[The Brazil Times nameplate] Mostly Cloudy ~ 62°F  
High: 63°F ~ Low: 55°F
Thursday, May 5, 2016

Knights and Eels on course Saturday

Sunday, August 28, 2011

(Photo)
Northview runners race off the line at Rushville.
Times Staff Report

RUSHVILLE -- Northview and Clay City was active on the cross country courses over the weekend as the Knights competed in the Rushville Invitational and the Eels ran their first meet at the Riverton Parke Invite.

Sophomore Nic Yocom raced to a fourth-place finish overall for the Knights with a time of 17:36 as Greenfield Central was the overall boys' winner with a one-point edge on Jennings County. The Cougars tallied 57 points with Jennings County scoring 58, East Central had 81, Muncie Central (108), New Castle (112), Connersville (120), Northview (134) and Richmond (228) rounded out the field.

(Photo)
Northview sophomore Nic Yocom raced to a fourth-place finish at the Rushville Invitational on Saturday morning.
The Knights' Collin Richards was 29th in 19:33 and Travis Beil was just one second behind for a 30th-place finish. Ian Heffner placed 34th in 19:35, Josh Johnson was 40th in 30:05, Ryan South took 49th in 22:01 and Skylar Aguilar rounded out the team in 52nd in 23:30.

In the girls' division, Connersville freshman Courtney Phillips led the way with a winning time of 20:24 to win by 29 seconds over East Central senior Julia Thomas, who finished in 20:53.

Franklin Central won the team battle with 39 points as its top-four runners were all in the top-10 overall. Connersville was second with 84 points in the 10-team event.

Northview placed eighth in the meet with 178 points and was led by senior Alyssa Conrad, who placed 26th in 24:18. Her sister, freshman Emily Conrad, placed 27th in 24:20 with freshman Allie Dupin checking in at 37th in 25:03. Junior Hannah Zadeii was 41st in 25:26. Sophomore Leeanna Knight placed 47th in 26:14 with Eileen Stinnett in 50th with a time of 26:49 followed by Olivia Howald in 64th in 28:44.

Maegan Pilman, Josey Stackman and Taylor Simmons each competed in the Open Meet, but results were not available.

*

Riverton Parke Invite

The Clay City boys' cross country team opened its season with a victory at Riverton Parke with a score of 45 to far outdistance Fountain Central's 80 and the host Panthers in third (119). North Vermillion (127), Cloverdale (129), Linton (137), Attica (154), Sullivan (157) and South Vermillion (164) rounded out the scoring. North Central, Rockville and Seeger did not field complete teams.

Riley Sohler of Riverton Parke won the overall title with a time of 18:07 and the Eels' Jake Tiefel crossed the line third in 18:18. Blake Cochran took sixth in 19:04 and Ben Denker was ninth in 19:19. Clay City also got an 11th from Parker Ames in 19:20, a 25th from Wayne Tharp (20:27), Michael Brooks was 32nd in 21:10 and Evan Sumner finished in 37th with a time of 21:43.

The Clay City girls finished sixth in the team scoring with 130 points as Seeger easily won with 27 total points to second-place Covington's 96.

The Eels were led by Ashley Reach, who finished in 20th-place in 26:12 f ollowed by Phoebe Farmer in 26th (27:19), Ashley Sumner in 34th (28:44), Kayla Sinders in 36th (28:52), Michaella Hogan in 39th (29:19) and Kiersten Mann was 40th in 29:31.

Northview competes on Tuesday at Rea Park against Terre Haute South and North Central at 5 p.m. Clay City travels to the State Preview Meet to be held on the LaVern Gibson Course on Saturday at 9 a.m.

Rushville Invite

Boys' results

Team results -- Greenfield Central 57, Jennings County 58, East Central 81, Muncie Central 108, New Castle 112, Connersville 120, Northview 134, Richmond 228.

Individual top-10

1. Gil Stamm (Conn) 16:44, 2. Jonah Woods (Jenn. Cty) 17:22, 3. Tyler Wilcher (Green Cent) 17:30, 4. Nic Yocom (Nview) 17:36, 5. Garrett Benedict (Green Cent) 17:47, 6. Mitch McCoy (Jenn Cty) 17:54, 7. Billy McNicholas (Jenn Cty) 17:57, 8. Matt Hill (Conn) 17:58, 9. Jason Helms (Mun Cent) 18:04, 10. Christopher Tatom (Green Cent) 18:07

Northview individual results -- 4. Nic Yocom 17:36, 29. Collin Richards 19:33, 30. Travis Beil 19:34, 34. Ian Heffner 19:35, 40. Josh Johnson 20:05, 49. Ryan South 22:01, 52. Skylar Aguilar 23:30.

Rushville Invite

Girls' results

Team results -- Franklin Central 39, Connersville 84, New Castle 112, Richmond 118, Greenfield-Central 136, Jennings County 152, East Central 165, Northview 178, Southport 180, Muncie Central 211

Individual top-10

Courtney Phillips (Conn) 20:24, 2. Julia Thomas (ECent) 20:53, 3. Katie Lahmann (Rich) 21:11, 4. Hannah Kendrick (Fran Cent) 21:37, 5. Jenna Cox (Conn) 21:56, 6. Lakin Bowell (Fran Cent) 22:09, 7. Reagan Kurtz (Fran Cent) 22:16, 8. Hannah Leveridge (N Castle) 22:19, 9. Brianne Bockover (Rich) 22:36, 10. Sarah Cougill (Fran Cent) 22:44

Northview results: 26. Alyssa Conrad, 24:18, 27. Emily Conrad, 24:20, 37. Allie Dupin, 25:03, 41. Hannah Zadeii, 25:26, 47. Leanna Knight, 26:14, 50. Eileen Stinnett, 26:49, 64. Olivia Howald, 28:44

Riverton Parke Invite

Boys' results

Team scores -- Clay City 45, Fountain Central 80, Riverton Parke 119, North Vermillion 127, Cloverdale 129, Linton 137, Attica 154, Sullivan 157, South Vermillion 164. North Central, Rockville and Seeger also had runners.

Top 10 -- Riley Stohler (RP) 18:07, Cody Harrison (Su) 18:14, Jake Tiefel (CC) 18:18, Levi Talbert (Se) 18:48, Dean Danner (NC) 19:00, Blake Cochran (CC) 19:04, Joe Rumley (Clov) 19:06, Jordan Posthauer (FC) 19:18, Ben Denker (CC) 19:19, Taylor Kilgore (NV) 19:19.

Other Clay City: 11. Parker Ames, 19:20, 25. Wayne Tharp, 20:27, 32. Michael Brooks, 21:10, 37. Evan Sumner, 21:43

Riverton Parke Invite

Girls results

Team scores -- Seeger 27, Covington 96, Fountain Central 98, Linton 98, Sullivan 99, Clay City 130, Riverton Parke 168, South Vermillion 172, North Central 231. Attica, Cloverdale, Danville Baptist, North Vermillion and Rockville also had runners.

Top 10 -- Morgan Grubb (FC) 22:57, Taylor Turchi (NV) 23:11, Morgan Nelson (Se) 23:27, Meghan Hennessey (Se) 23:31, Amillia Nally (Clov) 23:38, Becca Haussin (Se) 24:00, Carolyn Trueblood (FC) 24:07, Claudia Monnett (Clov) 24:11, Courtney Milton (Se) 24:16, Rachel Wells (DB) 24:26.

Clay City results: 20. Ashley Reach, 26:12, 26. Phoebe Farmer, 27:19, 34. Ashley Sumner, 28:44, 36. Kayla Sinders, 28:52, 39. Michaella Hogan, 29:19, 40. Kiersten Mann, 29:31