[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 61°F  
High: 68°F ~ Low: 54°F
Friday, Apr. 29, 2016

Northview and North Clay compete at Brown County

Sunday, September 12, 2010

(Photo)
Nicole Nelson placed 78th in the Eagle Classic.
Times Staff Report

NASHVILLE -- The Northview cross country teams competed on Saturday at the Eagle Classic in Nashville with a number of ranked opponents.

The boys team finished 16th in the 17-team field while the girls were 15th out of 15 Class AA teams.

Northview's girls were led by Alyssa Conrad's 66th-place finish in 22:21 while full boys results were unavailable at press time.

Martinsville's Jace Lowry was the boys winner in a time of 15:33 and Terre Haute North's TaPring Goatee won the girls' event with a time of 18:51.

North Clay's boys placed 10th out of the 21 teams at Brown County and was led by Cam Trout's 22nd-place finish in 11:30.

The junior high girls had Emily Conrad place 14th in 12:40 and Allie Dupin in 21st-place after crossing the line in 12:52 as North Clay placed seventh out of 19 teams.

Both Northview teams will be in action at their own invitational on Tuesday at Craig Park beginning at 6 p.m.

Boys

Class AA

Team scores: Columbus North 26, Lawrence Central 68, Bloomington South 130, Westfield 139, Martinsville 152, North Central (Indy) 175, Bloomington North 180, T.H. South 181, Franklin 193, Seymour 245, Floyd Central 340, T.H. North 371, Madison 394, New Albany 396, East Central 447, Northview 452, Jeffersonville 471

1. Jace Lowry, Mart, 15:33.33; 2. Christopher Kelsey, CN, 15:36.12; 3. Andrew Diehn, CN, 15:43.60; 4. Gabe Ocasio, CN, 15:59.65; 5. Matt Dorsey, LC, 16:03.14; 6. Carl Smith, BS, 16:04.25; 7. Taylor Head, THS, 16:05.70; 8. Michael Sublette, CN, 16:08.65; 9. Tim Hoffmeister, CN, 16:09.83; 10. Mark Chandler, BS, 16:12.60

Girls



Class AA



Team scores -- Columbus North 60, Terre Haute North 79, Indy North Central 82, Bloomington South 102, Bloomington North 140, Lawrence Central 151, Franklin 185, Terre Haute South 237, Madison 250, Martinsville 264, Floyd Central 282, New Albany 342, East Central 402, Seymour 412, Northview 427.



Individual top 10

1. TaPring Goatee (THN) 18:51, 2. Chanli Mundy (THN) 18:55, 3. Nicole Lucas (Bloomington South) 18:57, 4. Chelsea Stephan (Madison) 19:11, 5. Nikki Thiede (THS) 19:11, 6. Jessica Richardson (CN) 19:14, 7. Alex Warzynika (BS) 19:14, 8. Maddy Roach (LC) 19:16, 9. Brenna Poulsen (NC) 19:17, 10. Rachael Solman (CN) 19:25.

Northview -- 66. Alyssa Conrad 22:21, 78. Nicole Nelson 23:06, 91. Donna Martin 24:27, 99. Kylie McKee 25:40.

Junior High Cross Country

Eagle Classic

Boys team: 10th-out of-21 teams

North Clay boys' results: 22. Cam Trout, 11:30, Josh Johnson, 11:54, Christian Herron, 12:20, Gaidj Evans, 12:35, Tyler McNabb, 12:43

Dawson Nelson, 12:53, Nathan Marshall, 14:54, Caleb Simmons, 15:22, Jason Samm, 16:36

Girls team: seventh-out-of-19 teams

North Clay girls' results: 14. Emily Conrad, 12:40

21. Allie Dupin, 12:52, Kourtney Johnson, 13:54, Lexie Williams, 14:03, Isabella Shumaker, 14:52, Kaysia Reberger, 15:14, Josie Stakeman, 15:38, Chelsey Hines, 15:44, Caitlin Fairbanks, 15:49, Abby Conrad, 16:46

Girls open race: Cassidy Gardner, 16:26, Julie Weir, 17:09