. Aline Schmidt (SP) 28.4, 2. Andrea Schultz (Nv) 29.3, 3. Tara Summers (Nv) 29.7

3,200 -- 1. Amanda Lund (SP) 13:54, 2. Shelby Sands (Nv) 15:16, 3. Mikayla Cherry (SP) 16:25

1,600 R -- 1. South Putnam, 4:49, 2. Northview, 4:53

PV -- 1. Annie Smiley (Nv) 8-0, 2. Jessica Thacker (Nv) 7-0

Boys team results

Northview 83, Owen Valley 48.5, South Putnam 28

3,200 R -- 1. Northview, 9:21, 2. Owen Valley, 9:35

110 H -- 1. Joel Whittington (Nv) 15.3, 2. Ryan Zigler (SP) 19.5, 3. Sam Geier (SP) 21.2

100 -- 1. Michael Flora (Nv) 11.9, 2. Levi Pollard (Nv) 12.0, 3. Dings (OV) 12.1

SP -- 1. Warner (OV) 44-10, 2. Adam Masters (SP) 43-10, 3. Dalton Vest (OV) 38-11

Disc -- 1. Warner (OV) 136-1, 2. Adam Masters (SP) 131-11, 3. Jordan VanHorn (Nv) 112-3

400 R -- 1. Northview, 47.2, 2. Owen Valley, 49.1

1,600 -- 1. Conor Strain (Nv) 4:40, 2. Petry (OV) 5:20, 3. Ryan South (Nv) 5:30

400 -- 1. Michael Flora (Nv) 54.8, 2. Woolridge (OV) 1:00, 3. Jessie Gardner (SP) 1:03

300 H -- 1. Joel Whittington (Nv) 43.4, 2. Voorhies (OV) 48.2, 3. Scully (OV) 50.9

800 -- 1. Damon Hyatt (Nv) 2:15.9, 2. Tanner Brown (Nv) 2:17.2, 3. Dylan Hayes (SP) 2:24

LJ -- 1. Rocky Flowers (Nv) 17-2 , 2. Levi Pollard (Nv) 16-6 , 3. Michael Flora (Nv) 16-10

200 -- 1. Levi Pollard (Nv) 25.0, 2. Ryan Zigler (SP) 25.1, 3. Rocky Flowers (Nv) 25.2

HJ -- 1. Dillon Reynolds (Nv) 5-8, 2. Ray (OV) 5-4, 3. Patrick Durcholz (Nv) 5-2

PV -- 1. Patrick Durcholz (Nv) 8-6, 2. Josh Wilson (SP), 3. Trent Workman (SP)

1,600 R -- 1. Northview, 3:49.8, 2. Owen Valley, 4:18.4