[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 49°F  
High: 72°F ~ Low: 53°F
Friday, May 6, 2016

Knights open season with tri-meet victory

Thursday, April 5, 2012

(Photo)
Patrick Durcholz (right) clears a hurdle as teammate Ian Heffner races side-by-side with him. The two were 1-2 in the 300-meter hurdles on Thursday. [Order this photo]
By CAREY FOX

Times Sports Editor

SPENCER -- The Northview track and field teams finally made their outdoor debuts in victorious fashion on Thursday evening, capturing a narrow girls' team win over South Putnam and Owen Valley by four points. The boys' were able to put some distance between themselves and the competition with wins in eight different events to score 70 teams and top the host Patriots by 18.5 points with South Putnam in third-place.

(Photo)
Tara Summers clears 5'0 on the way to winning the high jump on Thursday evening. [Order this photo]
The boys' team got three individual victories from Nic Yocom as the sophomore won the 800 meters (2:09.41), 1,600 (4:52), and 3,200 (10:46). He also teamed up with multiple event winner Devin Cooksey to claim the 3,200 relay in 8:50. Ian Heffner and Damon Hyatt were each on that winning 3,200 relay squad as well. Cooksey produced some big points as well with a win in the 400 meters (55.44) over teammate Cam Huey and he was also on the winning 1,600 relay team along with Trent Barnett, Heffner and Huey.

Levi Brown jumped 18-1 to claim the long jump win and he crossed the finish line second in the 200 meters for the Knights. Senior Patrick Durcholz was the 300-meter hurdle winner in a time of 44.94 for Northview with Heffner second in 46.92. Durcholz also cleared 6-0 to place second in the high jump.

Hyatt was second in the 800 behind Yocom besides being on the winning relay squads.

In the field events, Andrew Davis placed third in the discus with a throw of 110-8 and Ethan Stewart was second in the shotput with a throw of 44-8.

In the girls' half of the meet, the Knights got five runner-up finishes to go with wins in eight events to edge out the Eagles 60-56 with Owen Valley in third with 37 points.

Alexus Bex and Leeanna Knight each won two events in the meet as Bex won the shot put (31-5 ) and discus (88-1 ). Knight was the long jump winner with a leap of 14-7 to edge Brooke Deighton. Knight also topped the field with a win in the 100 meters with a time of 13.15 with Natasha Barrett in fourth.

Tara Summers won the high jump by clearing 5-0 with Deighton in third-place and Gracie Geswein raced to the victory in the 100 hurdles with a time of 17.01. Andrea Schultz claimed the 200 meter win in 28.03 with Carrie Duregger in third. Emily Conrad led the distance runners with a win in the 1,600 (6:11) with Hannah Zadeii placing second. Conrad was also second in the 800. Morgan Holt placed second for the Knights in the 300 hurdles and Allie Dupin was a runner-up in the 3,200.

The Knights host Terre Haute North on Tuesday evening at 5 p.m.

At Owen Valley High School

Boys' team scoring: Northview 70; Owen Valley 51.50; South Putnam 34.50.

HIGH JUMP -- 1. David Parker, Owen Valley, 6-0; 2. Patrick Durcholz, Northview, 6-0; 3. Jansen Hight, Owen Valley,5-10; 4T. Ben Fiest, South Putnam, 5-2; T. Ethan Wood, Owen Valley, 5-2.

DISCUS -- 1. Michael James, South Putnam, 130-3.75; 2. Logan Britton, Owen Valley, 121-2; 3. Andrew Davis, Northview,110-8; 4. Dustin Hendrickson, Owen Valley, 107-5.75.

LONG JUMP -- 1. Levi Brown, Northview, 18-1.50; 2. Evan Riu, Owen Valley, 17-4.75; 3. Drew Bradley, Owen Valley,16-0.75; 4. Josiah Henson, Owen Valley, 16-0.75.

SHOT PUT -- 1. Ryan Chestnut, South Putnam, 50-0; 2. Ethan Stewart, Northview, 44-8; 3. Caleb Arthur, Owen Valley, 42-7.75; 4. Jesse Miller, Northview, 40-6.50.

3200 METER RELAY -- 1. Northview (A), 8:50.00 (Devin Cooksey, Ian Heffner, Nic Yocom, Damon Hyatt); 2. Owen Valley,9:04.00; 3. South Putnam, 9:04.80; 4. Northview (B), 9:54.00 (Devon McCollum, KJ Thomas, Trey Boor, Colton Burgess).

110M HURDLES -- 1. Andrew Strong, Owen Valley, 16.70; 2. Tyler Neumann, South Putnam, 17.34; 3. Patrick Durcholz, Northview, 17.56; 4. Klayton Vittetow, South Putnam, 20.28.

100 METER DASH -- 1. Drew Bradley, Owen Valley, 11.30; 2. Wes Riner, South Putnam, 11.43; 3. Garrett McKenzie, Northview, 11.50; 4. Evan Rice, Owen Valley, 11.51.

1600 METER RUN -- 1. Nic Yocom, Northview, 4:52.00; 2. Ethan Sparks, Owen Valley, 5:09.00; 3. Berndt Freeman, South Putnam, 5:19.00; 4. Lane Franklin, South Putnam, 5:22.70.

400 METER RELAY -- 1. Owen Valley, 46.66; 2. Northview (A), 47.20; 3. South Putnam, 48.29.

400 METER DASH -- 1. Devin Cooksey, Northview, 55.44; 2. Cameron Huey, Northview, 56.59; 3. Rudy Harris, South Putnam, 1:00.50; 4. Jesse Gardner, South Putnam, 1:04.15.

800 METER RUN -- 1. Nic Yocom, Northview, 2:09.41; 2. Damon Hyatt, Northview, 2:10.52; 3. Hunter Barr, South Putnam, 2:11.94; 4. Ethan Sparks, Owen Valley, 2:17.78.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Patrick Durcholz, Northview, 44.94; 2. Ian Heffner, Northview, 46.92; 3. Sean Scully, Owen Valley, 46.93; 4. Tyler Neumann, South Putnam, 47.98.

200 METER DASH -- 1. Ben Fiest, South Putnam, 24.25; 2. Levi Brown, Northview, 24.39; 3. Ethan Sparks, Owen Valley, 24.50; 4. Josiah Henson, Owen Valley, 24.53.

3200 METER RUN -- 1. Nic Yocom, Northview, 10:46.00; 2. Matt Lund, South Putnam, 11:46.00; 3. Travis Beil, Northview, 11:55.00; 4. Staley, Owen Valley, 11:59.00.

1600 METER RELAY -- 1. Northview (A), 3:48.00 (Trent Barnett, Cameron Huey, Ian Heffner, Devin Cooksey); 2. Owen Valley, 3:51.00; 3. South Putnam, 4:03.40.

Girls team score: Northview 60; South Putnam 56; Owen Valley 37.

HIGH JUMP -- 1. Tara Summers, Northview, 5-0; 2. Debra Cheatham, South Putnam, 4-10; 3. Brooke Deighton, Northview, 4-10; 4. Zane Bucy, Owen Valley, 4-8.

DISCUS -- 1. Alexus Bex, Northview, 88-1.50; 2. Alex McHugh, South Putnam, 79-4.50; 3. Paige Wetzel, Owen Valley, 67-7; 4. Wilson, Owen Valley, 65-0.

LONG JUMP -- 1. Leeanna Knight, Northview, 14-7.75; 2. Brooke Deighton, Northview, 12-9; 3. Zane Bucy, Owen Valley, 12-8.75; 4. Brittany Swam, Owen Valley, 12-8.75

SHOT PUT -- 1. Alexus Bex, Northview, 31-5.50; 2. Leanna Masters, South Putnam, 27-6; 3. Robinson, South Putnam, 25-7; 4. Wilson, Owen Valley, 25-3.

3200 METER RELAY -- 1. Owen Valley, 11:26.90; 2. South Putnam, 11:42.70; 3. Northview, 12:12.49.

100M HURDLES -- 1. Gracie Geswein, Northview, 17.01; 2. Sarah Cheatham, South Putnam, 18.71; 3. Lauren Maegerlein, Owen Valley, 19.65; 4. Ariel Higgins, South Putnam, 20.88.

100 METER DASH -- 1. Leeanna Knight, Northview, 13.15; 2. Becca Walcott, Owen Valley, 13.30; 3. Josie Farmer, South Putnam, 13.50; 4. Natasha Barrett, Northview, 13.59.

1600 METER RUN -- 1. Emily Conrad, Northview, 6:11.00; 2. Hannah Zadeii, Northview, 6:12.00; 3. Cheyenne Wright, Owen Valley, 6:20.00; 4. Jemison, Owen Valley, 7:19.00.

400 METER RELAY -- 1. South Putnam, 55.90.

400 METER DASH -- 1. Makayla Albers, South Putnam, 1:08.45; 2. Joslyn Bucy, Owen Valley, 1:09.00; 3. Angel Nield, South Putnam, 1:10.70; 4. Kim Cheatham, South Putnam, 1:10.80.

800 METER RUN -- 1. Sarah Jones, South Putnam, 2:48.00; 2. Emily Conrad, Northview, 2:51.00; 3. Cheyenne Wright, Owen Valley, 2:53.00; 4. Jones, Owen Valley, 3:01.00.

300M LOW HURD -- 1. Ariel Higgins, South Putnam, 52.95; 2. Morgan Holt, Northview, 57.96; 3. Lindsey Hendershot, Owen Valley, 59.06; 4. Arthur, Owen Valley, 59.98.

200 METER DASH -- 1. Andrea Schultz, Northview, 28.03; 2. Josie Farmer, South Putnam, 28.87; 3. Carrie Duregger, Northview, 29.86; 4. Smith, Owen Valley, 30.26.

3200 METER RUN -- 1. Rachael Egold, South Putnam, 13:57.00; 2. Allie Dupin, Northview, 14:57.00; 3. Micheala Scales, South Putnam, 15:14.00; 4. Jemison, Owen Valley, 15:19.00.

1600 METER RELAY -- 1. Owen Valley, 4:40.69; 2. South Putnam, 4:46.97; 3. Northview, 4:57.85.