[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 63°F  
High: 71°F ~ Low: 46°F
Sunday, May 1, 2016

Clay City track and field places second in three-way meet

Thursday, April 19, 2012

(Photo)
Clay City senior Jake Tiefel crosses the finish line first in the 800 meters. [Order this photo]
By STEVEN PENN

Times Staff Reporter

CLAY CITY -- The Clay City track and field teams both placed second in three-way meets Thursday against Sullivan and Bloomfield.

On the boys' side, Sullivan took the team victory with 74 points, while Clay City registered 60 and Bloomfield finished with 21.

The Eels did well in the throwing events, taking the top-three places in discus and three of the top four spots in shot.

In discus, Clay City's Josh Miller placed first with a throw of 118'10", while Rains came in second with a throw of 102'10" and Demetrius White rounded out the top-three with a throw of 101'11".

In shot put, White came in first with a toss of 38' 7 1/2", followed by Miller in second at 37' 10" and Rains in the fourth and final scoring spot with 33' 10".

The Eels' Jake Tiefel had a strong all-around day, registering three, first-place finishes in the high jump (5'6"), the 1600 M (4.56), and a very close 800 meters -- with a time of 2:10, edging out the second-place runner from Bloomfield by four-tenths of a second.

Clay City also got first-place finishes from Grant Prindiville in the 200 meters, with a time of 23.95 and Blake Cochran in the 3,200, with a time of 11:47.

Wayne Tharp also scored for the Eels with a fourth-place finish in the 110 high hurdles and a second in the 300 intermediate hurdles with times of 19.57 and 44.0 respectively.

For the girls' team, Bloomfield came in first with 64, and Clay City bested Sullivan in the close race for second, 49-43.

The Eels got good points in the throwing events, registering first-place finishes in both and placing another for points.

In discus, Carli Jo Milner and Asie Jeffers took the first two spots with throws of 97'6" and 94' 6" respectively.

Jeffers and Milner also placed first and third in the shot put with tosses of 29' 6" and 24' 11" respectively.

The Eels also got second-place points from Ashley Reach in the 3,200 with a time of 15:09.

In long jump, Clay City picked up third--and-fourth-place finishes with Sabrina Baumgartner and Kayla Sinders registering jumps of 12' 7 " and 12' 5 " respectively.

Sinders also placed third in the high jump, with a jump of 4' 2".

The Eels are back in action on Thursday in a road meet against North Central and Riverton Parke.

Boys' Team Results: Sullivan 74, Clay City, 60, Bloomfield 21

LONG JUMP -- 1. Ryan Vernelson (S) 18' 6", 2. Michael Hutchcraft (S) 18 ' 4", 3. Dylan Day (S) 17 ' 1", 4. Sean Hanauer (BL) 16 ' 5 "

3200 RELAY -- Bloomfield 8:51, Clay City 9:17

110 HH -- 1. Riley Witvoet (S) 15.88, 2. Chris Tryon (S) 17.11, 3. Eric Stewart 18.56 (Bloom.) 4. Wayne Tharp (CC) 19.57

100 M -- Thomas Smith (S) 11.45, Dillon Day (S), 11.75, Grant Prindeville (CC) 11.8, V.T. Mitchell (CC) 12.37

DISCUS -- Josh Miller (CC) 118'10", Rains (CC) 102'10", Demetrius White (CC) 101'11", Dylan Knotts (S) 89'3"

SHOT PUT -- Demetrius White (CC) 38 7 ", Josh Miller (CC) 37' 10", Kyle Kirschner (S)34' 8", Rains (CC) 33'10"

HIGH JUMP -- Jake Tiefel (CC) 5'6", Lance Ellet (S) 5'4", Vernelson (S) 5'2"

1600 M -- Jake Tiefel (CC) 4:56, Cody Harrison (S) 5:07, Blake Cochran (CC) 5:11, Jonathan Rose (S) 5.34

4x100 RELAY -- Sullivan 47.48, Clay City 48.02

400 M -- Thomas Smith (S) 53.0, Michael Hutchcraft (S) 55.24, Robert Buka (BL), 56.33, Paiden Myers (CC) 57.64

300 IH-- Chris Tryon (S) 43.7, Wayne Tharp (CC) 44.0, Riley Witvoet (S), 44.9, Eric Stewart (BL), 47.04

800 M -- Jake Tiefel (CC) 2:10, Kyle Smith (BL) 2:10.4, Lance Ellett (S) 2:15, Cody Harrison (S) 2:19

200 M -- Grant Prindiville (CC) 23.95, Thomas Smith (S) 24.03, Michael Hutchraft (S) 24.08, Brad Kirhley (BL) 25.46

3200 -- Blake Cochran (CC) 11:47, Robert Buka (BL) 11:58, Jonathan Rose (S) 12:11, Ben Short (S) 12:13

1600 M RELAY -- Sullivan 3:49, Bloomfield 3:50

Girls' Team Results: Bloomfield 64, Clay City 49, Sullivan 43

HIGH JUMP -- 1. April Webb (S), 4'6", 2. Brittany Pinnick (BL) 4'4", 3. Kayla Sinders (CC) 4'2", 4. Johnson (BL) 4'

3200 M Relay -- 1. Bloomfield 11:37.5, 2. Clay City 12:21

100 M Hurdles -- 1. Brittany Pinnick (BL) 18.23, 2. April Webb (S) 19.32, 3. Cheyenne Wikle (B) 19.7, 4. Mackenzie McKittrick (CC) 19.8

100 M dash -- 1. Jenni Wilkes (S) 13.20, 2. Taylor Gilmore (B) 13.83, 3. Caitlin Olsman (S) 14.04, 4. Tiara Skaggs (CC) 14.26

DISCUS -- 1. Carli Jo Milner (CC) 97'6", 2. Asie Jeffers (CC) 94' 6", 3. Colte Davis (BL) 69' 10", 4. Caitlin Fry (CC) 65' 1"

LONG JUMP -- 1. Taylor Gilmore (BL), 14'6", 2. Bailee Powell (S), 12' 7 1/2", 3. Sabrina Baumgartner (CC) 12' 7 " 4. Kayla Sinders (CC) 12' 5 "

SHOT PUT -- 1. Asie Jeffers (CC) 29' 6", 2. Brittney Daugherty (S) 28' 9", 3. Carli Jo Milner (CC) 24' 11", 4. Kelsey Badger (S) 23' 2 1/2"

1600 M -- 1. Julie Riggins (BL) 5:44, 2. Kelsey Wright (CC) 5:56, 3. Sammie Copenhauer (S) 6:38, 4. Ashley Reach (CC) 6:51

4x100 Relay -- Sullivan 54.72, Bloomfield 57.78

400 -- 1. Julie Riggins (B) 1:03.3, 2. Kayla Sinders (CC) 1:09.8, 3. Olivia Atkinson (S) 1:15.6, 4. Weltz (S) 1:20.1

800 M -- 1. Kelsey Wright (CC) 2:34.39, 2. Bridget Buka (BL) 2:36.77, 3. Avery Fredrick (BL) 2:52, 4. Paige Schroer (CC) 2:53

200 M -- 1. Jenni Wilkes (S) 27.48, 2. Taylor Gilmore (BL) 28.76, 3. Tiari Skaggs (CC) 29.92, 4. Caitlin Olsman (S) 30.1

300 IH -- 1. Brittany Pinnick (BL) 54.12, 2. April Webb (S) 56.7, 3. Wikle (B) 59.41, 4. McKittrick (CC) 1:00.79

3,200 M -- 1. Julie Riggins (BL) 12:19, 2. Ashley Reach (CC) 15:09, 3. Jordan Stowers (S), Farmer (CC) 15:13

1,600 M Relay -- 1. Bloomfield 4:39, 2. Clay City 4:53, Sullivan 5:18