[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 46°F  
High: 64°F ~ Low: 43°F
Thursday, May 5, 2016

County cross country teams compete against state's best

Monday, September 6, 2010

(Photo)
Northview freshman, Ian Heffner (right), placed 221st on Saturday.
By MATT MCKINNEY

Times Staff Reporter

TERRE HAUTE -- Northview's cross country team traveled the short distance to the Wabash Valley Family Sports Center Saturday morning for the Terre Haute Savings Bank State Preview Meet.

Terre Haute North's John Mascari finished first in the meet with a time of 15:19.1, an 11-second improvement over last year, when he finished second.

The Northview boys finished 31st out of 37 teams at the meet. Their fastest runner was junior Ryan South, who finished 201st with a time of 19:08.2. Ian Heffner finished 221st at 19:21.1 and Tanner Brown finished 232nd with a time of 19:32.8. Travis Beil ran a 19:46.5, and finished 243rd, and Patrick Durcholz finished just one spot later at 19:47.9. All five Northview runners ran close together, which coach Chad Smith was pleased with.

"Overall we ran pretty well," Smith said. "We ran as a pack, which is good, we just need that pack to get faster over time."

Clay City 's boys fared slightly better, finishing 29th as a team. Ben Denker ran an 18:37.2, which was good for 169th overall. Jake Tiefel placed 186th at 18:54.6 and Austin Sinders finished 229th with a time of 19:30.9. Blake Cochran placed 258th in 19:57.7 and Jesse Vansickle ran it in 20:12.3. Wayne Tharp finished 277th with a time of 20:22.7 and Michael Brooks ran a 22:53.9 in 317th place. 


The Northview girls placed 29th in their meet. Alyssa Conrad finished first for Northview in 122nd, with a time of 22:23.1 and Nicole Nelson ran the course 188th in 23:42. Donna Martin placed 210th with a time of 24:10.1 and Leanna Knight ran 248th with a time of 25:42.4. Kylie McKee finished 251st and in 25:53.6 and Maeghan Pilman ran in 27:03.5, good enough for 274th. Olivia Howald placed 285th at 28:38.3 and Eileen Stinnett came in three spots later at 28:59.7. Tori Rohrabaugh finished 295th in 30:05.8.

"I gave the girls a goal to improve their times and seven of nine did," girls' coach Ryand Tucker said. "I was just pleased they did well."

(Photo)
Northview's Kylie McKee cross the finish line in 25:53 for the Knights at the State Preview Meet.
North Clay's teams were also in action with the boys team placing seventh in the 10-team meet, led by Cam Trout's 21st-place finish in 11:42 and the girls' team was sixth with Allie Dupin leading the way with a 17th-place finish in 12:53.

Overall, coach Chris Walker was pleased with his teams' times in the large meet.

"At first I wasn't too happy when I saw the team results," Walker said. "Then when I saw their times I realized how well they actually ran. Several kids took a minute or more off their time since Tuesdays meet."

Northview is back in action on Sept. 14 at Craig Park's Northview Invitational and Clay City runs tonight on the road against North Central and Sullivan beginning at 4:30 p.m.

Boys' Results

Team scores -- Hamilton Southeastern 87, Carmel 102, Terre Haute North 102, Valparaiso 135, Westfield 162, Carroll (Allen) 190, Huntington North 281, Center Grove 305, Davies County (Ky.) 306, Brebeuf 332, Franklin 405, Indianapolis Cathedral 414, Brownsburg 426, Evansville Memorial 491, Ben Davis 498, Evansville North 621, Culver Academies 686, Evansville Mater Dei 703, Barr-Reeve 703, Plainfield 704, Castle 710, Greencastle 724, West Vigo 782, Roncalli 788, Clinton Prairie 861, Mt. Vernon (Posey) 902, Park Tudor 911, Danville 976, Clay City 1,107, Vincennes Rivet 1,120, Northview 1,141, North Vermillion 1,228, North Central 1,252, Indianapolis Ritter 1,281, North Knox 1,338, Riverton Parke 1,386, Vincennes Lincoln 1,400.

Top 10 -- John Mascari (THN) 15:19.1, Chris Walden (Carm) 15:25.6, James Martinez (Carr) 15:42.4, Luke Brahm (BD) 15:46.2, Austin Mudd (CG) 15:47.2, Jason Hoard (Bre) 15:47.8, Brad Hess (Carr) 15:49.6, Connor Martin (Wes) 15:53.8, Ahmad Aljobeh (V) 15:54.6, Troy Reeder ( HSE ) 15:59.8.



Clay City -- 168. Ben Denker 18:37.2, 186. Jake Tiefel 18:54.6, 229. Austin Sinders 19:30.9, 258. Blake Cochran 19:57.7, 266. Jesse Vansickle 20:12.3, 277. Wayne Tharp 20:22.7, 317. Michael Brooks 22:53.9.



Northview -- 201. Ryan South 19:08.2, 221. Ian Heffener 19:21.1, 232. Tanner Brown 19:32.8, 243. Travis Beil 19:46.5, 244. Patrick Durcholz 19:47.9.

Girls' Results



Team scores -- Carmel 83, Carroll (Allen) 93, Terre Haute North 114, Brownsburg 150, Hamilton Southeastern 171, Davies County (Ky.) 182, Center Grove 250, Evansville Memorial 280, Franklin 283, Plainfield 298, Indianapolis Cathedral 356, Brebeuf 387, Perry Meridian 396, Warsaw 424, Culver Academies 451, Bedford North Lawrence 500, Greencastle 513, Southport 553, Union Home School 593, Roncalli 665, Evansville North 695, Centennial 749, Danville 792, Ben Davis 820, Evansville Mater Dei 887, Park Tudor 900, Castle 966, Indianapolis Ritter 981, Northview 1,019, Clinton Prairie 1,107, North Vermillion 1,127, West Vigo 1,232, North Central 1,375, Riverton Parke 1,383.


Top 10 -- Waverly Neer (CA) 18:43.4, Brooke Morgan ( HSE ) 18:56.1, Chanli Mundy (THN) 18:56.3, Gina Genco (Carm) 19:12.4, Whitney O'Brien (DC) 19:13.3, Brianna Johnson (Carr) 19:14.7, TaPring Goatee (THN) 19:22.8, Kelcy Welch (Carm) 19:24.6, Sydney Lesko (Brown) 19:29.8, Kieran Casey (PM) 19:34.6.

Northview -- 122. Alyssa Conrad 22:23.1, 188. Nicole Nelson 23:42.0, 210. Donna Martin 24:10.1, 248. Leeanna Knight 25:42.4, 251. Kylie McKee 25:53.6, 272. Meaghan Pilman 27:03.5, 283. Olivia Howald 28:38.3, 286. Eileen Stinnett 28:59.7, 293. Tori Rohrabaugh 30:05.8.

Junior High Meet

Clay City girls results: Kayla Sinders, 27:27, Ashley Sumner, 27:29, Michaela Hogan, 31:08, Alex Wolfe, 32:29

Boys team results

South Knox 35, Otter Creek 58, Honey Creek 94, Greencastle 111, Woodrow Wilson 115, Edgewood 142, North Clay 161, West Vigo 228, Riverton Parke 273, North Central 283

North Clay results: 21. Cam Trout, 11:42, 23. Josh Johnson, 11:52, 32. Christian Herron, 12:21, 41. Tyler McNabb, 12:57, 44. Gaidj Evans, 13:07, 47. Dawson Nelson, 13:13, 64. Jason Samm, 16:13

Boys open race: Nathan Marshall, 14:29, Caleb Simmons, 16:28

Girls team results

Otter Creek 26, Woodrow Wilson, 66, South Knox, 86, Honey Creek 100, Greencastle 115, North Clay 146, Edgewood 209, West Vigo 249

North Clay results: 17. Allie Dupin 12:53, 22. Emily Conrad 13:19, 41. Kaysia Rebeger 14:30, 42. Isabella Shumaker 14:34, 43. Kourtney Johnson 14:36, 46. Lexie Williams 14:44, 49. Chelsey Hines 15:16

Girls open race: Caitlin Fairbanks 16:31, Josie Stakeman 17:01, Abby Conrad 17:03, Cassidy Gardner 17:31