[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 52°F  
High: 63°F ~ Low: 47°F
Tuesday, May 3, 2016

Knights claim dual track and field meet against Sullivan

Thursday, April 28, 2011

(Photo)
Levi Pollard placed third in the long jump with a leap of 18-3 1/4 for the Knights.
By CAREY FOX

Times Sports Editor

The skies finally cleared for the Northview track and field teams as Sullivan's Golden Arrows came calling for a dual track meet that took place under partially sunny skies for a welcome change.

The Knights took advantage of the break in the weather to score a pair of wins in the meet with the boys winning 90-41 and the girls claiming a 71 to 61 victory.

Just one night after competing in a rain soaked dual meet at Terre Haute South, the Northview boys won 14-of-16 contested events to cruise to the team victory against their Western Indiana Conference foe.

In field events, Dillon Reynolds cleared 5-10 to win the high jump ahead of his teammate, Patrick Durcholz, who was the pole vault winner by clearing 11-0. Wyatt Young was the runner-up in the pole vault with a height of 10-6.

The Knights also scored big points in the throwing events, sweeping both the shot and discus events. Jordan Van Horn threw the discus 136-4 to win ahead of Andrew Davis and Daniel Kimball. In the shotput, Ethan Stewart cranked out a throw of 49-8 to win the event ahead of Van Horn and Kimball, who each bested 40-feet.

The track events were equally successful for the Knights, starting with the opening victory in the 3,200-meter relay (10:34.34). Joel Whittington didn't get another crack at the school's 400-meter record with gusting winds rendering most times a bit slower than usual. However, the senior did earn wins in the 110-meter hurdles (15.09), the 300 hurdles (41.87), the 100-meter dash (11.48) and the 200 meters (23.23). Levi Pollard was the runner-up in the 100-meter event.

In the distance events, Tanner Brown raced to the win in the 400 with a time of 55.11, Damon Hyatt won the 800 (2:10.22) and Nic Yocom crossed the line first in both the 1,600 (4:51) and 3,200 (10:35). The 4x100 relay team also was a winner with a time of 48.34.

In the girl's meet, the Knights racked up big points in the sprinting events led by Leeanna Knight and Annie Smiley, who each won multiple events.

Smiley led teammates Jessica Thacker to the finish line in the 100 hurdles with a time of 16.28 and also was the victor in the 300 hurdles (51.84) and added the pole vault title for good measure, clearing 8-6. Morgan Holt was runner-up in the vault.

(Photo)
Alexus Bex rips off a throw in the shotput. Bex placed third in the shotput.
Knight was a winner in the 100 meters (13.03), 200 meters (27.49) and long jump (15-6), with Thacker leaping 15-3 to finish a close second.

In the high jump, Brooke Deighton was the winner for the Knights, clearing 4-10. Kalyn Beil was second in both the shotput (28-7) and discus (92-4). Alexus Bex was second in the discus.

In the distance events, Hannah Zadeii claimed the victory in the 3,200 (14:57) and was second in the 1,600 (6:43). Andrea Schultz picked up second in the 400 (1:09) followed by Carrie Duregger.

Northview was also the winner in the 1,600 relay with a time of 4:43.75.

The Knights are back in action at Edgewood in a three-way meet including Greencastle on Tuesday at 5 p.m.

BOYS TEAM SCORING - Northview 90; Sullivan 41.

HIGH JUMP -- 1. Dillon Reynolds, Northview, 5-10; 2. Patrick Durcholz, Northview, 5-10; 3. Zach Willis, Sullivan, 5-8.

POLE VAULT -- 1. Patrick Durcholz, Northview, 11-0; 2. Wyatt Young, Northview, 10-6; 3. Daniel Lighthizer, Sullivan, 10-6.

LONG JUMP -- 1. Michael Hutchcraft, Sullivan, 19-1.25; 2. Ryan Vernelson, Sullivan, 18-3.50; 3. Levi Pollard, Northview, 18-3.25.

DISCUS -- 1. Jordan Van Horn, Northview, 136-4.75; 2. Andrew Davis, Northview, 104-9.50; 3. Daniel Kimball, Northview, 102-2.25.

SHOT PUT -- 1. Ethan Stewart, Northview, 49-8.25; 2. Jordan Van Horn, Northview, 45-3.75; 3. Daniel Kimball, Northview, 40-10.50.

3200 METER RELAY -- 1. Northview (A), 10:34.34.

110M HURDLES -- 1. Joel Whittington, Northview, 15.09; 2. Riley Witvoet, Sullivan, 16.02; 3. Ian Heffner, Northview, 21.09.

100 METER DASH -- 1. Joel Whittington, Northview, 11.48; 2. Levi Pollard, Northview, 11.94; 3. Riley Witvoet, Sullivan, 12.21.

1600 METER RUN -- 1. Nic Yocom, Northview, 4:51.56; 2. Cody Harrison, Sullivan, 5:04.56; 3. Robert Graves, Sullivan, 5:38.59.

400 METER RELAY -- 1. Northview (A), 48.34; 2. Sullivan (A), 48.43.

400 METER DASH -- 1. Tanner Brown, Northview, 55.11; 2. Riley Witvoet, Sullivan, 56.21; 3. Matt Fleece, Sullivan, 57.15.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Joel Whittington, Northview, 41.87; 2. Riley Witvoet, Sullivan, 43.63; 3. Patrick Durcholz, Northview, 47.28.

800 METER RUN -- 1. Damon Hyatt, Northview, 2:10.22; 2. Cody Harrison, Sullivan, 2:15.97; 3. Jonathon Rose, Sullivan, 2:26.57.

200 METER DASH -- 1. Joel Whittington, Northview, 23.23; 2. Dylan Day, Sullivan, 25.12; 3. Matt Fleece, Sullivan, 25.60.

3200 METER RUN -- 1. Nic Yocom, Northview, 10:35.12; 2. Robert Graves, Sullivan, 12:19.79.

1600 METER RELAY -- 1. Sullivan (A), 3:47.43; 2. Northview (A), 3:51.81; 3. Northview (B), 4:30.08.

GIRLS TEAM SCORING - Northview 71; Sullivan 61.

HIGH JUMP -- 1. Brooke Deighton, Northview, 4-10; 2. April Webb, Sullivan, 4-9; 3. Kiana Case, Sullivan, 4-4.

POLE VAULT -- 1. Annie Smiley, Northview, 8-6; 2. Morgan Holt, Northview, 7-0; 3. Jenni Wilkes, Sullivan, 6-6.

LONG JUMP -- 1. Leeanna Knight, Northview, 15-6; 2. Jessica Thacker, Northview, 15-3.50; 3. Olivia Trimble, Sullivan, 14-6.

DISCUS -- 1. Lane Bond, Sullivan, 98-9.50; 2. Kalyn Beil, Northview, 92-4; 3. Alexus Bex, Northview, 92-1.50.

SHOT PUT -- 1. Lane Bond, Sullivan, 29-0.50; 2. Kalyn Beil, Northview, 28-7; 3. Sydney Chapman, Sullivan, 26-7.

3200 METER RELAY -- 1. Sullivan (A), 11:56.401; 2. Northview (A), 12:21.962.

100M HURDLES -- 1. Annie Smiley, Northview, 16.28; 2. Jessica Thacker, Northview, 17.42; 3. April Webb, Sullivan, 19.28.

100 METER DASH -- 1. Leeanna Knight, Northview, 13.03; 2. Delaney Gadbury, Sullivan, 13.59; 3. Jenni Wilkes, Sullivan, 13.91.

1600 METER RUN -- 1. Haylie James, Sullivan, 6:34.75; 2. Hannah Zadeii, Northview, 6:43.27; 3. Jordyn Stowers, Sullivan, 7:19.14.

400 METER RELAY -- 1. Sullivan (A), 53.43.

400 METER DASH -- 1. Jenni Wilkes, Sullivan, 1:08.61; 2. Andrea Schultz, Northview, 1:09.06; 3. Carrie Duregger, Northview, 1:14.78.

300M LOW HURD -- 1. Annie Smiley, Northview, 51.84; 2. April Webb, Sullivan, 55.49; 3. Olivia Atkinson, Sullivan, 59.37.

800 METER RUN -- 1. Haylie James, Sullivan, 2:53.75; 2. Allison McWilliams, Northview, 2:57.06; 3. Adison South, Sullivan, 3:07.93.

200 METER DASH -- 1. Leeanna Knight, Northview, 27.49; 2. Delaney Gadbury, Sullivan, 28.59; 3. Olivia Trimble, Sullivan, 28.91.

3200 METER RUN -- 1. Hannah Zadeii, Northview, 14:57.50; 2. Taylor Hill, Sullivan, 15:15.81; 3. Jordyn Stowers, Sullivan, 15:45.02.

1600 METER RELAY -- 1. Northview (A), 4:43.75; 2. Sullivan (A), 4:45.50.