[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 64°F  
High: 64°F ~ Low: 48°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Northview sweeps Vikings in dual meet; Clay City boys win three-way meet

Thursday, April 22, 2010

(Photo)
Krista Stearley clears the bar on the way to second in the high jump on Thursday night.
By CAREY FOX

Times Sports Editor

The Northview track and field teams scored a pair of wins over Vigo County rival West Vigo on Thursday night.

The boys' team was a 71-61 winner and was led by a pair of top-three sweeps in field events as Jordan Van Horn, Ethan Stewart and Chance Talbot combined to take the top-three spots in both the shot and discus.

Van Horn was the winner in the discus (128-3 ) and Judd took the shot (42-2) and added a second in the discus.

Joel Whittington won both the hurdle events with a time of 15.80 in the 110 high hurdles and a 42.80 in the 300 hurdles. He also added a victory in the 200 meters (23.10) and a second in the 100 meters (11.10).

Conor Strain won the 1,600 (4:31) and was second in the 3,200 (10:16). Michael Flora and Damon Hyatt went 1-2 in the 400 meters.

The Northview girls claimed an easier win with a 98 to 34 victory over the Vikings.

For the second straight meet, the Knights swept the high jump and added a second athlete to clear 5-2 to win the event. Tara Summers was the winner on Thursday night, just two days after Krista Stearley cleared the same height to win at Riverton Parke. Stearley was the runner-up against the Vikings with a clearance of 5-0 to edge out Jessica Thacker (4-6). Summers was also the winner in the 300 hurdles (52.80).

(Photo)
Clay City's Conner Modesitt leads the way during a victory in the 3,200 meters.
Stearley was the long jump winner with a leap of 13-4 to edge teammate, Alli Thomas. In other field events, Samantha Solomon won both the shot (32-6 ) and discus (95-1) to top teammate Kalyn Beil in both events with Alexus Bex third in both. Annie Smiley was a winner in the pole vault 8-0 as well as finishing second in the 100 hurdles (16.41).

In the 200 meters, Carlee Bell raced to a time of 28.40 to win the event. Corey Laue led teammate, Donna Martin, across the finish line to win the 1,600 in a time of 6:24 and Shelby Sands won the 3,200 (14:20) over fellow Knight, Maeghan Pilman.

The Knights also won all three relay events.

Northview is back in action on Saturday at the Falcon Relays.

Clay City's track and field teams came away with a split of a three-way meet at home that included Bloomfield and Sullivan.

The boys' team was spurred on by multiple event wins from Devon Hall and Kyle Seymour as the Eels scored 79 points to top Sullivan (51) and Bloomfield (26).

Seymour came away with wins in the long jump (19-0), 100 meters (11.7) and 200 meters (23.6) with Hall winning both the shot (39-3 ) and discus (141-7).

Ethan Shaw took the top spot in the 300 hurdles (43.0) and was the runner-up in the 110 hurdles with Bretton Tryon in third. The Eels' Parker Modesitt was the 1,600 winner in 4:52 and was runner-up in the 800 (2:16). Conner Modesitt crossed the line first to win the 3,200 (11:07). The Eels also won both the 3,200 relay and the 400 relay.

The girls' team struggled with low team numbers as Sullivan rolled past Bloomfield with 85 points to the Cardinals' 63. The Eels scored 10 points as Breezy Wiley placed third in the discus (85-2) and Lynsey Higgins was third in the 400 meters.

The Eels visit Northview on April 27.

Boys team scoring : Northview 71; West Vigo 61.

Individual results

HJ -- 1. Ben Bird, West Vigo , 5-6; 2. John Burt, West Vigo , 5-6; 3. Dillion Reynolds, Northview, 5-6.

PV -- 1. Trey Clark, West Vigo , 10-0; 2. Danny Creasey, West Vigo, 9-0; 3. Patrick Durcholz, Northview, 8-6.

LJ -- 1. Chris Guyman, West Vigo , 18-1.50; 2. Rocky Flowers, Northview, 18-1; 3. Levi Pollard, Northview, 18-0.

Discus -- 1. Jordan Van Horn, Northview, 128-3.50; 2. Beau Judd, Northview, 108-0.50; 3. Ethan Stewart, Northview, 106-3.50.

SP -- 1. Beau Judd, Northview, 42-2; 2. Ethan Stewart, Northview, 41-7.50; 3. Jordan Van Horn, Northview, 39-10.50. Shad Singer, Northview, 29-8.50; 12. Dakota Lewellyn, West Vigo , 28-5.50; 13. Shane Huffman, West Vigo , 23-8.50.

3200 R -- 1. Northview (A), 10:40.10 (Ryan South, Kaleb Britton, Wyatt Young, Collin Richards).

110M H -- 1. Joel Whittington, Northview, 15.80; 2. Shane Wycoff, West Vigo , 16.70; 3. Devin Bull, West Vigo , 19.50.

100 -- 1. Tyler Randolph, West Vigo , 10.90; 2. Joel Whittington, Northview, 11.10; 3T. Michael Flora, Northview, 11.80.

1600 -- 1. Conor Strain, Northview, 4:31.10; 2. Andrew Kump, West Vigo , 4:50.50; 3. Nathan Kump, West Vigo , 5:02.300.

400 R -- 1. West Vigo (A), 46.90; 2. West Vigo (B), 47.90; 3. Northview (B), 50.00.

400 -- 1. Michael Flora, Northview, 53.90; 2. Damon Hyatt, Northview, 54.30; 3. Dylan Graves, West Vigo , 57.90.

300M H -- 1. Joel Whittington, Northview, 42.80; 2. Shane Wycoff, West Vigo , 43.30; 3. Andy Velazquez, West Vigo , 48.00.

800 -- 1. Andrew Kump, West Vigo , 2:08.00; 2. Nathan Kump, West Vigo , 2:12.70; 3. Tanner Brown, Northview, 2:15.00.

200 -- 1. Joel Whittington, Northview, 23.10; 2. Jacob Creasey, West Vigo , 23.70; 3. Tyler Randolph, West Vigo , 23.90.

3200 -- 1. Nathan Kump, West Vigo , 10:11.00; 2. Conor Strain, Northview, 10:16.00; 3. Ryan South, Northview, 12:27.00.

1600 R -- 1. Northview (A), 3:43.10; 2. West Vigo (A), 3:54.00.

GIRLS TEAM SCORING - Northview 98; West Vigo 34.

Individual results

HJ -- 1. Tara Summers, Northview, 5-2; 2. Krista Stearley, Northview, 5-0; 3. Jessica Thacker, Northview, 4-6.

PV -- 1. Annie Smiley, Northview, 8-0; 2. Jessica Thacker, Northview, 7-6; 3. Sveta Stott, West Vigo , 7-0.

LJ -- 1. Krista Stearley, Northview, 13-4.50; 2. Alli Thomas, Northview, 12-5.50; 3. Sveta Stott, West Vigo , 12-5.25

Discus -- 1. Samantha Solomon, Northview, 95-1; 2. Kalyn Beil, Northview, 86-11; 3. Alexus Bex, Northview, 72-8.

SP -- 1. Samantha Solomon, Northview, 32-6.50; 2. Kalyn Beil, Northview, 30-9; 3. Alexus Bex, Northview, 28-7.50.

3200 R -- 1. Northview (A), 11:43.70 (Donna Martin, Jennifer Junker, Shelby Sands, Corey Laue); 2. West Vigo (A), 12:40.

100M H -- 1. Brittany Solomon, West Vigo , 16.40; 2. Annie Smiley, Northview, 16.41; 3. Kayla Lindsay, West Vigo , 18.80.

100 -- 1. Alicyn Woodward, West Vigo , 13.30; 2. Krista Stearley, Northview, 13.50; 3. Carlee Bell, Northview, 13.60; 4. Andrea Schultz, Northview, 13.80; 5. Mariah Huffman, West Vigo , 14.20; 6. Cody Jenkins, Northview, 14.70; 7. Alli Thomas, Northview, 15.00.

1600 -- 1. Corey Laue, Northview, 6:24.00; 2. Donna Martin, Northview, 6:31.00; 3. Sveta Stott, West Vigo , 6:56.00.

400 R -- 1. Northview (A), 53.80; 2. West Vigo (A), 55.40.

400 -- 1. Lindsay Stroot, West Vigo , 1:11.50; 2. Jade Andres, West Vigo , 1:17.50; 3. Alexis Bender, Northview, 1:18.20.

300M H -- 1. Tara Summers, Northview, 52.80; 2. Brittany Solomon, West Vigo , 54.40; 3. Jennifer Junker, Northview, 56.80.

800 -- 1. Hallie Sparks, West Vigo , 2:52.40; 2. Donna Martin, Northview, 2:54.70; 3. Molly Powell, Northview, 3:24.40.

200 -- 1. Carlee Bell, Northview, 28.40; 2. Brittany Solomon, West Vigo , 28.90; 3. Andrea Schultz, Northview, 28.91; 4. Kayla Lindsay, West Vigo , 30.20; 5. Cody Jenkins, Northview, 32.30.

3200 -- 1. Shelby Sands, Northview, 14:20.00; 2. Maeghan Pilman, Northview, 15:41.00; 3. Jade Andres, West Vigo , 18:03.00.

1600 R -- 1. Northview (A), 5:27.00.

At Clay City

Boys team results: Clay City 79, Sullivan 51, Bloomfield 26

Individual results

LJ -- 1. Kyle Seymour (CC) 19-0, 2. Bedwell (SL) 18-8 1/4, 3. Mark Grubbs (CC) 18-8

110 H -- 1. Woodfoot (SL) 17.20, 2. Ethan Shaw (CC) 17.24, 3. Bretton Tryon (CC) 18.3

100 -- 1. Kyle Seymour (CC) 11.7, 2. Bartlow (BL) 12.1, 3. Hyatt (SL) 12.2

1,600 -- 1. Parker Modesitt (CC) 4:52, 2. Harrison (SL) 5:02, 3. Brown (BL) 5:06

HJ -- 1. Willis (SL) 5-8, 2. Mark Grubbs (CC) 5-8, 3. Slaven (BL) 5-6

SP -- 1. Devon Hall (CC) 39-3 , 2. Nero (SL) 38-10 , 3. Finley (BL) 36-4

400 -- 1. Bartlow (BL) 56.2, 2. Mark Grubbs (CC) 56.9, 3. Minor (SL) 57.3

Disc -- 1. Devon Hall (CC) 141-7, 2. Nero (SL) 126-3, 3. Weaver (BL) 109-5

300 H -- 1. Ethan Shaw (CC) 43.0, 2. Woodfoot (SL) 44.3, 3. Turner (SL) 47.5

800 -- 1. Smith (BL) 2:13.4, 2. Parker Modesitt (CC) 2:16, 3. Harrison (SL) 2:18

200 -- 1. Kyle Seymor (CC) 23.6, 2. Grant Prindville (CC) 24.6, 3. Minor (BL) 24.8

3,200 -- 1. Conner Modesitt (CC) 11:07, 2. Brown (BL) 11:16, 3. Braves (SL) 12:01

4x800 R -- 1. Clay City, 9:27, 2. Sullivan, 9:50

4x100 R -- 1. Clay City 46.2, 2. Sullivan, 47.9, 3. Bloomfield, 48.3

4x400 R -- 1. Sullivan, 3:49, 2. Clay City, 3:53, 3. Bloomfield, 4:30

Girls team results: Sullivan 85, Bloomfield 63, Clay City 10

Individual results

HJ -- 1. Weddle (BL) 4-10, 2. Pinnick (BL) 4-10, 3. Lane (SL) 4-8

SP -- 1. Weddle (BL) 33-5, 2. Bond (SL) 30-1 , 3. Chapman (SL) 26-10

100 H -- 1. Ashburn (SL) 18.0, 2. Pinnick (BL) 20.4, 3. Atkinson (SL) 21.4

100 -- 1. Thompson (SL) 13.7, 2. Montoya (BL) 14.0, 3. Powel (SL) 14.2

1,600 -- 1. Riggins (BL) 5:43, 2. James (SL) 6:25, 3. Hall (BL) 6:32

LJ -- 1. Trimble (SL) 14-9 , 2. Lane (SL) 14-8, 3. Montoya (BL) 13-7

400 -- 1. Thompson (SL) 1:05, 2. Gadberry (SL) 1:10, 3. Lynsey Higgins (CC) 1:20

Disc -- 1. Bond (SL) 99-3, 2. Nichols (BL) 88-6, 3. Breezy Wiley (CC) 85-2

300 H -- 1. Pinnick (BL) 53.7, 2. Ashburn (SL) 54.9, 3. Haag (SL) 56.9

800 -- 1. James (SL) 2:45, 2. Frederich (BL) 2:51, 3. Bezy (SL) 3:07

200 -- 1. Weddle (BL) 27.5, 2. Thompson (SL) 28.5, 3. Gadberry (SL) 29.5

3,200 -- 1. Riggins (BL) 12:18, 2. Warren (BL) 14:53, 3. Ellinger (SL) 15:44

4x800 R -- 1. Sullivan, 12:25, 2. Clay City, 14:19

4x100 R -- 1. Sullivan, 54.7, 2. Bloomfield, 56.08, 3. Clay City, 1:00.3

4x400 R -- 1. Sullivan, 4:57, 2. Bloomfield, 5:03, 3. Clay City, 5:25