[The Brazil Times nameplate] Overcast ~ 52°F  
High: 64°F ~ Low: 41°F
Tuesday, May 3, 2016

Terre Haute South boys, North girls win Big Four track meet

Sunday, May 6, 2012

Times Staff Report

Terre Haute South's boys' track and field team and the North girls came up winners in Saturday's Big Four Meet held at Northview High School. The Braves scored 96 team points in the boys' meet to top the Patriots' 71, the Knights' 47 and the Vikings' 30. In the girls' meet, the Patriots put forth a dominating effort with 115.5 points to the Braves' 59.5, Northview's 37 and West Vigo's 32.

The Northview girls' got victories from sophomore Leeanna Knight in the long jump (16-10) and the 100 meters (13.29). She won the long jump by 19 inches on Saturday and Knights' 100 meter time was enough to edge West Vigo's Shaelynn White (13.35).

Morgan Holt was able to win the pole vault by six inches as she cleared 8-0 to get the victory.

Gracie Geswein had one of Northview's other solid efforts as she captured second in the 300 hurdles (49.91) as West Vigo's Janelle Lucas broke the meet record with her time of 46.24. Geswein was fifth in the 100 hurdles as Terre Haute North's Keirra Porter won in 15.66. Also for the Knights, Brooke Deighton placed fourth in the high jump.

The Patriots were winners of seven events, including all three relays on Saturday.

In the boys' meet, South broke three records as Jackson Bertoli won the 3,200 meters in 9:36.69 to pull away from West Vigo's Nathan Kump by 52 seconds. The Braves' Nick Jaeger also was a record-breaker in the high jump by clearing a personal-best 6-8. The Braves' 3,200 relay team started the day with a record time of 8:19.06.

For Northview, Nic Yocom registered a season-best time of 2:01.39 to win the 800 meters over the Vikings' Nathan Kump. Yocom was also third in the 1,600 with a 4:34.91 as South's Logan Hambrock won in 4:29.58 and West Vigo's Andrew Kump was runner-up in 4:30.47.

In field events, Ethan Stewart was second in the shotput with a throw of 45-5 as Lee Davis of Terre Haute North won with a throw of 49-0. Jesse Miller was fourth for the Knights in the event. In the discus, Davis was also a winner with a throw of 148-11 as Andrew Davis of Northview was fourth (117-5 ).

In other field events, Patrick Durcholz was second with a career-best 13-0 clearance in the pole vault to get him a second-place finish. Wyatt Young was fourth in the event. Levi Brown was third in the long jump and Durcholz was third in the high jump and 110 hurdles.

On the track, Ian Hefner placed second in the 300 hurdles and third in the 200 meters.

Big Four Track and Field Meet

Boys' team results -- TH South 96, TH North 71, Northview 47, West Vigo 30.

3,200 relay -- TH South (Jackson Bertoli, Scotty Noble, Devon Fuson, Matt Barley) 8:19.06(*); TH North (Peter Davis, Grant Pitts, Justin Clapp, Nathon Moshes) 8:27.70; Northview (Devon Cooksey, Ian Heffner, Damon Hyatt, Josh Johnson) 8:42.22; West Vigo (Blake Benefiel, Jonah Eckert, Daniel Mackey, Tyson Tolerson) 9:36.19.

100 -- Kevin Moore (THN) 11.64; Tony Bishop (THS) 11.91; Ian Newton (THS) 11.91; Jacob Creasey (WV) 11.94; Garrett McKenzie (Nv) 11.94.

110H -- Jeremy Patterson (THS) 15.58; Cameron Stewart (THN) 16.23; Patrick Durcholz (Nv) 16.90; Alex Cole (THS) 16.91; Andy Velazquez (WV) 17.49.

1,600 -- Logan Hambrock (THS) 4:29.58; Andrew Kump (WV) 4:30.47; Nic Yocom (Nv) 4:34.91; Tyeson Mundy (THN) 4:38.58; Moshes (THN) 4:38.90.

400 relay -- TH South (Rashad Allen, Bishop, Derik Whalen, Newton) 45.53; TH North (Moore, Brookins, Chris Knight, Cameron Quinn) 45.65; Northview (Trent Barnett, Levi Brown, Jacob Little, McKenzie) 46.37; West Vigo (J.Creasey, Danny Creasey, Chris Guymon, Jared Wilguess) 46.48.

400 -- Tyler Seibert (THS) 50.56; Quinn (THN) 52.44; Stewart Dagnon (THS) 52.67; Tolerson (WV) 54.45; Jonathan McElroy (THN) 54.80.

300H -- Patterson (THS) 41.24; Heffner (Nv) 41.74; Stewart (THN) 41.93; Velazquez (WV) 44.08; Durcholz (Nv) 45.52.

800 -- Yocom (Nv) 2:01.39; Nathan Kump (WV) 2:02.55; Peter Davis (THN) 2:04.07; Hambrock (THS) 2:06.08; Grant Potts (THN) 2:06.54.

200 -- Moore (THN) 23.54; J.Creasey (WV) 23.99; Heffner (Nv) 24.07; Allen (THS) 24.22; Newton (THS) 24.38.

3,200 -- Bertoli (THS) 9:36.69(*); N.Kump (WV) 10:28.48; Fuson (THS) 10:35.64; Clapp (THN) 10:42.18; Chase Cresgy (THN) 11:21.53.

1,600 relay -- TH South (Jermaine Smith, Seibert, Patterson, Newton) 3:31.87; TH North (Quinn, Maciej Tomaszewski, Stewrt, Potts) 3:32.52; Northview (Barnett, Cooksey, Heffner, Cameron Huey) 3:50.96; West Vigo (N.Kump, A.Kump, Chris Neidlinger, Tolerson) 3:54.36.

HJ -- Nick Jaeger (THS) 6-8(*); Connor Curley (THN) 6-2; Durcholz (Nv) 5-10; Seibert (THS) 5-8; Nathan Gregg (WV) 5-8.

LJ -- Seibert (THS) 20-2, Bishop (THS) 18-6.25; Levi Brown (Nv) 18-4.50; J.Creasey (WV) 18-4.50; Guymon (WV) 18-3.50.

PV -- Curley (THN) 14-0; Durcholz (Nv) 13-0; Zach Potter (THN) 12-0; Wyatt Young (Nv) 11-6; Whalen (THS) 11-6.

SP -- Lee Davis (THN) 49-0; Ethan Stewart (Nv) 45-5.75; Jordan Montgomery (THS) 45-0.75; Jesse Miller (Nv) 44-1; Brandon Russell-Cherry (THS) 43-4.50.

D -- Davis (THN) 148-11.50; Nic Keller (THS) 135-2.75; Alex May (WV) 123-2.75; Andrew Davis (Nv) 117-5.50; Russell-Cherry (THS) 114-7.75.

GIRLS

Team results -- TH North 115.5, TH South 59.5; Northview 37, West Vigo 32.

3,200 relay -- TH North (Jessi Conley, Emily Cotterman, Layne Curley, Sydney Dickerson) 10:12.23; TH South (Allyson Johnson, Sami Holmes, Cassidy Wood, Stacey Beckman) 11:14.82; West Vigo (Sarah Hudson, Taylor Bunch, Shelby Sparks, Acetha Tolerson) 11:23.63; Northview (Mannah Mace, Allie Dupin, Chelsea Thomas, Ashley Kidwell) 12:29.40.

100 -- Leeanna Knight (Nv) 13.29; Shaelynn White (WV) 13.35; DaShana Johnson (THN) 13.38; Sarah Fears (THN) 13.46; Daiju Rivera (THS) 13.72.

100H -- Keirra Porter (THN) 15.66; Tasia Brewer (THS) 16.26; Janelle Lucas (WV) 16.97; Kelsey Thomas (THN) 17.58; Gracie Geswein (Nv) 17.92.

1,600 -- Nikki Thiede (THS) 5:22.80; Katie Loebker (THN) 5:31.73; Megan Howes (THN) 5:41.01; Rachel Stephens (THS) 5:45.97; Hudson (WV) 6:00.73.

400 relay -- TH North (Johnson, Porter, Fears, Spencer Grim) 52.59; West Vigo (Keisha Spillers, Lucas, Kayla Lindsay, White) 53.06; Northview (Geswein, Carrie Duregger, Natasha Barrett, Knight) 53.32; TH South (Alexxis Smith, Rivera, Tamarrah Pitt, Emani Tatum) 53.41.

400 -- Conley (THN) 1:01.89; Kaylee Ellis (THS) 1:02.94; Curley (THN) 1:03.51; Molly Nasser (THS) 1:03.70; Hannah Zadeii (Nv) 1:08.27.

300H -- Lucas (WV) 46.24(*); Geswein (Nv) 49.91; Brewer (THS) 50.32; Jordan Kuehner (THN) 50.46; Bailee Mayhew (THN) 56.77.

800 -- Dickerson (THN) 2:25.55; Cotterman (THN) 2:31.69; Hudson (WV) 2:39.13; Johnson (THS) 2:44.70; Alexa Clingerman (WV) 2:46.41.

200 -- White (WV) 28.06; Grim (THN) 28.18; Johnson (THN) 28.24; Pitt (THS) 29.09; Barrett (Nv) 29.88.

3,200 -- Chanli Mundy (THN) 11:34.92; Thiede (THS) 11:53.60; Loebker (THN) 12:31.54; Stephens (THS) 12:34.88; Emily Conrad (Nv) 14:30.81.

1,600 relay -- TH North (Conley, Cotterman, Curley, Dickerson) 4:17.99; TH South (Brewer, Ellis, Kylie Fendrick, Nasser) 4:23.64; West Vigo (Lindsay, White, Lucas, Clingerman) 4:42.98; Northview (Zadeii, Geswein, Duregger, Kidwell) 4:52.99.

HJ -- Tori Goethel (THS) 5-1; Thomas (THN) 5-0; Porter (THN) 5-0; Brooke Deighton (Nv) 4-10; Jordan Meng (THS) 4-10.

LJ -- Knight (Nv) 16-10; Kuehner (THN) 15-3; Tatum (THS) 15-3; Rivera (THS) 14-5.50; Lauren Comer (THN) 14-3.

PV -- Morgan Holt (Nv) 8-0; Heather Dunham (THN) 7-6; Grim (THN) 7-0; Deighton (Nv) 7-0; Joy Jakaitis (THN) 7-0.

SP -- Alissa Turpin (THN) 33-5; Monica Larsen (THN) 32-4.50; Alexus Bex (Nv) 31-9; Fendrick (THS) 31-6.50; Gabby Jett (THS) 31-6.

D -- Turpin (THN) 104-7.75; Brianna Burgess (THN) 102-6.75; Jett (THS) 101-10.25; Bex (Nv) 99-4.50; Fendrick (THS) 93-1.

(*) -- new meet record.