[The Brazil Times nameplate] Mostly Cloudy ~ 83°F  
High: 83°F ~ Low: 66°F
Sunday, July 13, 2014

Northview track and field sweeps Sullivan

Thursday, April 26, 2012

(Photo)
Northview's Ian Heffner claimed the top spot in the 300 hurdles in Thursday's meet at Sullivan. [Order this photo]
Times Staff Report

SULLIVAN -- The Northview boys and girls track teams won by nearly identical scores at Sullivan on Thursday night.

The boys won 86 to 46 over the Golden Arrows and the girls were 86 to 45 winners on the road.

For the Northview boys, Nic Yocom won three individual events (800, 1,600 and 3,200) and was part of the winning 4x800 relay team along with Damon Hyatt, Ian Heffner and Devon Cooksey.

Garrett McKenzie won the 200 meters as Northview swept the event with Heffner and Levi Brown in second and third respectively. Heffner also won the 300 hurdles

In field events, Brown was the long jump winner, Ethan Stewart led a sweep of the shot put and Andrew Davis led a Knights' sweep of the discus. Patrick Durholz claimed both the high jump and pole vault.

The Northview girls' team won all of the field events at Sullivan Thursday night as Alexus Bex won both the shot and discus events, Brooke Deighton claimed the high jump, Leanna Knight topped the long jump field and Morgan Holt won the pole vault.

Knight was also a winner in the 100 meters for Northview as Hannah Zadeii won the 400 meters and Emily Conrad crossed the finish line first in both the 800 and 1,600 meters. Allie Dupin was the 3,200-meter winner and Gracie Geswein won both hurdle events.

In relays, Carrie Duregger, Ashley Kidwell, Zadeii and Geswein teamed to win the 4x400 relay. In the 4x800 relay it was the team of Conrad, Mannah Mace, Dupin and Zadeii that won for the Knights.

The Knights host Edgewood and Greencastle on Tuesday.

Boys team results: Northview 86, Sullivan 46

100: 1. Smith (Sl) 11.46, 2. Day (Sl) 11.47, 3. Garrett McKenzie (Nv) 11.57

200: 1. Garrett McKenzie (Nv) 24.49, 2. Ian Heffner (Nv) 24.54, 3. Levi Brown (Nv) 25.04

400: 1. Smith (Sl) 51.88, 2. Devon Cooksey (Nv) 54.41, 3. Ellett (Sl) 55.55

800: 1. Nic Yom (Nv) 2:06.23, 2. Damon Hyatt (Nv) 2:10.27, 3. Collin Richards (Nv) 2:18.93

1,600: 1. Nic Yocom (Nv) 4:38.76, 2. Rose (Sl) 5:12.91, 3. Josh Johnson (Nv) 5:16.23

3,200: 1. Nic Yocom (Nv) 11:42.97, 2. Josh Johnson (Nv) 11:44.86, 3. Travis Beil (Nv) 11:49.03

110 H: 1. Witvoet (Sl) 15.75, 2. Patrick Durcholz (Nv) 17.06, 3. Tryon (Sl) 17.13

300 H: 1. Ian Heffner (Nv) 42.86, 2. Tryon (Sl) 43.56, 3. Witvoet (Sl) 43.86

4x100 R: 1. Sullivan, 47.42

4x800 R: 1. Northview (Cooksey, Heffner, Yocom, Hyatt) 10:36.85

LJ: 1. Levi Brown (Nv) 19-8 , 2. Vernelson (Sl) 19-4, 3. Jacob Little (Nv) 17-7

SP: 1. Ethan Stewart (Nv) 45-1 , 2. Jesse Miller (Nv) 41-4 , 3. Daniel Kimball (Nv) 38-7

Disc: 1. Andrew Davis (Nv) 115-1 , 2. Ethan Stewart (Nv) 111-1, 3. Daniel Kimball (Nv) 108-8

PV: 1. Patrick Durcholz (Nv) 12-0, 2. Hollis (Sl) 11-0, 3. Wyatt Young (Nv) 10-6

Girls team results: Northview 86, Sullivan 45

100: 1. Leanna Knight (Nv) 13.52, 2. Jenni Wilkes (Sl) 13.63, 3. Natasha Barrett (Nv) 13.73

200: 1. Jenni Wilkes (Sl) 28.45, 2. Carrie Duregger (Nv) 30.22, 3. Chelsea Thomas (Nv) 33.00

400: 1. Hannah Zadeii (Nv) 1:07.90, 2. Olivia Atkinson (Sl) 1:08.41, 3. Ashley Kidwell (Nv) 1:13.41

800: 1. Emily Conrad (Nv) 2:47.43, 2. Mannah Mace (Nv) 3:00.75, 3. Samantha Copenhaver (Sl) 3:01.53

1,600: 1. Emily Conrad (Nv) 6:03.01, 2. Samantha Copenhaver (Sl) 6:42.47, 3. Jordyn Stowers (Sl) 7:16.63

3,200: 1. Allie Dupin (Nv) 14:59.69, 2. Jordyn Stowers (Sl) 15:35.04, 3. Josie Stakeman (Nv) 16:32.90

100 H: 1. Gracie Geswein (Nv) 17.45, 2. April Webb (Sl) 18.78, 3. Olivia Atkinson (Sl) 19.19

300 H: 1. Gracie Geswein (Nv) 57.75, 2. Morgan Holt (Nv) 1:01.84, 3. Hannah Zadeii (Nv) 1:06.61

4x100R: 1. Sullivan, 54.09

4x400R: 1. Northview (Carrie Duregger, Ashley Kidwell, Hannah Zadeii, Gracie Geswein) 4:53.01

4x800R: 1. Northview (Emily Conrad, Mannah Mace, Allie Dupin, Hannah Zadeii) 13:14.64

LJ: 1. Leanna Knight (Nv) 16-5, 2. Bailee Powell (Sl) 14-1, 3. Brooke Deighton (Nv) 13-6

SP: 1. Alexus Bex (Nv) 29-10 , 2. Brittany Daugherty (Sl) 27-2 , 3. Kelsey Badger (Sl) 22-11

Disc: 1. Alexus Bex (Nv) 90-7 , 2. Brittany Daugherty (Sl) 78-1 , 3. Cayleigh Shrader (Nv) 62-1

HJ: 1. Brooke Deighton (Nv) 4-6, 2. April Webb (Sl) 4-6, 3. Kiana Case (Sl) 4-4

PV: 1. Morgan Holt (Nv) 7-6, 2. Darby Siscoe (Sl) 7-0