[The Brazil Times nameplate] Partly Cloudy ~ 60°F  
High: 68°F ~ Low: 54°F
Friday, Apr. 29, 2016

Southwestern Indiana Athletic Conference Track Meet

Sunday, May 6, 2012

SOUTHWESTERN INDIANA ATHLETIC CONFERENCE

TRACK AND FIELD MEET

BOYS RESULTS

Team scores -- 1. Linton-Stockton 170, 2. Eastern Greene, 116.5, 3. Clay City 94, 4. Shakamak 55, 5. Bloomfield 52, 6. North Daviess 49.5, 7. White River Valley 44, 8. North Central 30.

3,200 relay -- 1. Bloomfield, 8:43.85; 2. Linton-Stockton, 9:29.21; 3. Clay City, 9:41.74; 4. Eastern Greene 9:50.78; 5. Shakamak, 10:20.70.

400 relay -- 1. Linton-Stockton, 44.66; 2. Eastern Greene, 45.69; 3. Clay City, 47.31; 4. White River Valley, 48.94; 5. North Daviess, 49.10; 6. Shakamak, 50.88.

1600 relay -- 1. Bloomfield, 3:45.44; 2. Clay City, 3:49.09; 3. Eastern Greene, 3:49.90; 4. Shakamak, 3:59.46; 5. Linton-Stockton, 4:00.61; 6. North Central, 4:16.55.

SP -- 1. Blake Scharbrough, L, 42-1 1/4; 2. Dess Fougerousse, L, 41-11 3/4; 3. Demetrius White, CC, 39-5 1/2; 4. Marcus Slaven, ND, 39-3 1/4; 5. Josh Miller, CC, 38-6 3/4; 6. Luke Mowery, WRV, 36-5 1/4; 7. Wyatt Armes, EG, 35-3 1/4; 8. Gage Carrico, ND, 33-10 3/4.

D-- 1. Marcus Slaven, ND, 130-7; 2. Josh Miller, CC, 125-11; 3. Matt McLaughlin, EG, 123-0; 4. Dess Fougerousse, L, 122-2; 5. Luke Mowery, WRV, 116-2; 6. Brady Sanders, S, 113-1; . Indy Miller, L, 112-1; 8. Cole Goodman, WRV, 104-5.

LJ -- 1. Kent Helton, L, 21-3 3/4; 2. Brady Harmon, WRV, 20-1 1/2; 3. Ben Denker, CC, 19-7 1/2; 4. Zane Hayden, L, 18-11 1/4; 5. Miles Hutchison, EG, 18-11; 6. Braxton Cox, WRV, 17-11; 7. CJ Thompson, ND, 17-10; 8. Derick Mitchell, CC, 17-6 1/2.

HJ -- 1. Jeb Batchelor, S, 6-0; 2. Andrew Lewellyn, L, 6-0; 3. Dane Rupska, L, 5-10; 4. Miles Hutchison, EG, 5-6; 5. Nick Johnson, WRV, 5-6; T6. Zach Baker, ND, 5-4; T6. Blake Crowe, EG, 5-4; 8. Derick Mitchell, CC, 5-4.

PV -- 1. Stephen French, EG, 11-6; 2. Zach Davidson, L, 11-6; 3. Dillon Resler, EG, 11-0; 4. Ryan Slover, L, 10-6; 5. Samuel Messmer, S, 10-6; 6. Kody Sims, ND, 8-0; 7. Brian Asdell, ND, 7-6.

110HH -- 1. Grant Stamm, L, 15.40 (*14.99 in prelims for meet record); 2. Zach Baker, ND, 17.31; 3. Blake Crowe, EG, 17.63; 4. Logan Turpin, ND, 18.31; 5. Eric Stewart, B, 18.56; 6. Zane Hayden, L, 18.73; 7. Cody Dickson, CC, 19.67; 8. Wayne Tharp, CC, 19.90.

300 IH -- 1. Grant Stamm, L, 42.55; 2. Zane Hayden, L, 45.17; 3. Zach Baker, ND, 45.32; 4. Eric Stewart, B, 46.28; 5. Blake Crowe, EG, 48.04; 6. Wayne Tharp, CC, 48.30; 7. Cody Dickson, CC, 49.70; 8. Logan Turpin, ND, 49.83.

100 -- 1. Kent Helton, L, 11.18; 2. Grant Stamm, L, 11.29; 3. Stephen French, EG, 11.45; 4. RJ Miller, NC, 11.60; 5. Miles Hutchison, EG, 11.63; 6. Ben Denker, CC, 11.71; 7. Grant Prindiville, CC, 11.73, 8. Brady Harmon, WRV, 11.85.

200 -- 1. Kent Helton, L, 24.38; 2. Stephen French, EG, 23.95; 3. Grant Prindiville, CC, 24.52; 4. RJ Miller, NC, 24.76; 5. Ben Denker, CC, 24.52; 6. Brady Harmon, WRV, 24.67; 7. Austin Karazsia, L, 24.82; 8. Kegan Hunt, NC, 24.80.

400 -- 1. Nick Sparks, L, 55.03; 2. Brad Kirkley, B, 55.34; 3. RJ Miller, NC, 55.64; 4. Cole Postell, EG, 55.66; 5. Dane Rupska, L, 57.26; 6. Zach Clifford, WRV, 57.70; 7. Wyatt Armes, EG, 57.77; 8. Jordan Prindiville, CC, 58.51.

800 -- 1. Robert Buka, B, 2:04.16; 2. Kyle Schubla, S, 2:08.27; 3. Jake Tiefel, CC, 2:09.85; 4. Dillon Resler, EG, 2:12.26; 5. Jeremy New, EG, 2:16.01; 6. Blake Cochran, CC, 2:17.83; 7. Colten Gregory, WRV, 2:30.84; 8. Samuel Messmer, S, 2:34.85.

1,600 -- 1. Dillon Resler, EG, 4:44.94; 2. Eric Johnson, S, 4:48.31; 3. Jake Tiefel, CC, 4:48.80; 4. Conner Gadberry, B, 4:49.46; 5. Cade Hill, WRV, 4:56.05; 6. Blake Cochran, CC, 4:59.10; 7. Cole Riggleman, L, 5:09.04; 8. Kyle Schubla, S, 5:14.38.

3,200 -- 1. Dean Danner, NC, 10:45.24; 2. Dillon Resler, EG, 10:51.28; 3. Eric Johnson, S, 11:00.64; 4. Jake Tiefel, CC, 11:14.00; 5. Cole Riggleman, L, 11:21.36; 6. Cade Hill, WRV, 11:33.61; 7. Alex Enstrom, S, 11:39.13; 8. Blake Cochran, CC, 11:47.41.

GIRLS RESULTS

Team scores -- 1. Linton-Stockton 152, 2. Eastern Greene 117, 3. Bloomfield 113, 4. Shakamak 90.5, 5. Clay City 53, 6. White River Valley 41, 7. North Daviess 23.5, 8. North Central 21.

3,200 relay -- 1. Bloomfield, 10:41.63*; 2. Shakamak, 10:42.22; 3. Eastern Greene, 11:30.01; 4. Linton-Stockton, 12:03.38; 5. Clay City, 12:16.70.

400 relay -- 1. Linton-Stockton, 54.72; 2. Eastern Greene, 55.14, 3. Shakamak, 55.49; 4. Clay City, 58.13; 5. Bloomfield, 59.60; 6. North Central, 1:03.24.

1,600 relay -- 1. Bloomfield, 4:23.89; 2. Shakamak, 4:27.47; 3. Clay City, 4;43.84; 4. Eastern Greene, 4:51.32; 5. Linton-Stockton, 4:52.56; 6. North Central, 5:35.60.

SP -- 1. Micaela Hazlewood, L, 39-5*; 2. Scottie Ingram, EG, 32-2 1/4; 3. McKenzie Schantz, WRV, 30-10 1/2; 4. Asie Jeffers, CC, 29-6 1/2; 5. Ashlyn Crusie, L, 28-9 1/4; 6. Payton Gilliatt, EG, 28-2 1/2; 7. Aubrey Evans, NC, 27-4; 8. Belle Evans, NC, 26-8 3/4.

D -- 1. Micaela Hazlewood, L, 122-8*; 2. McKenzie Schantz, WRV, 104-10; 3. Chelsee Purvis, S, 94-8; 4. Mikayla Pickett, ND, 87-11; 5. Asie Jeffers, CC, 87-8; 6. Belle Evans, NC, 81-3; 7. Julie Martin, B, 81-1; 8. Brittnee Morris, EG, 75-8.

LJ -- 1. Macy Fidler, L, 16-9 1/2*; 2. Scottie Ingram, EG, 16-1 1/4; 3. Taylor Gilmore, B, 16-0; 4. Maddie Webster, ND, 15-0 1/4; 5. Jade Gambill, S, 14-9 3/4; 6. Sydney Lehman, L, 14-5; 7. Kelsey Fulford, S, 14-4; 8. Casie Divine, EG, 14-1.

HJ -- 1. Casie Divine, EG, 5-0; 2. Kerri Waskom, L, 4-10; 3. Maddie Wabater, ND, 4-10; 4. Brittney Pinnick, B, 4-8; 5. Riley Montgomery, S, 4-6; 6. Kiera Mossburger, L, 4-2; 7. Kayla Sinders, CC, 4-2; 8. Tiffany Johnson, B, no height listed.

PV -- T1. Tori Milhoan, EG, 7-0; T1. Cassidy Clothier, L, 7-0; 3. Savannah Spice, EG, 7-0; 4. Bailey Hasler, L, 6-6; 5. Melissa Roach, B, 6-6; T6. Jessie Webster, ND, 6-0; T6. Laura Robertson, S, 6-0; 8. Tiffany Johnson, B, 5-6.

100LH -- 1. Sydney Lehman, L, 18.14; 2. Britney Pinnick, B, 18.25; 3. Carlie Booe, L, 19.30; 4. McKenzie Roark, ND, 19.75; 5. Taylor Schulz, EG, 19.85; 6. Mackenzie McKittrick, CC, 19.98; 7. Anna Jenness, EG, 20.81; 8. Cheyenne Wikle, B, 20.83.

300 LH -- 1. Jasmine Padgett, WRV, 51.27; 2. Sydney Lehman, L, 53.52; 3. Britney Pinnick, 55.21; 4. Cheyenne Wikle, B, 56.47; 5. Anna Jenness, EG, 56.65; 6. Carlie Booe, L, 57.39; 7. Taylor Schulz, EG, 57.71; 8. Taylor Myers, S, 59.99.

100 -- 1. Macy Fidler, L, 13.53; 2. Scottie Ingram, EG, 13.86; 3. Jasmine Padgett, WRV, 13.87; 4. Taylor Gilmore, B, 14.03; 5. Riley Montgomery, S, 14.16; 6. Kerri Waskom, L, 14.56; 7. Tiara Skaggs, CC, 14.36; 8. Kelsey Fulford, S, 14.89.

200 -- 1. Macy Fidler, L, 29.40; 21. Jamine Padgett, WRV, 28.61; 3. Aleksey Green, S, 29.92; 4. Taylor Gilmore, B, 29.32; 5. Bridget Buka, B, 28.96; 6. Jade Gambill, S, 29.27; 7. Brooke Butler, EG, 30.04; 8. Cassidy Clothier, L, 29.83.

400 -- 1. Aleksey Green, S, 1:02.34; 2. Bridget Buka, B, 1:03.04; 3. Sierra New, EG, 1:06.69; 4. Maria Gaunt, L, 1:06.86; 5. Becca Wheelock, L, 1:09.45; 6. Alicia Hasler, B, 1:09.58; 7. Kayla Sinders, CC, 1:10.22; 8. Galina Carrico, NC, 1:11.40.

800 -- 1. Sierra New, EG, 2:44.12; 2. Galina Carrico, NC, 2:46.09; 3. Kelsey Wright, CC, 2:48.69; 4. Darci Andis, L, 2:51.24; 5. Paige Schroer, CC, 2:54.99; 6. Kristin Hall, B, 2:58.72; 7. Tori Milhoan, EG, 3:00.26; 8. Danielle Hoffman, L, 3:02.93.

1,600 -- 1. Julie Riggins, B, 5:35.30; 2. Savannah Turner, S, 5:38.07; 3. Hannah Resler, EG, 5:52.60; 4. Kelsey Wright, CC, 5:56. 37; 5. Brooklyn Samm, S, 6:23.27; 6. Kiera Mossburger, L, 6:30.61; 7. Carrie Wicker, WRV, 6:39.35; 8. Ashley Reach, CC, 6:43.02.

3,200 -- 1. Julie Riggins, B, 12:35.93; 2. Savannah Turner, S, 12:42.40; 3. Hannah Resler, EG, 12:54.84; 4. Brooklyn Samm, S, 13:55.37; 5. Ashley Reach, CC, 14:21.44; 6. Avery Frederick, B, 14:58.39; 7. Kiera Mossburger, L, 14:58.39; 8. Carrie Wicker, WRV, 15:02.39.