[The Brazil Times nameplate] A Few Clouds ~ 72°F  
High: 88°F ~ Low: 65°F
Tuesday, Aug. 19, 2014

Knights compete at Talon Relays

Monday, April 26, 2010

(Photo)
Donna Martin (pictured) combined with Corey Laue, Maeghan Pilman and Shelby Sands to finish fourth in the 6,400 meter relay in 27:09.40.
Times Staff Report

NASHVILLE -- The Northview track and field teams visited Brown County High School for the Talon Relays on Saturday, a unique meet that pairs up athletes on a team for a cumulative distance or time in various events.

The Northview girls team had a strong effort with several event finishes and a third-place team finish behind Columbus North and Terre Haute North.

The boys' team didn't fare quite a well, placing ninth in the 11-team field, which coach Chad Smith attributed perhaps to fatigue in a busy schedule.

"This was not one of our better meets. We did not really compete as well as I had hoped," Smith said. "I don't want to make any excuses but we seem to be a little fatigued right now. We have had five meets in 10 days and are ready for a little rest before we run county rival Clay City and Terre Haute South on Tuesday."

The Northview girls scored a total of 85 points and were paced by a winning effort from the high jump duo of Krista Stearley and Tara Summers that combined for a height of 9-10 to win by two inches over Columbus North. The girls discus team of Kailyn Beil and Samantha Solomon was a winner as well with a combined distance of 180-11 to win by nearly three feet over Columbus North. The same team was also a winner in the shot put with a combined distance of 62-1 to top Columbus North by just under a foot. Morgan Holt and Annie Smiley teamed to place third in the pole vault with a height of 14-6.

Individually, Smiley placed third in the 100 hurdles with a time of 17.15. On the boys' side, Joel Whittington took fourth in 16.11.

The girls' 4x200 relay team of Carlee Bell, Caleena Myers, Andrea Schultz and Jessica Thacker placed fourth in 1:55.09. The Knights' 4x100 meter shuttle hurdle team of Jennifer Junker, Smiley, Summers and Thacker was third in 46.03.

In the boys' meet, Conor Strain raced to an individual finish of eighth in the 3,200 meters with a time of 10:25.

In the high jump, Patrick Durcholz and Dillion Reynolds teamed for a sixth-place finish with a height of 10-8. Durcholz and Sean Brockman placed sixth with a combined height of 19-6.

The Knights are back in action this evening with a three-way meet at home against Clay City and Terre Haute South.

Team scores -- Columbus North 184, Terre Haute North 143, Northview 85, Brown County 64, Indianapolis Chatard 53, Lawrence Central 43, Madison 34, Clarksville 1.



6,400 relay -- Columbus North 21:51.36, 2. Terre Haute North (Chanli Mundy, Lindy Jones, Annie Mullican, TaPring Goatee) 22:05.36, 4. Northview (Corey Laue, Donna Martin, Maeghan Pilman, Shelby Sands) 27:09.40.



100 -- Ashley Burkins (THN) 12.98, 7. Andrea Schultz (Nv) 13.97.



100H -- Chrissy Day (CN) 16.08, 3. Annie Smiley (Nv) 17.15, 5. Taylor Perkins (THN) 19.41, 7. Kelli Greenberg (THN) 20.50.



400 relay -- Columbus North 51.65, 2. Terre Haute North (Amber Wilcox, Sarah Fears, Christie Hasbrouck, Burkins) 52.24.



Distance medley -- Terre Haute North (Alexa McFadden, Sydney Dickerson, Emily Cotterman, Goatee) 12:41.78 (meet record), 6. Northview (Laue, Martin, Sands, Tara Summers) 15:45.48.



1,600 relay -- Indianapolis Chatard 4:10.48, 4. Terre Haute North (Burkins, Dickerson, Noelle Cress, Brooke Humphrey) 4:25.90, 6. Northview (Carlee Bell, Jennifer Junker, Caleena Myers, Summers) 4:36.58.



3,200 -- Mundy (THN) 11:32.99, 3. Mullican (THN) 11:59.02.

800 relay -- Indianapolis Chatard 1:49.73, 4. Northview (Bell, Myers, Schultz, Jessica Thacker) 1:55.09, 6. Terre Haute North (Greenberg, Burkins, Fears, Wilcox) 1:56.98.



400 throwers relay -- Terre Haute North (Alissa Turpin, Monica Larsen, Hanna Curley, Jessie Pearson) 1:03.51, 5. Northview (Kalyn Beal, Sierra Girton, Codie Jenkins, Molly Powell) 1:09.84.



Shuttle hurdle relay -- Columbus North 39.60, 3. Northview (Junker, Smiley, Summers, Thacker) 46.03, 4. Terre Haute North (Greenberg, Perkins, Katie Lakstins, Erika Maxwell) 46.67.



Sprint medley relay -- Columbus North 1:56.07, 6. Terre Haute North (Greenberg, Hasbrouck, Wilcox, Molly McLean) 2:15.30.



3,200 relay -- Terre Haute North (Jones, Dickerson, McFadden, Goatee) 9:59.69 (meet record), 5. Northview (Junker, Laue, Martin, Sands) 11:38.47.



HJ relay -- Northview (Krista Stearley, Summers) 9-10, 3. Terre Haute North (Lindsay Clark, Rachel Welker) 9-8.



LJ relay -- Columbus North 29-10 1/2, 2. Terre Haute North (Hasbrouck, Jessi Kaperak) 29-0, 4. Terre Haute North (Greenberg, Fears) 28-1, 7. Northview (Stearley, Thomas) 25-7 1/2, 9. Northview (Schultz, Bender) 23-6.



D relay -- Northview (Beal, Samantha Solomon) 180-11, 4. Terre Haute North (Turpin, Curley) 137-3 1/2, 5. Terre Haute North (Larsen, Pearson) 125-5, 8. Northview (Girton, Powell) 75-6.



SP relay -- Northview (Beal, Solomon) 62-1 1/4, 3. Terre Haute North (Turpin, Pearson) 58-5, 5. Terre Haute North (Curley, Larsen) 53-9 1/2, 7. Northview (Bex, Girton) 49-6.



PV relay -- Columbus North 19-6, 2. Terre Haute North (Welker, Hasbrouck) 18-0, 3. Northview (Smiley, Holt) 14-6.





Boys team scores -- Columbus North 150, Crown Point 91, Lawrence Central 91, Terre Haute North 78, Indianapolis Chatard 60, Brown County 54, Bedford North Lawrence 52, Clarksville 49, Northview 19, Madison 11, Washington 6.



6,400 relay -- Columbus North 18:00.01, 4. Terre Haute North (Dustin Query, David Tucker, Brian Depasse, Dylan Bertsch) 19:20.89, 9. Northview (Wyatt Yound, Ryan South, Collin Richards, Tim Stewart) 23:19.74.



100 -- Thomas Brueggemann (CN) 11.11, 7. Dakota Schefke (THN) 11.82, 8. Joel Whittington (Nv) 11.85, 10. Lucas Strassler (THN) 11.94, 20. Michael Flora (Nv) 12.73.



HH -- Brent Lewellen (Cl) 15.36, 4. Whittington (Nv) 16.11, Jonathan Brainard (THN) 18.41, 17. Logan Meissel (THN) 20.12.



400 relay -- Columbus North 43.58, 3. Terre Haute North (Tim Swank, Alan Strader, Strassler, Schefke) 44.39.



Distance medley -- Brown County 10:48.31, 6. Terre Haute North (Bertsch, Cameron Quinn, Tucker, Tyeson Mundy) 11:24.91, 7. Northview (Tanner Brown, Flora, Damon Hyatt, Conor Strain) 11:32.98.



1,600 relay -- Indianapolis Chatard 3:28.93, 2. Terre Haute North (Dillon Hare, John Davis, Jonathan McElroy, Strassler) 3:30.61, 9. Northview (Trent Barnett, Hyatt, Brown, Flora) 3:45.95.



3,200 -- John Mascari (THN) 9:26.68, 8. Strain (Nv) 10:25.73, 12. David Myles (THN) 10:56.78.



800 relay -- COlumbus North 1:30.65, 5. Terre Haute North (Brother Scank, McElroy, Kevin Moore, Quinn) 1:38.18, 8. Northview (Levi Pollard, Rocky Flowers, Barnett, Brody Bullerdick) 1:39.82.



400 throwers relay -- Crown Point 50.79, 4. Terre Haute North (Shawn Riggs, Michael Sontag, Lee Davis, Jake Lunstrum) 54.74, 8. Northview (Jordan VanHorn, Beau Judd, Andrew Davis, Ethan Stewart) 58.71.



Shuttle hurdle relay -- Clarksville 41.44, 4. Terre Haute North (Brainard, Meissel, Strader, Joshua Dadson) 42.11.



Sprint medley relay -- Columbus North 1:35.75, 7. Terre Haute North (Derrik Large, Strader, Schefke, McElroy) 1:43.91.

3,200 relay -- Columbus North 8:12.63, 6. Terre Haute North (Davis, Hare, Tucker, Query) 8:56.52, 7. Northview (Strain, Brown, Patrick Durcholz, Hyatt) 9:48.47.



HJ relay -- Columbus North 12-0, 3. Terre Haute North (Broc Hudson, Sidney Moore) 11-4, 6. Northview (Dillon Reynolds, Durcholz) 10-8.



LJ relay -- Madison 38-6, 8. Terre Haute North (Sean Benford, Schefke) 34-2 1/2, 11. Northview (Pollard, Flowers) 32-6, 13. Terre Haute North (Hudson, Scank) 17-9 1/2.



D relay -- Columbus North 262-11, 8. Terre Haute North (Riggs, L.Davis) 211-1 1/2, 9. Terre Haute North (Sontag, Lunstrum) 211-1, 10. Northview (VanHorn, Judd) 208-2 1/2, 12. Northview (A.Davis, Stewart) 201-11 1/2.



SP relay -- Bedford North Lawrence 96-3 1/2, 4. Terre Haute North (Riggs, L.Davis) 85-2, 10. Terre Haute North (Sontag, Lunstrum) 74-3 1/4, 12. Northview (VanHorn, Judd) 72-7, 13. Northview (Stewart, Chance Talbot) 70-11 3/4.



PV relay -- Terre Haute North (Jake Van Bever, Connor Curley) 25-0, 6. Northview (Durcholz, Brockman) 19-6.