[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 52°F  
High: 63°F ~ Low: 47°F
Tuesday, May 3, 2016

Knights compete in Hoosier State Relays qualifier

Tuesday, March 6, 2012

(Photo)
Northview's Natasha Barrett comes out of the blocks during the 55-meter dash at DePauw Saturday. Barrett placed 40th in a deep field of competitors. [Order this photo]
By CAREY FOX

Times Staff Report

GREENCASTLE -- Athletes from around the state began their quests for a trip to the Hoosier State Relays on March 17 at Indiana Wesleyan.

The Northview Knights joined several local schools in competing Saturday at DePauw University's indoor facility as a qualifier to the HSR Meet.

The Knights had several high finishes in the meet led by a fourth-place run by freshman Gracie Geswein in the 55-meter hurdles. Her time of 9.90 was four-tenths of a second off the winning time by McCutcheon's Tristan Meyer (9.51). Geswein also was 34th in the 55-meter dash ahead of teammate Natasha Barrett in 40th-place.

In distance running, freshman Emily Conrad led the way with a 17th-place in the 3,200 meters with a time of 14:06.66 with Hannah Zadeii in 21st.

Brooke Deighton led the way in the high jump for the Knights by clearing 4-8 as Mt. Vernon's Ellen Foster was the winner at 5-4. Deighton was also 16th in the long jump with a leap of 13-7 .

The Northview boys had a big day in the field events as Patrick Durcholz placed fifth in the high jump at 5-10 as Greencastle's Hayden Stuckwisch won the event at 6-2. Levi Brown was 18th in the high jump at 5-4. Brown also competed in the long jump and jumped 18-6 to place 13th. Durcholz was also ninth in the pole vault (11-6), but Northview's Wyatt Young led the team by clearing 12-0.

(Photo)
The Knights' Emily Conrad took 17th-place in the 3,200 meters. [Order this photo]
In the shot put, Ethan Stewart had a toss of 44-4 to place ninth overall as Avon's Josh Smith had a winning throw of 55-8 .

On the track, Nic Yocom led the Knights with a 10th-place finish in the 3,200 meters in 10:24.33. Greencastle's Ryan Stevens placed sixth in 10:08.58. Ian Heffner was 29th in the 55-meter hurdles and Garrett McKenzie placed 32nd in the 55-meter dash.

There were some fantastic efforts during the first weekend of qualifiers for the indoor state meet led by Indianapolis North Central's Futsum Zienasellasie's epic run in the MIC Meet at DePauw University. The defending state cross-country champion dominated the 3,200-meter race and finished in 9:00.93. That early season effort could mean that he is within striking distance of legendary Indiana distance runner, Rudy Chapa's all-time state mark of 8:48.27.

Not to be lost in the same meet was Center Grove's Sydney Clute, who cleared 12-8 in the pole vault to set a personal best and puts her on the path to a potential 13-foot effort this season.

Westview's Mandy Jones flew to a distance of 18-6 in the long jump and Indiana University-bound Cornelius Strickland rushed to a time of 6.35.55 in the 55-meter dash. The all-time indoor state best is 6.25 by Shane Crawford.

Hoosier State

Relays Qualifier

DePauw University (Saturday)

Girls' 55-meter hurdles

1. Tristan Meyer (McCutch) 9.51, 2. Paige Gruener (Clov) 9.55, 3. Sasha Robinson (BC) 9.68, 4. Breanne Gibson (Col East) 9.90, 4. Gracie Geswein (Nview) 9.90

Local: 13. Emily Crawley (Gcastle) 10.22, 21. Brooke Gray (Clov) 10.81, 25. Brooke Plummer (Gcastle) 11.01

Girls' 55-meter dash

1. Katie Wise (Ind. Creek) 7.27, 2. Maggie Bell (Indy) 7.45, 3. Maddie Bryan (Indy) 7.60, 4. Courtney Crane (BNL) 7.70, 5. LaVada Roberson (Jeff) 7.71

Local: 14. Carissa Johnson (Gcast) 7.91, 18. Kara Birt (Gcast) 7.97, 20. DaShana Johnson (THN) 7.97, 21. Sarah Fears (THN) 7.99, 33. Paige Gruener (Clov) 8.18, 34. Gracie Geswein (Nview) 8.18, 36. Miranda Tate (Clov) 8.25, 40. Natasha Barrett (Nview) 8.30, 42. Spencer Grim (THN) 8.41, 43. Erica Hoagland (Gcast) 8.41, 49. Callan Taylor (Gcast) 8.57, 51. Brianna Ferrand (Gcast) 8.65

Girls' 3,200 meters

1. Emily Lux (Indy) 11:54.97, 2. Phoebe Bauer (N. Albany) 11:55.31, 3. Emma MacAnally (Indy) 12:03.46, 4. Sydney Devine (Ind. Creek) 12:26.52, 5. Rose Guingrich (BCounty) 12:27.23

Local: 15. Emily Thornton (THN) 14:02, 17. Emily Conrad (Nview) 14:06.66, 21. Hannah Zadeii (Nview) 14:17.83, 24. Megan Haynes (Gcast) 14:32.82

Girls' pole vault

1. Kayla Carlile (Unattached) 10-6, 2. TaPring Goatee (THN) 9-0, 3. Brooke Miller (Monrovia) 8-6, 4. Caity Hickman (Whiteland) 8-6, 5. Emily Brady (BCounty) 8-0

Local: 12. Spencer Grim (THN) 7-0

Girls' high jump

1. Ellen Foster (Mt. Vern) 5-4, 2. Emily Young (Avon) 5-4, 3. Erin Mack (Col East) 5-4, 4. Kailyn Hutson (Avon) 5-1, 5. Ellen Huett (Ind. Creek) 5-0

Local: 9. Mariah Oetken (Clov) 4-10, 10. Kelsey Thomas (THN) 4-10, 14. Amilia Nally (Clov) 4-8, 16. Brooke Deighton (Nview) 4-8, 21. Paige Pickens (Gcast) 4-4, 21. Callan Taylor (Gcast) 4-4, 25. Brianna Ferrand (Gcast) 4-2

Girls 4x800 relay

1. Ind. Bishop Chatard, 9:57.40, 2. Whiteland Comm., 10:10.76, 3. Avon, 10:26.11, 4. Greencastle, 10:29.91, 5. Plainfield, 10:31.08

Local: 6. Cloverdale, 10:59.38, 18. Northview, 13:11.32

Girls' 4x200 relay

1. Indy Cathedral, 1:49.56, 2. Indy Bishop Chatard, 1:49.59, 3. Indian Creek, 1:51.29, 4. Jeffersonville, 1:54.96, 5. Mt. Vernon, 1:55.40

Local: 12. Greencastle, 1:58.47, 18. Cloverdale, 2:00.74, 19. THN 'B', 2:01.05, 22. THN 'A', 2:05.82, 23. Northview, 2:06.07

Girls' long jump

1. LaVada Roberson (Jeff) 16-0 , 2. Megan Lambert (Cov Christ) 15-9 , 3. Jennie Edmanson (Edgew) 15-7 , 4. Kate Cox (Mt. Vern) 15-5 , 5. Sophie Meier (Indy) 15-3

Local: 13. Sarah Fears (THN) 14-3 , 15. Carissa Johnson (Gcast) 14-0, 16. Brooke Deighton (Nview) 13-7 , 23. Olivia Humphreys (Gcast) 12-8

Girls' shot put

1. Zoe Bestmann (Avon) 36-4 , 2. Stephanie Penturf (Gcast) 36-4, 3. Lizzy Frazee (McCutch) 33-9, 4. Paxton Ott (Cascade) 33-7 , 5. Sarah Loesch (Col East) 33-5

Local: 7. Brianna Burgess (THN) 32-1 , 16. Makala Guyer (Gcast) 29-7, 19. Mandee Eberle (THN) 29-1, 23. Sydney Smiley (Gcast) 28-10, 34. Laura Worthington (Clov) 27-0 , 42. Shea Britton (Nview) 24-10, 42. Brooke Gray (Clov) 24-10

Girls' Distance Medley

1. Indy Bishop Chatard, 13:05.34, 2. Avon, 13:27.26, 3. Whiteland Comm., 13:37.73, 4. Greencastle, 13:42.73, 5. New Albany, 13:56.19

Local: 11. Cloverdale, 14:39.92, 19. Northview, 16:59.07

Girls 4x400 relay

1. Indy Bishop Chatard, 4:15.18, 2. Indy Cathedral, 4:19.53, 3. Brown County, 4:19.83, 4. Indy Cardinal Ritter, 4:21.65, 5. Plainfield, 4:22.61

Local: 11. Greencastle, 4:31.50, 12. Cloverdale, 4:39.20, 19. Northview, 5:07.32

Boys' top-five and local results

Boys' 55-meter hurdles

1. Jamey Malvern (Ev. Harr) 7.81, 2. Darius Mahome (Gary Wall) 8.30, 3. Damonyae Collier (Gary Wallace) 8.34, 4. Cameron Hollins (Avon) 8.42, 5. Robbie Brinkman (Indy) 8.44

Local: 6. Cole Seward (THN) 8.51, 19. Wade Warren (Clov) 9.29, 25. Josh Dadson (THN) 9.58, 28. Nick Schwomeyer (Clov) 9.64, 29. Ian Heffner (Nview) 9.68, 33. Ben Fletcher (THN) 10.11, 34. Sedrick Weinschenk (Gcast) 10.16, 36. Zane Miller (Gcast) 10.16, 41. Patrick Durcholz (Nview) 10.63

Boys' 55-meter dash

1. Luke Hampton (Col East) 6.73, 2. Matt Gibson (Avon) 6.77, 3. Aaron Killebrew (Ev. Harr) 6.81, 3. Avion Sullivan (Ev. Cent) 6.81, 5. Scootie Middleton (N.Albany) 6.83

Local: 18. Tyler Shorter (NPutnam) 6.96, 19. Ricky Brookins (THN) 6.96, 32. Garrett McKenzie (Nview) 7.11, 34. Alex Law (Clov) 7.12, 42. Dominque Farr (THN) 7.25, 46. Ben Fletcher (THN) 7.33, 47. Mac Shuee (Gcast) 7.34, 48. Marquise (THN) 7.34, 50. Drake McKee (Nview) 7.38

Boys' 3,200 meters

1. Alec Sievern (Ev. Reitz) 9:51.69, 2. Mason McKinney (McCutch) 9:52.14, 3. Levi Musson (Cascade) 9:53.18, 4. Ross Hughes (Avon) 9:58.63, 5. Arthur Cross-Najafi (BNL) 10:02.88

Local: 6. Ryan Stevens (Gcast) 10:08.58, 10. Nic Yocom (Nview) 10:24.33, 27. Paul Bryan (Gcast) 11:17.43, 28. Dalton Spear (NPutnam) 11:20, 37. Travis Beil (Nview) 11:52.01

Boys' shot put

1. Josh Smith (Avon) 55-8 , 2. Blake Garland (Eminence) 50-0 , 3. Joseph Garland (Rushville) 46-4, 4. Armond Jones (Indy) 46-0 , 4. Mike Flynn (BNL) 46-0

Local: 9. Ethan Stewart (Nview) 44-4, 10. Ben Hesler (Gcast) 43-7, 16. Lucas Comer (THN) 42-7 , 17. Michael Sontag (THN) 42-2, 27. Zack Couse (Clov) 37-7, 32. Ashaun Miller (THN) 35-8 , 35. Curtis Stearley (Nview) 35-2 , 39. Cody Stout (Clov) 33-6

Boys' long jump

1. Chase Scott (Jeff) 20-7 , 2. Hayden Stuckwisch (Gcast) 19-9, 3. Anthony Savoy (Plain) 19-7 , 4. Jesse Adams (Ind. Creek) 19-6 , 5. Scootie Middleton (NAlbany) 19-6

Local: 8. Chad Keyt (Gcast) 19-2, 13. Levi Brown (Nview) 18-6 , 15. Wade Warren (Clov) 18-0 , 18. Tyler Shorter (NPutnam) 17-10, 27. Cody Stout (Clov) 17-3 , 31. Jacob Little (Nview) 16-8

Boys' 4x200 relay

1. Evansville Harrison, 1:35.78, 2. Columbus East, 1:36.34, 3. Edgewood, 1:36.81, 4. Jeffersonville, 1:37.33, 5. Gary Wallace, 1:37.42

Local: 8. Northview, 1:40.64, 10. Greencastle, 1:42.57, 14. Cloverdale, 1:43.49, 18. THN 'B', 1:46.28, 22. THN 'A', 1:47.46

4x800 relay

1. Avon, 8:21.53, 2. Greencastle, 8:41.27, 3. New Albany, 8:45.33, 4. Columbus East, 8:46.80, 5. Plainfield, 8:47.40

Local: 8. Cloverdale, 8:54.70, 21. Northview, 9:30.67

Boy's high jump

1. Hayden Stuckwisch (Gcast) 6-2, 2. Joseph Daubenspeck (Rush) 6-0, 3. Derius Phillips (Jeff) 6-0, 4. Chris Beckman (Ev. Harr) 5-10, 5. Patrick Durcholz (Nview) 5-10

Local: 8. Wade Warren (Clov) 5-8, 18. Levi Brown (Nview) 5-4, 18. Logan Gardner (Gcast) 5-4, 26. Jeremy Maffioli (Nview) 5-0

Boys' 4x400 relay

1. Avon, 3:33.91, 2. Bedford North Lawrence, 3:33.93, 3. Edgewood, 3:37.94, 4. Evansville Harrison, 3:38.66, 5. Cloverdale, 3:38.91

Local: 7. T.H. North, 3:41.60, 16. Northview, 3:52.18, 22. Greencastle, 4:00.91

Boys' pole vault

1. David Woosley (Ev. Harr) 14-0, 2. Brandon Cassiday (Avon) 13-0, 3. Josh Blome (Casey-West) 12-6, 4. Taylor Miller (McCutch) 12-6, 5. Jordan Manning (Rush) 12-0, 5. Wyatt Young (Nview) 12-0

Local: 9. Patrick Durcholz (Nview) 11-6, 11. Zach Potter (THN) 11-0, 14. Willie Lower (THN) 10-0, 19. Tre Fletcher (THN) 9-0, 19. Lucas Comer (THN) 9-0, 19. Josh Dadson (THN) 9-0

Boys' Distance Medley

1. Avon, 11:15.85, 2. Whiteland, 11:29.40, 3. Greencastle, 11:31.34, 4. McCutcheon, 11:33.26, 5. Plainfield, 11:34.70

Local: 15. Northview, 12:09.14