[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 43°F  
Frost Advisory
Wednesday, Oct. 22, 2014

Clay City boys second; girls sixth in SWIAC races

Thursday, September 29, 2011

(Photo)
Clay City's Jake Tiefel placed second in the Southwestern Indiana Athletic Conference Meet on Thursday. [Order this photo]
By RICK CURL

For The Brazil Times

JASONVILLE -- The Bloomfield Cardinals earned their first Southwestern Indiana Athletic Conference in 10 seasons and the Eastern Greene Lady Thunderbirds captured the team trophy at Thursday's SWIAC Cross Country Championship at Jasonville.

Bloomfield (42) edged Eastern Greene (55) for the top spot followed by Clay City (58), Shakamak (81), Linton-Stockton (122) and White River Valley (147).

North Daviess and North Central were unable to complete full teams.

"The boys haven't done that in a long time and they decided today to just go out and win," BHS coach Steve Jones said. "Eastern's beaten us the last couple of years and we've never come close to them.

"These boys decided today they were going to step it up and see what would happen and they did."

Eastern Greene's Dillon Resler claimed the individual boys championship by holding off Clay City's Jake Tiefel during a highly competitive battle.

Tiefel took the lead early in the first of two circuits around the 2,500 meter layout, but was unable hold off a charging Resler in the closing stages.

"I ran the race I wanted to run," Resler said. "I got a little boxed in on the start but at the end I was able to pull away like I wanted to."

His time of 16 minutes 58 seconds was just eight seconds better than the Eels' Tiefel (17:06), who faded as the finishing chute got closer for Resler.

(Photo)
Ashley Reach topped the Eels with a 16th-place finish on Thursday. [Order this photo]
"About halfway through the second lap I caught him," Resler said. "I was getting a little bit worried because he wasn't slowing down at all.

"But I made a surge and got past him. I was able to pick up a little distance on him that helped me at the end -- but I could feel him there the whole race."

The top finisher for the host Lakers was Luke Sweet whose time of 17:58 was good enough to claim sixth and earn all-conference honors.

Also earning all-SWIAC was White River Valley's top finisher Conner Hill (18:10) who finished in ninth.

The top finisher for the Linton-Stockton Miners was Cole Riggleman who posted a time of 18:40 to claim 15th.

The final team standings in the girls' race saw the Lady Thunderbirds edge out a three-point win over the Lady Cardinals.

Thanks to four of their five runners finishing in the top 10 spots -- and earning all-conference honors -- Eastern Greene was able to hold off Bloomfield, which finished with just three in the top 10.

The final team standings were Eastern Greene (37), Bloomfield (40), Shakamak (60), Linton-Stockton (126), Clay City (128), North Daviess (142), North Central (186) with White River Valley not fielding a girls squad.

"We're pretty excited to win it and it's a testament to how hard the girls have worked all summer," Eastern Greene girls coach Brian Spice said. "I didn't think we ran our best race today, we had our number four and five runners kind of blow up at the two mile mark, so we dropped a few points there.

"And we didn't run the times we ran here on Saturday, but the weather conditions weren't perfect for running."

Spice also credited Jones' girls squad for keeping the final score close.

"My hat's off to coach Jones and every thing they do at Bloomfield, he does an awesome job," Spice said. "I'd also like to congratulate Julie Riggins for winning her third SWIAC title, so that's a pretty impressive feat for any girl."

The race itself was a battle early between defending champion Riggins of Bloomfield and Shakamak's Savannah Turner.

Turner, who has finished ahead of Riggins twice this year during competition, battled for the lead throughout the entire race before Riggins finally pulled away after the final turn.

"I'm real excited, it's my last SWIAC so I really wanted to win," Riggins said. "I tried to go out and stay behind (Turner) most of the way, because I'd lost to her the last meet."

It was the third consecutive SWIAC title for Riggins who credited Turner with being a very capable and solid runner.

"Savannah is really good and I think she has great future ahead of her," she said.

Eastern Greene's top finisher in the girls race was Hannah Resler whose time of 21:31 was good enough for third.

Linton-Stockton's Keira Mossburger claimed the highest finish for her squad. Her time of 25:22 placed her in 22nd place.

Tiefel topped the Clay City finishers with his runner-up spot. Joining him in the meet were Parker Ames (18:06) in eighth, Ben Denker (18:27) in 12th, Michael Brooks (18:50) in 19th, Blake Cochran (19:03) in 21st, Wayne Tharp (19:48) in 30th and Evan Summer (20:26) in 35th.

The Lady Eels were led by Ashley Reach (23:58) in 16th, Phoebe Farmer (25:22) in 23rd, Kayla Sinders (26:14) in 28th, Ashley Sumner (26:23) in 30th, Michaella Hogan (26:41) in 31st, Kierstan Mann (27:22) in 34th and Krista Sinders (29:00) in 38th.

Southwestern Indiana Athletic Conference Meet

At Shakamak

Boys team results

1. Bloomfield 42; 2. Eastern Greene 55; 3. Clay City 58; 4. Shakamak 81; 5. Linton-Stockton 122; 6. White River Valley 147; 7 (tie). North Central, North Daviess, no score; 9. Union, no entries.

Top-10 (All Conference)

1. Dillon Resler, EG, 16:58; 2. Jake Tiefel, CC, 17:06; 3. Brody Martin, EG, 17:14; 4. Dean Danner, NC; 5. Robert Buka, B, 17:44; 6. Luke Sweet, S, 17:58; 7. Aaron Brown, B, 18:03; 8. Parker Ames, CC, 18:06; 9. Conner Hill, W, 18:10; 10. Conner Gadberry, B, 18:20.

Other local finishers

Clay City: 12. Ben Denker, 18:27; 19. Michael Brooks, 18:50; 21. Blake Cochran, 19:03; 30. Wayne Tharp, 19:48; 35. Evan Sumner, 20:26.

Bloomfield: 11. Kyle Smith, 18:25; 14. Brad Kirkley, B, 18:32; 26. Jared Bond, 19:24; 40. Jesse Helms, 22:34.

Linton-Stockton: 15. Cole Riggleman, 18:40; 20. Evan Sipes, 18:53; 27. Hammer Parker, 19:27; 28. Eli Passen, 19:36; 41. Andrew Lewellyn, 22:36.

Eastern Greene: 13. Zach Bruner, 18:29; 18. Tyler Brough, 18:45; 23. Michael Hartman, 19:12; 24. Justin Tatum, 19:16; 37. Tanner Clark, 20:44.

Shakamak: 16. Eric Johnson, 18:42; 17. Kyle Schubla, 18:43; 22. Brock Dowell, 19:07; 25. Cody Moorman, 19:22; 29. Robert Fowler, 19:41; 31. Alex Enstrom, 19:49.

White River Valley: 34. Cade Hill, 20:11; 36. John Ashcraft, 20:27; 42. Colten Gregory, 23:16; 44. Trent Carpenter, 24:23.

SWIAC Cross Country

Girls

1. Eastern Greene 37; 2. Bloomfield 40; 3. Shakamak 60; 4. Linton-Stockton 126; 5. Clay City 128; 6. North Daviess 142; 7. North Central 186; 8. (tie) White River Valley and Union did not have any entries.

Top-10 (All Conference)

1. Julie Riggins, B, 20:47; 2. Savannah Turner, S, 21:06; 3. Hannah Resler, EG, 21:31; 4. Bridget Buka, B, 21:45; 5. Aleksey Green, S, 21:46; 6. Baylie Schoffstall, EG, 22:37; 7. Tori Milhoan, EG, 22:39; 8. Hanna Hamm, EG, 22:40; 9. Avery Frederick, B, 22:46; 10. Brooklyn Samm, S, 22:48.

Other local finishers

Clay City: 16. Alex Reach, 23:58; 23. Phoebe Farmer, C, 25:22; 28. Kayla Sinders, 26:14; 30. Ashley Sumner, 26:23; 34. Kierstan Mann, 27:22; 38. Krista Sinders, 29:00.

Bloomfield: 12. Taylor Gilmore, 22:55; 14. Charlene Warren, 23:38; 17. Kristen Hall, 24:12; 19. Bethany Stewart, 24:40,

Linton-Stockton: 22. Keira Mossburger, 24:56; 24. Kennedy Camden, 25:29; 25. Maddey Gainey, 25:33; 26. Katie Doyle, 25:38; 30. Brilee Parker, 26:15.

Eastern Greene: 13. Ashley Osborn, 23:19; 18. Savanna Spice, 24:37; 21. Amy Todd, 24:50.

Shakamak: 11. Megan Phipps, 22:51; 32. Casey Reynolds, 27:06; 37. Nicole Mattox, 28:50.