[The Brazil Times nameplate] Fair ~ 81°F  
High: 82°F ~ Low: 65°F
Saturday, Aug. 29, 2015

Knights fall in four-way track meet

Thursday, May 3, 2012

(Photo)
Ethan Stewart placed third in the shotput for the Knights in a three-way meet on Thursday. [Order this photo]
Times Staff Report

ELLETTSVILLE -- The Northview track and field teams gave several athletes a lighter workload than normal in a rescheduled meet at Edgewood on Thursday night.

With the Big Four meet slated for Saturday, the Knights gave several of their busier athletes an event or two off in a four-way meet against the Mustangs and Greencastle. Not surprisingly, the Knights finished behind the Mustangs and Tiger Cubs in the team scoring, edging past Owen Valley, which finished in fourth-place of both meets.

(Photo)
The Knights' Alexus Bex won the discus at Edgewood on Thursday night. [Order this photo]
The Mustangs dominated on the track side of the boys' meet, winning all of the running events except the distance events as Greencastle's Ryan Stevens won the 1,600 and 3,200 meter runs and Tyler Hudson won the 800 meters.

Northview's lone individual victory in the boys' meet was in the pole vault as Patrick Durcholz won in a season-best height of 12'6. Wyatt Young placed third in the event. The Knights also won the 3,200-meter relay as the team of Ian Heffner, Devin Cooksey, Damon Hyatt and Nic Yocom won in 8:34, three seconds ahead of Greencastle.

Yocom was the runner-up to Stevens in the 1,600 and was second to Hudson in the 800 meters with Hyatt in third-place.

In field events, Ethan Stewart placed third with a throw of 42-10 to edge teammate Jesse Miller's fourth-place finish. Greencastle's Ben Hesler won the event with a throw of 44-3 . In the discus, Owen Valley's Drake Hendricks was the winner (131-1 ) as Andrew Davis placed fifth for the Knights. In other field events, Levi Brown placed fourth in the long jump.

On the track, Devin Cooksey was fourth in the 400 meters, Ian Heffner was fourth in the 300 hurdles and sixth in the 200. Travis Beil was sixth in the 3,200.

In the girls side of the meet, Greencastle was the winner by 12 points over Edgewood with the Knights a distant third.

The Knights' lone win came from senior Alexus Bex, who was the top thrower in the discus with a throw of 98-1. Brooke Deighton came in second by clearing 4-8 in the high jump as Edgewood's Angela Hacker cleared 5'4 to win the event. In the long jump, Andrea Schultz was the top Northview jumper with a leap of 13-2 3/4 . Morgan Holt was third in the pole vault for the Knights and Bex was third in the shot put with a throw of 30-8 .

In running events, Gracie Geswein placed second in the 100 hurdles (17.33) and third in the 300 hurdles (52.97). Leeanna Knight was second in the 100 meters with Schultz placing fifth in the 200 and 400 meters. Emily Conrad was fourth in the 1,600 and fifth in the 800 with Allie Dupin taking fifth in the 3,200.

The Knights will compete Saturday against Terre Haute North, South and West Vigo in the Big Four Meet at Northview High School beginning at 10 a.m.

BOYS TEAM SCORING - Edgewood 104; Greencastle 66; Northview 42; Owen Valley 32.

HIGH JUMP -- 1. Hayden Stuckwisch, Greencastle, 6-4; 2. Michael Bowman, Edgewood, 6-2; 3. Derrick Driver, Edgewood, 5-10; 4. Logan Gardner, Greencastle, 5-8; 5. Jansen Hight, Owen Valley, 5-6.

DISCUS -- 1. Drake Hendricks, Owen Valley, 131-1.50; 2. Chad Hupp, Edgewood, 125-6.50; 3. Christian Fleener, Edgewood, 124-7; 4. Logan Britton, Owen Valley, 118-3.50; 5. Andrew Davis, Northview, 115-2.50; 6. TJ Bollman, Greencastle, 109-7.50; 7. Tanner Wood, Greencastle, 102-2.50; 8. Ethan Stewart, Northview, 100-4.

LONG JUMP -- 1. James Ridge, Edgewood, 20-2.75; 2. Hayden Stuckwisch, Greencastle, 19-11.50; 3. Chad Keyt, Greencastle, 18-11.75; 4. Levi Brown, Northview, 18-8.50; 5. Evan Rice, Owen Valley, 18-6.50; 6. Zack Harrison, Edgewood, 18-5.

POLE VAULT -- 1. Patrick Durcholz, Northview, 12-6; 2. Blake Edwards, Edgewood, 11-6; 3. Wyatt Young, Northview, 11-0; 4. Jordan Richardson, Edgewood, 10-6; 5. Brady Tucker, Edgewood, 10-0.

SHOT PUT -- 1. Ben Hesler, Greencastle, 44-3.50; 2. Christian Fleener, Edgewood, 43-10; 3. Ethan Stewart, Northview, 42-10; 4. Jesse Miller, Northview, 41-8.50; 5. Logan Britton, Owen Valley, 41-5.50.

3200 METER RELAY -- 1. Northview (A), 8:34.00 (Ian Heffner, Devin Cooksey, Damon Hyatt, Nic Yocom); 2. Greencastle (A), 8:37.00; 3. Edgewood (A), 8:58.00.

110M HURDLES -- 1. Damian Chambers, Edgewood, 15.73; 2. Austin Smith, Edgewood, 15.87; 3. Andrew Strong, Owen Valley, 16.75; 4. Tyler Fergeson, Owen Valley, 18.80; 5. Zane Miller, Greencastle, 19.12; 6. Sedrick Weinschenk, Greencastle, 20.50.

100 METER DASH -- 1. John Selbe, Edgewood, 11.07; 2. Anthony Thompson, Edgewood, 11.37; 3. Evan Rice, Owen Valley, 11.41; 4. Drew Bradley, Owen Valley, 11.63; 5. Mac Shuee, Greencastle, 11.85; 6. Garrett McKenzie, Northview, 12.06; 7. Levi Brown, Northview, 12.18; 8. Cody Girton, Greencastle, 12.27.

1600 METER RUN -- 1. Ryan Stevens, Greencastle, 4:39.44; 2. Nic Yocom, Northview, 4:48.20; 3. Elijah Brttain, Greencastle, 4:49.71; 4. Mikey Mest, Edgewood, 4:50.93; 5. Ethan Sparks, Owen Valley, 4:51.76; 6. Hank Phillips, Edgewood, 5:07.56.

400 METER RELAY -- 1. Edgewood (A), 44.35; 2. Greencastle (A), 45.58; 3. Northview (A), 47.54.

400 METER DASH -- 1. Anthony Thompson, Edgewood, 51.99; 2. Zack Harrison, Edgewood, 53.54; 3. Sean Scully, Owen Valley, 54.51; 4. Devin Cooksey, Northview, 54.73; 5. Ethan Daffron, Owen Valley, 55.28; 6. Tyler Hudson, Greencastle, 56.09; 7. Cameron Huey, Northview, 56.37; 8. Elijah Brttain, Greencastle, 58.65.

800 METER RUN -- 1. Tyler Hudson, Greencastle, 2:03.80; 2. Nic Yocom, Northview, 2:05.64; 3. Damon Hyatt, Northview, 2:06.97; 4. Nick Fiegle, Edgewood, 2:08.10; 5. Nathan Eubank, Greencastle, 2:10.27; 6. Isaac Harms, Greencastle, 2:11.10; 7. JC Hardy, Edgewood, 2:14.91; 8. Derrick Johnson, Owen Valley, 2:16.03.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Damian Chambers, Edgewood, 40.93; 2. Austin Smith, Edgewood, 41.74; 3. Andrew Strong, Owen Valley, 43.14; 4. Ian Heffner, Northview, 43.18; 5. Nathan Haynes, Greencastle, 45.71; 6. Sedrick Weinschenk, Greencastle, 46.20.

200 METER DASH -- 1. John Selbe, Edgewood, 22.94; 2. Anthony Thompson, Edgewood, 23.67; 3. Hayden Stuckwisch, Greencastle, 23.82; 4. Evan Rice, Owen Valley, 24.08; 5. Jansen Hight, Owen Valley, 24.18; 6. Ian Heffner, Northview, 24.19; 7. Chad Keyt, Greencastle, 24.27; 8. Trent Barnett, Northview, 25.17.

3200 METER RUN -- 1. Ryan Stevens, Greencastle, 10:26.66; 2. Taylor Secrest, Greencastle, 10:47.43; 3. Mikey Mest, Edgewood, 10:56.93; 4. Hank Phillips, Edgewood, 11:26.65; 5. Matt White, Greencastle, 11:58.32; 6. Travis Beil, Northview, 12:16.26; 7. Steven Staley, Owen Valley, 12:16.66.

1600 METER RELAY -- 1. Edgewood (A), 3:32.25; 2. Greencastle (A), 3:38.54; 3. Northview (A), 3:41.75; 4. Owen Valley (A), 3:45.13.

GIRLS TEAM SCORING - Greencastle 100; Edgewood 88; Northview 38; Owen Valley 18.

HIGH JUMP -- 1. Angela Hacker, Edgewood, 5-4.50; 2. Brooke Deighton, Northview, 4-8; 3. Lindsey Hendershot, Owen Valley, 4-6; 4. Zane Bucy, Owen Valley, 4-6; 5. Andrea Schultz, Northview, 4-4; 6. Emily Smith, Owen Valley, 4-2.

DISCUS -- 1. Alexus Bex, Northview, 98-1; 2. Kelsey Weddle, Edgewood, 87-3; 3. Connie Wells, Edgewood, 78-7; 4. Isabella Croan, Greencastle, 75-7; 5. Cassidy Crawford, Greencastle, 66-6.50; 6. Paige Wetzel, Owen Valley, 66-3; 7. Cayleigh Shrader, Northview, 65-0; 8. Breanna Wilson, Owen Valley, 63-3.

LONG JUMP -- 1. Carissa Johnson, Greencastle, 14-11.25; 2. Jennie Edmanson, Edgewood, 14-6.50; 3. Brittany Swam, Owen Valley, 13-4.25; 4. Andrea Schultz, Northview, 13-2.75; 5. Sarah Ratliff, Edgewood, 13-2.

POLE VAULT -- 1. Olivia Ashba, Edgewood, 8-6; 2. Cheyenne Fauvergue, Greencastle, 8-0; 3. Morgan Holt, Northview, 7-6; 4. Ciara Thompson, Edgewood, 7-0; 5. Olivia Humphreys, Greencastle, 7-0.

SHOT PUT -- 1. Stephanie Penturff, Greencastle, 35-11; 2. Jessica Lenihan, Greencastle, 33-5.25; 3. Alexus Bex, Northview, 30-8.50; 4. Kelsey Weddle, Edgewood, 30-2.50; 5. Alicia Wilson, Owen Valley, 29-4.50.

3200 METER RELAY -- 1. Greencastle (A), 10:35.00; 2. Edgewood (A), 11:10.00; 3. Owen Valley (A), 11:27.00; 4. Northview (A), 12:37.00.

100M HURDLES -- 1. Olivia Ashba, Edgewood, 15.21; 2. Gracie Geswein, Northview, 17.33; 3. Emily Crawley, Greencastle, 17.85; 4. Brook Plummer, Greencastle, 18.47; 5. Marielle Delos Santos, Edgewood, 18.48; 6. Jasmine Dwigans, Greencastle, 19.52; 7. Hailey Freeman, Owen Valley, 19.82; 8. Lauren Maegerlein, Owen Valley, 20.68.

100 METER DASH -- 1. Olivia Ashba, Edgewood, 12.54; 2. Leeanna Knight, Northview, 13.08; 3. Kara Birt, Greencastle, 13.23; 4. Jennie Edmanson, Edgewood, 13.24; 5. Becca Walcott, Owen Valley, 13.49; 6. Carissa Johnson, Greencastle, 13.50; 7. Natasha Barrett, Northview, 13.78; 8. Kelsey Hamm, Owen Valley, 14.20.

1600 METER RUN -- 1. Kayla Cash, Greencastle, 5:48.00; 2. Emily Gill, Greencastle, 5:49.00; 3. Karly Thornton, Edgewood, 6:04.00; 4. Emily Conrad, Northview, 6:13.00; 5. Zane Bucy, Owen Valley, 6:28.00.

400 METER RELAY -- 1. Greencastle (A), 52.99; 2. Edgewood (A), 53.05; 3. Northview (A), 53.26.

400 METER DASH -- 1. Laura Weatherford, Greencastle, 1:01.62; 2. Mady Miller, Edgewood, 1:05.44; 3. Taylor Mullins, Edgewood, 1:05.66; 4. Sara Jones, Owen Valley, 1:07.87; 5. Andrea Schultz, Northview, 1:08.52; 6. Joslyn Bucy, Owen Valley, 1:08.80; 7. Hannah Zadeii, Northview, 1:08.93; 8. Erika Davies, Greencastle, 1:11.55.

800 METER RUN -- 1. Colleen Weatherford, Greencastle, 2:20.18; 2. Angela Hacker, Edgewood, 2:28.69; 3. Olivia Ashba, Edgewood, 2:35.63; 4. Alex Stoffregen, Greencastle, 2:48.94; 5. Emily Conrad, Northview, 2:51.23.

300M LOW HURD -- 1. Elizabeth Conway, Edgewood, 50.48; 2. Emily Crawley, Greencastle, 52.03; 3. Gracie Geswein, Northview, 52.97; 4. Brook Plummer, Greencastle, 54.29; 5. Lindsey Hendershot, Owen Valley, 56.00; 6. Morgan Holt, Northview, 58.48; 7. Graceson Arthur, Owen Valley, 59.38.

200 METER DASH -- 1. Paige Pickens, Greencastle, 26.90; 2. Kara Birt, Greencastle, 27.44; 3. Jennie Edmanson, Edgewood, 27.62; 4. Ireland Buthcer, Edgewood, 28.80; 5. Andrea Schultz, Northview, 28.84; 6. Emily Smith, Owen Valley, 29.43; 7. Carrie Duregger, Northview, 29.51; 8. Joslyn Bucy, Owen Valley, 30.24.

3200 METER RUN -- 1. Sammy Haynes, Greencastle, 13:38.00; 2. Megan Haynes, Greencastle, 13:43.00; 3. Ciara Thompson, Edgewood, 13:52.00; 4. Taylor Young, Edgewood, 14:12.00; 5. Allie Dupin, Northview, 14:56.00; 6. Jessica Jemison, Owen Valley, 15:17.00; 7. Josie Stakeman, Northview, 16:19.00; 8. Abby Carey, Owen Valley, 17:35.00.

1600 METER RELAY -- 1. Greencastle (A), 4:21.79; 2. Edgewood (A), 4:23.75; 3. Owen Valley (A), 4:39.38; 4. Northview (A), 4:49.44.