[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 29°F  
High: 30°F ~ Low: 16°F
Sunday, Mar. 1, 2015

Northview track and field club gets indoor season underway

Sunday, February 26, 2012

(Photo)
Ethan Stewart placed 19th in the shot put this weekend.
By CAREY FOX

Times Sports Editor

GREENCASTLE -- Track and field practices for athletes around the state have been underway for a couple of weeks and on Saturday, DePauw University hosted the Western Indiana Club Meet indoors. Athletes got the chance to compete against some top competition from several different states while running under the banner of various track clubs.

(Photo)
Gracie Geswein races her way into the finals of the 55-meter hurdles on the way to seventh overall.
The Northview Track and Field Club sent more than 30 athletes to get their first action of the indoor season in preparation for the start of the high school indoor season this weekend.

Gracie Geswein reached the finals in the 55-meter hurdles and placed seventh overall in a time of 10.08 after running a time of 9.96 in the preliminaries.

The 4x800 meter distance crew that included Emily Conrad, Allie Dupin, Josie Stakeman, Taylor Simmons and Hannah Zadeii ran a time of 13:24 to place 11th overall.

In the girls' high jump, the Knights had Andrea Schultz and Brooke Deighton cleared 4-6 to tie for 14th for Northview. Schultz was also 18th in the long jump for the Knights, leaping 13-5 .

The Northview's boys' team saw Nic Yocom race to a ninth-place in the 1,600 meters with a time of 4:52 as Greencastle's Ryan Stevens won the event in 4:41.28. Yocom later placed 12th in the 3,200 meters. The Knights' 4x800 relay team that includes Devon Cooksey, Yocom, Ian Heffner and Josh Johnson placed fifth in 9:19.43.

(Photo)
The Knights' Nic Yocom (No. 9) runs in the lead pack during the 1,600 meters before placing ninth.
The Knights' Patrick Durcholz had one of the best efforts of the meet as he placed third overall by clearing 6-0 as Kentucky Elite member Michael Thompson was first with a height of 6-4. Terre Haute South's Nick Jaeger was second with a clearance of 6-2. Levi Brown was the club's leader in the long jump as he leaped to a distance of 17-1, which was good for 16th overall. Jacob Little was 20th for the Knights.

In the boys' shot put, Ethan Stewart scratched in his first two attempts before settling for 19th with a throw of 40-2.

Northview will return to DePauw University on Saturday to compete in the Greencastle Qualifier for the Hoosier State Relays, which is the indoor version of the IHSAA State Finals.

(Photo)
Patrick Durcholz clears 5'10 on the way to placing third in the high jump.
Western Indiana Club Meet

Top-five individuals and local

Boys 55-meters

1. Zack Main (Owensboro) 6.47, 2. Justin Garrett (Indiana Storm) 6.72, 3. Zach Bray (Unattached) 6.72, 4. Derrick Jones (Indiana Storm) 6.80, 5. Vince Dobbins (N. Hardin) 6.86

Local: 16. Ben Fletcher (THN TC), 28. Tony Bishop (THS TC), 34. Jordan Moothery (THN TC), 35. Kevin Moore (THN TC), 36. Drake McKee (Nview), 39. Jonathan McElroy (THN TC), 41. Garrett McKenzie, 46. Derik Whalen (THS TC), 47. Thayer Weaver (THS TC), 60. Derrik Large (THN TC), 63. Dallas Hale (THN TC), 65. Jacob Little (Nview), 74. Scotty McGuffin, 80. Jon Sagarsee (THN TC), 84. Chris Damon (Nview), 85. Trey Boor (Nview)

Boys 400 meters

1. Kirk Oxendine (N. Hardin) 52.22, 2. Marcus Neeley (Indiana Storm) 52.29, 3. Tyler Seibert (THS TC) 52.69, 4. Tony Moses (Kg1) 52.71, 5. Zach Woods (Grey) 52.83

Local: 33. Devon Cooksey (Nview) 57.03, 39. Garrett McKenzie (Nview) 58.44, 43. Derrik Large (THN TC) 58.75, 49. Cameron Huey (Nview) 59.68, 52. Trent Barnett (Nview) 1:00.56

Boys 1,600 meters

1. Ryan Stevens (Gcastle) 4:41.28, 2. Scotty Noble (THS TC) 4:42.86, 3. Max Gernhard (Zion) 4:44.95, 4. Peter Davis (THN TC) 4:46.37, 5. Marcus Terrell (N. Hardin) 4:49.85

Local: 9. Nic Yocom (Nview) 4:52.03, 21. Justin Clapp (THN TC) 5:05.04, 22. Caleb Paauwe (THN TC) 5:05.06, 27. Tyler Nemeth (THN TC) 5:30.81, 30. Devon McCollum (Nview) 5:43.46

Boys 1,600 meter (Elite)

1. Daniel Williams (Unattached) 4:29.58, 2. Logan Hambrock (THS TC) 4:33.22, 3. Jon Ashby (Unattached) 4:35.57, 4. Anthony LaPorte (Seacat TC) 4:41.03, 5. Mason Herhusky (Zion) 4:42.60

Boys 55-meter hurdles

1. Taylor Killings (Kg1) 7.72, 2. Zach Bray (Unattached) 7.73, 3. Charles Hughes (Nox County) 7.79, 4. Max Leamer (Fishers TC) 7.84, 5. Grant Stamm (Unattached) 7.90

Local: 8. Cole Seward (THN TC) 8.57, 20. Ian Heffner (Nview), 21. Cameron Stewart (THN TC), 24. Patrick Durcholz (Nview), 25. Sedrick Weinschenk (Gcastle)

Boys 4x800 relay

1. Daviess County 8:51.10, 2. Westfield 8:53.24, 3. North Hardin, 8:54.33, 4. T.H. North 8:56.75. 5. Northview TC (Devon Cooksey, Nic Yocom, Ian Heffner, Josh Johnson) 9:19.43, Northview TC 'B' 9:36.26

Boys high jump

1. Michael Thompson (Kentucky Elite) 6-4, 2. Nick Jaeger (THS TC) 6-2, 3. Patrick Durcholz (Nview) 6-0, 4. Jonathan Frederick (Bloomington) 5-10, 5. Hayden Stuckwisch (Gcastle) 5-10

Local: 16. Levi Brown (Nview) 5-2, 17. Jeremy Maffioli (Nview) 5-0

Boys long jump

1. Charles Smith (Unattached) 21-7 , 2. Blake Barlow (Grey) 21-2 , 3. Tyler Seibert (THS TC) 19-6, 4. Zack Main (Owensboro) 19-5 , 5. Alex Hill (Rockville) 19-4

Local: 10. Chad Keyt (Gcastle) 18-0, 11. Brother Scank (THN TC) 17-11 , 16. Levi Brown (Nview) 17-1, 19. Montae Shepard (THS TC) 16-9 , 20. Jacob Little (Nview) 16-1, 21. Tre Fletcher (THN TC) 16-0 , 22. Drake McKee (Nview) 15-10 , 28. Jacob South (Nview) 14-4 , 29. Chandler Reeves (Nview) 13-9

Boys shot put

1. Josh Smith (Nova) 52-2, 2. Onyi Afoaku (Bloomington) 51-7 , 3. Jordan White (Owensboro) 50-8, 4. Tim Colbert (Unattached) 50-1, 5. Ryan Allman (Unattached) 49-1

Local: 7. Lee Davis (THN TC) 48-7 , 18. Jordan Montgomery (THS TC) 41-1 , 19. Ethan Stewart (Nview) 40-2, 23. Austin Vermillion (THN TC) 38-3, 24. Ricky Skank (THN TC) 37-6, 26. Curtis Stearley (Nview) 37-1 , 28. Ashaun Miller (THN TC) 36-3, 32. Cam Burdette (Nview) 32-7 , 34. Cooper Smith (Nview) 31-8, 36. Andrew Davis (Nview) 31-2, 37. Dakota Stevenson (Nview) 31-1, 38. Craig Rice (Nview) 31-0, 42. Ethan Barrett (THN TC) 29-0

Boys 800 meters

1. Daniel Williams (Unattached) 2;01.81, 2. Logan Hambrock (THS TC) 2:06.85, 3. Nate Clark (Unattached) 2:08.07, 4. Marcus Terrell (N. Hardin) 2;08.20, 5. Scotty Noble (THS TC) 2:09.22

Local: 6. Nathon Moses (THN TC) 2:10.99. 7. Nathan Eubank (Gcastle) 2:11.06, 10. Devon Fuson (THS TC) 2:12.93, 15. Dominic Fields (THS TC) 2:15.25, 16. Matt Barley (THS TC) 2:15.28, 18. Brice Snowden (THS TC) 2:16.39, 21. Jerad Fuson (THS TC) 2:16.97, 25. Isaac Wonderlin (THS TC) 2:19.47, 34. Grant Potts (THN TC) 2:27.90, 35. Tyler Nemeth (THN TC) 2:27.96, 36. Colton Burgess (Nview) 2:29.47, 39. Josh Johnson (Nview) 2:31.39, 42. KJ Thomas (Nview) 2:44.08, 43. Chandler Stanton (Nview) 3:01.97

Boys 200 meters

1. Zack Main (Owensboro) 23.55, 2. Josh Ebikwo (Unattached) 23.60, 3. Tony Moses (Kg1) 23.62, 4. Justin Garrett (Indiana Storm) 23.85, 5. Delvon Wilson (Bloomington) 23.86

Local: 6. Tony Bishop (THS TC) 23.97, 18. Jonathan McElroy (THN TC) 24.66, 22. Kevin Moore (THN TC) 24.81, 28. Cole Seward (THN TC) 24.96, 41. Cameron Stewart (THN TC) 25.50, 42. Ben Fletcher (THN TC) 25.55, 49. Garrett McKenzie (Nview) 25.96, 53. Nate Haynes (Gcastle) 26.14, 55. Jacob Little (Nview) 26.38, 56. Drake McKee (Nview) 26.44, 62. Nana Dadzia (THN TC) 27.14, 68. Chris Damon (Nview) 28.12, 69. Scotty McGuffin (Nview) 28.40, 70. Trey Boor (Nview) 28.90

Boys 3,200 meters

1. Sam Berger (Zion) 9:30.68, 2. Jackson Bertoli (THS TC) 9:33.89, 3. Andrew Kump (Unattached) 9:48.72, 4. Daniel Southard (Daviess Cty) 10:02.51, 5. Levi Musson (Unattached) 10:10.42

Local: 10. Tyler Hudson (Gcastle) 10:26.04, 12. Nic Yocom (Nview) 10:33.20, 19. Jakob Decker (THS TC) 10:57.34, 24. Chase Cresgy (THN TC) 11:19.26, 28. Blake England (THS TC) 11:51.19, 29. Briar Herb (THN TC) 12:24.30, 30. Skylar Aguilar (Nview) 13:32.46

Boys pole vault

1. Jacob Sebastian (Unattached) 15-6, 2. Connor Curley (THN TC) 15-0, 3. Grant Krieger (Unattached) 15-0, 4. AJ Hughes (THN TC) 13-0, 5. Blake Marsee (S.Knox) 13-0

Local: 9. Zach Potter (THN TC) 11-0, 14. Wyatt Young (Nview) 10-6, 16. Patrick Durcholz (Nview) 10-0

Girls 55-meter

1. Peyton Chaney (St. Louis Ex.) 7.23, 2. Shannon Parker (WC All-Stars) 7.32, 3. Lynna Irby (Indiana Storm) 7.41, 4. Briana Jones (Indiana Storm) 7.44, 5. Alexandria Isom (St. Louis Ex.) 7.47

Local: 22. Sarah Fears (THN TC) 8.05, 27. Olivia Humphreys (Gcastle) 8.22, 29. Gracie Geswein (Nview) 8.31, 34. Natasha Barrett (Nview) 8.42, 43. Leeanna Knight (Nview) 8.65, 49. Carrie Duregger (Nview) 8.83, 55. Morgan Holt, 9.20

Girls 400 meters

1. Peyton Chaney (St. Louis Ex) 59.59, 2. Maya Mason (St. Louis Ex) 1:00.84, 3. Alexandria Isom (St. Louis Ex) 1:00.84, 4. Sydney Race (Unattached) 1:01.47, 5. Courtney Crane (Unattached) 1:02.22

Local: 8. TaPring Goattee (THN TC) 1:03.37, 13. Jessi Conley (THN TC) 1:05.77, 16. Jordan Kuehner (THN TC) 1:06.88, 41. Mannah Mace (Nview) 1:23.34

Girls 1,600 meters

1. Taylor Smith (Nova) 5:29.02, 2. Keightley Dudgeon (Kentucky Elite) 5:41.11, 3. Kami Orrender (Kentucky Elite) 5:43.29, 4. Emily Webb (Frank. Cent) 5:48.79, 5. Crysta Wall (Frank Cent) 5:48.90

Local: 10. Katie Loebker (THN TC) 5:57.09, 11. Megan Howes (THN TC) 5:58.03, 18. Erin Buckallew (THN TC) 6:09.35, 21. Alex Stoffregen (Gcastle) 6:16.44, 27. Emily Conrad (Nview) 6:22.08, 28. Hannah Zadeii (Nview) 6:24.66, 29. Emily Thornton (THN TC) 6:24.67, 30. Kourtney Clark (THN TC) 6:25.06, 43. Taylor Simmons (Nview) 7:59.72

Girls 1,600 meters (Elite)

1. Helen Willan (Noblesville) 5:11.06, 2. Kendra Foley (Noblesville) 5:15.73, 3. Colleen Weatherford (Gcastle) 5:19.32, 4. Chanli Mundy (THN TC) 5:21.18, 5. Cailyn Adams (Frank Cent) 5:21.79

Local: 10. Annie Mullican (THN TC) 5:45.94

Girls 55-meter hurdles

1. Dajaie Clay (WC All-Stars) 9.20, 2. Keirra Porter (THN TC) 9.23, 3. Julie Coval (Zion) 9.48, 4. Caitlyn Redmon (WC All-Stars) 9.61, 5. Natalie Damiani (Westfield) 9.98

Local: 7. Gracie Geswein (Nview) 10.08

Girls 4x800 relay

1. Noblesville, 10:28.81, 2. Kentucky Elite, 10:37.65, 3. Owensboro, 10:38.65, 4. Butler TC, 10:43.51, 5. Newton, 10:45.48

Local: 11. Northview (Emily Conrad, Allie Dupin, Josie Stakman, Taylor Simmons, Hannah Zadeii) 13:24.61

Girls high jump

1. Katherine Evans (Westfield) 5-1, 2. Keirra Porter (THN TC) 5-0, 3. Dajaie Clay (WC All-Stars) 5-0, 4. Valerie Akers (Lawrence) 5-0, 5. Caitlyn Redmon (WC All-Stars) 5-0

Local: 10. Jordan Kuehner (THN TC) 4-8, 14. Andrea Schultz (Nview) 4-6, 14. Brooke Deighton (Nview) 4-6

Girls pole vault

1. Sydney Clute (Trojan TC) 12-4, 2. Kendra Boesecker (SKnox) 11-6, 3. Kayle Carlile (Unattached) 10-0, 4. Rachel Gutish (THN TC) 10-0, 5. Lilly Schneider (Unattached) 9-6

Local: 8. TaPring Goatee (THN ) 8-6

Girls long jump

1. Dajaie Clay (WC All-Stars) 17-0, 2. Mariah Davis (Zion) 16-9, 3. Sydney Race (Unattached) 16-2 , 4. Katie Woods (Newton) 15-8 , 5. Ali Charles (Noblesville) 15-7

Local: 11. Sarah Fears (THN TC) 14-1 , 17. Olivia Humphreys (Gcastle) 13-6 , 18. Andrea Schultz (Nview) 13-5

Girls 800 meters

1. Briana Leonard (Westfield) 2:25.48, 2. Becca Uebele (Zion) 2:28.66, 3. Michaela Mason (St. Louis Ex) 2:30.16, 4. Shannon Webb (Westfield) 2:31.12, 5. Marian Leonard-Kastberg (Zion) 2:33.77

Local: 34. Emily Conard (Nview) 3:00.34

Girls 200 meters

1. Lynna Irby (Indiana Storm) 26.09. 2. Briana Jones (Indiana Storm) 26.52, 3. Shannon Parker (WC All-Stars) 26.71, 4. Tamara Jenkins (N. Hardin) 26.74, 5. Maya Mason (St. Louis Ex) 26.96

Local: 24. Lauren Borders (THN TC) 28.67, 35. Jessi Conley (THN TC) 29.58, 40. Spencer Grim (THN TC) 30.27, 42. Jordan Kuehner (THN TC) 30.43, 43. Gracie Geswein (Nview) 30.54, 51. Carrie Duregger (Nview) 31.11, 52. Natasha Barrett (Nview) 31.47, 60. Brooke Deighton (Nview) 32.57

Girls 3,200 meters

1. Amelia Reynolds (Daviess County) 11:47.20, 2. Rachel Kacer (Noblesville) 11:52.64, 3. Laurel Wolfe (Unattached) 12:09.84, 4. Alison Ishmall (Zion) 12:10.05, 5. Laura Johnson (THN TC) 12:17.86

Local: 14. Allie Dupin (Nview) 14:27.28