[The Brazil Times nameplate] Light Rain Fog/Mist ~ 54°F  
High: 64°F ~ Low: 49°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Patriots spoil Knights track and field home opener

Wednesday, April 14, 2010

(Photo)
Samantha Solomon won both the shotput and discus on Tuesday night.
Times Staff Report

The Terre Haute North Patriots used superior depth on Tuesday night to claim the boys and girls track meets at Northview High School.

North claimed a 96-36 decision in the boys team results while picking up a 97 2/3 to 34 1/3 win in the girls' meet.

The Knights excelled in the throwing events on both sides of the meet as senior Samantha Solomon won both the discus (94-6) and shotput (32-4). Northview swept the girls discus as Kalyn Beil took second (90-3) and Alexus Bex was third with a throw of 76-10. On the boys' side, Jordan Van Horn claimed the discus victory with a heave of 128-2 with Beau Judd in third-place at 113-11. Van Horn was also third in the shotput with a throw of 41-0.

Conor Strain claimed wins in the 1,600 meters with a time of 4:34, which topped the Patriots' Dustin Query by 13 seconds. Strain returned to win the 3,200 meters in 10:23 to edge out David Tucker of North by six seconds.

Joel Whittington was also a double-winner for the Knights, scoring a victory in the 110 high hurdles in 16.05, winning by a full second. He also won the 300 hurdles by nearly two seconds, crossing the finish line in 42.47.

Second-place finishes in the boys meet went to Dillion Reynolds in the high jump (5-8) and Damon Hyatt in the 800 meters (2:10).

(Photo)
Conor Strain won the 1,600 and 3,200 meter races against T.H. North.
The Northview girls' 4x100 relay team of Andrea Schultz, Annie Smiley, Krista Stearley and Jessica Thacker was a winner in 53.86.

Smiley was the girls' only other individual winner, claiming the 100 hurdles in 17.03, winning by more than two seconds. Tara Summers was runner-up in the high jump by clearing 4-10 to edge Stearley's 4-8. Stearley was also second in the long jump with a leap of 13-6 .

The Knights will compete on Saturday at the Patriot Challenge at T.H. North.

Girls team results

T.H. North 97.6, Northview 34.3

Individual results

HJ -- 1. Clark (THN) 5-0, 2. Tara Summers (Nv) 4-10, 3. Krista Stearley (Nv) 4-8

PV -- 1. Goatee (THN) 9-6, 2. Hasbrouchk (THN) 9-0, 3. Welker (THN) 9-0

LJ -- 1. Hasbrouck (THN) 14-2 , 2. Krista Stearley (Nv) 13-6 , 3. Fears (THN) 13-4

Disc -- 1. Samantha Solomon (Nv) 94-6, 2. Kalyn Beil (Nv) 90-3, 3. Alexus Bex (Nv) 76-10

SP -- 1. Samantha Solomon (Nv) 32-4, 2. Turpin (THN) 32-0, 3. Kalyn Beil (Nv) 30-0

4x800 R -- 1. T.H. North, 10-35.66, 2. T.H. North 'B' 10-50.27, 3. Northview, 11:57.36

100 H -- 1. Annie Smiley (Nv) 17.03, 2. Lakstins (THN) 19.12, 3. Jakaitis (THN) 19.22

100 -- 1. Burkins (THN) 12.95, 2. Borders (THN) 13.15, 3. Krista Stearley (Nv) 13.56

1,600 -- 1. Cotterman (THN) 6:09, 2. Howes (THN) 6:16, 3. Chrzanowski (THN) 6:36

4x100 R -- 1. Northview (Andrea Schultz, Annie Smiley, Krista Stearley, Jessica Thacker) 53.86, 2. T.H. North 56.46

400 -- 1. Burkins (THN) 1:02.33, 2. Dickerson (THN) 1:04.78, 3. Humphrey (THN) 1:07.03

300 H -- 1. Greenberg (THN) 54.90, 2. Jakaitis (THN) 55.62, 3. Jennifer Junker (Nv) 58.42

800 -- 1. McFadden (THN) 2:37, 2. Jones (THN) 2:39, 3. Cotterman (THN) 2:46

200 -- 1. Burkins (THN) 26.93, 2. Borders (THN) 27.83, 3. Andrea Schultz (Nv) 29.23

3,200 -- 1. Annie Mullican (THN) 12:25, 2. Burris (THN) 13:28, 3. Clark (THN) 13:47

4x400 R -- 1. T.H. North, 4:22, 2. Northview, 4:40, 3. T.H. North 'B' 4:41

Boys team results

T.H. North 96, Northview 36

Individual results

HJ -- 1. Hudson (THN) 6-0, 2. Dillion Reynolds (Nv) 5-8, 3. Scank (THN) 5-6

PV -- 1. Van Bever (THN) 13-0, 2. Hughes (THN) 12-0, 3. Curley (THN) 12-0

LJ -- 1. Scank (THN) 18-11 , 2. Hudson (THN) 18-11 , 3. Levi Pollard (Nv) 17-6

Disc -- 1. Jordan Van Horn (Nv) 128-2 , 2. Davis (THN) 115-8, 3. Beau Judd (Nv) 113-11

SP -- 1. Davis (THN) 44-2 , 2. Lunstrum (THN) 42-7 , 3. Jordan Van Horn (Nv) 41-0

4x800 R -- 1. T.H. North, 8:48, 2. Northview (Tanner Brown, Colin Richards, Damon Hyatt, Conor Strain) 9:22

110 H -- 1. Joel Whittington (Nv) 16.05, 2. Brainard (THN) 17.19, 3. Meissel (THN) 19.02

100 -- 1. Schefke (THN) 11.56, 2. Swank (THN) 11.60, 3. Strassler (THN) 11.67

1,600 -- 1. Conor Strain (Nv) 4:34, 2. Query (THN) 4:47, 3. Mundy (THN) 4:51

4x100 R -- 1. T.H. North, 44.66, 2. Northview (Trent Barnett, Brandon Mikesell, Levi Pollard, Joel Whittington) 56.66

400 -- 1. King (THN) 52.75, 2. Davis (THN) 54.26, 3. Michael Flora (Nv) 55.31

300 H -- 1. Joel Whittington (Nv) 42.47, 2. Brainard (THN) 44.29, 3. Quinn (THN) 45.60

800 -- 1. Hare (THN) 2:09, 2. Damon Hyatt (Nv) 2:10, 3. Mundy (THN) 2:17

200 -- 1. Strassler (THN) 23.69, 2. Quinn (THN) 24.49, 3. Michael Flora (Nv) 24.96

3,200 -- 1. Conor Strain (Nv) 10:23, 2. Tucker (THN) 10:29, 3. Bertsch (THN) 10:33

4x400 R -- 1. T.H. North, 3:35, 2. Northview (Tanner Brown, Joel Whittington, Damon Hyatt, Michael Flora) 3:41