[The Brazil Times nameplate] A Few Clouds ~ 64°F  
High: 68°F ~ Low: 54°F
Friday, Apr. 29, 2016

Knights and Eels compete in cross country invites

Sunday, August 29, 2010

(Photo)
Northview's Alyssa Conrad was the Knights' top finisher on Saturday at the Rushville Invite, placing 26th.
Times Staff Report

The Northview and Clay City cross country teams were in action over the weekend as the Knights competed at the Rushville Invite and the Eels were part of the Riverton Parke Invitational to open their season.

The Northview girls got a 26th-place finish from Alyssa Conrad (23:00) and finished in 10th in a 12-team field on Saturday. The boys team was led by Ryan South's 52nd-place (19:28) and were 11th out of 13 teams.

Columbus North's top-ranked boys team dominated with the top-five finishers led by Christopher Kelsey's win in 15:55. The No. 7 ranked girls team also was a winner led by Rachel Sollman's win in 19:22.

The Northview girls got a 43rd-place run from senior Nicole Nelson (24:25) and Kylie McKee (24:53) was 48th overall. Donna Martin crossed the line in 25:31 in 58th and freshman, Leeanna Knight was 66th in 26:07. Maeghan Pilman raced to 71st (26:23) and Olivia Howald was 86th in 29:19.

The Northview boys placed five runners in a 21-runner gap as Patrick Durcholz finished 55th (19:42), Travis Beil (19:55) was 61st, Tanner Brown took 67th in 20:09 and Ian Heffner placed 73rd in 20:54. Kyle Yocom placed 85th overall in 22:46.

The Northview cross country teams host Terre Haute South and North Central at 5 p.m. on Tuesday.

At Riverton Parke, Clay City's boys opened the season with a victory led by Jake Tiefel's fifth-place finish in 19:21. The Eels also got an eighth-place from Ben Denker (19:36), a ninth-place from Austin Sinders (19:37), Wayne Tharp (20:15) placed 12th and Jesse Vansickle (21:14) finished in 21:14.

Clay City's girls had an incomplete team with just three runners with Ashley Sumner placing 33rd in 28:19. Krista Sinders was 46th in 31:12 and Alex Wolfe was 52nd in 34:18.

Clay City is back in action on Saturday at the State Preview Meet at LaVern Gibson Complex at 9 a.m.

Rushville Invite



Boys team scores

Columbus North 15, Pike 84, Greenwood 114, Jennings County 123, Muncie Central 152, New Castle 168, Greenfield-Central 203, East Central 214, Connersville 234, Muncie Southside 241, Northview 308, Mooresville 313, Richmond 384.



Individual Top 10

1. Christopher Kelsey (CN) 15:55.15, 2. Andrew Diehn (CN) 16:07.52, 3. Gab Ocasio (CN) 16:12.55, 4. Andrew Beiriger (CN) 16:15.05, 5. Tim Hofmeister (CN) 16:22.54, 6. Michael Sublette (CN) 16:40.59, 7. Dave Powell (CN) 16:42.46, 8. Eli Brizendine (Mo) 17:12.42, 9. David Dalton (G) 17:20.10, 10. Brian Jett (P) 17:20.48.



Northview finishers -- 52. Ryan South 19:28.59, 55. Patrick Durcholz 19:42.34, 61. Travis Beil 19:55.60, 67. Tanner Brown 20:09.87, 73. Ian Heffener 20:54.70, 85. Kyle Yocom 22:46.36.

Girls team scores

Columbus North 16, Southport 100, Franklin Central 112, Greenfield-Central 122, New Castle 140, Mooresville 180, Muncie Central 194, Connersville 225, Jennings County 227, Northview 228, East Central 236, Richmond 306.

Individual top-10

1. Rachael Sollman (CN) 19:22.45, 2. Jessica Richardson (CN) 19:27.06, 3. MacKenzie Harris (CN) 19:59.72, 4. Allison Grana (CN) 20:01.06, 5. Emily Odle (S) 20:01.54, 6. Amy Hicks (G) 20:07.53, 7. Erin Shuffett (CN) 20:20.94, 8. Jenna Cox (C) 20:33.30, 9. Kara Purvis (G-C) 20:34.99, 10. Caryn Wolfe (CN) 20:41.09.

Northview finishers -- 26. Alyssa Conrad 23:00.13, 43. Nicole Nelson 24:25.79, 48. Kylie McKee 24:53.94, 58. Donna Martin 25:31.02, 66. Leeanna Knight 26:07.79, 71. Maeghan Pilman 26:23.69, 86. Olivia Howald 29:19.98.

Riverton Parke Invite

Boys team scores

Clay City 54, North Vermillion 92, Fountain Central 103, North Central 115, South Vermillion 115, Seeger 121, Riverton Parke 128, Sullivan 160, Cloverdale 215, Attica 253, Covington, Linton and Rockville incomplete.



Individual Top 5

1. D.J. Danner (NC) 18:53, 2. Levi Talbert (See) 19:08, 3. Cody Harrison (Sul) 19:15,4. Jordan Posthauer (FC) 19:20, 5. Jake Tiefel (CC) 19:21.



Other Clay City -- 8. Ben Denker 19:36, 9. Austin Sinders 19:37, 12. Wayne Tharp 20:15, 22. Jesse Vansickle 21:14.

Girls Team scores

Seeger 55, North Vermillion 61, Sullivan 65, South Vermillion 98, North Central 126, Fountain Central 133, Riverton Parke 140, Attica, Clay City, Cloverdale, Covington, Linton and Rockville incomplete.



Individual Top 5

1. Cara Fowler (See) 21:58, 2. Carolyn Trueblood (FC) 22:21, 3. Claudia Monnett (Clo) 23:12, 4. Amillia Nally (Clo) 23:16, 5. Bethany Chew (NV) 23:22.

Clay City results -- 33. Ashley Sumner 28:19, 46. Krista Sinders 31:12, 52. Alex Wolfe 34:18.