[The Brazil Times nameplate] Mostly Cloudy ~ 56°F  
High: 64°F ~ Low: 57°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Yocom wins Rushville Invite

Sunday, August 26, 2012

Times Staff Report

RUSHVILLE -- The Northview cross country teams fared well in a trip to the Rushville Invite on Saturday. The Northview boys were led by Nic Yocom, who placed first in 16:54 as the Knights were third as a team with 96 points. Greenfield Central won the event with 68 points with East Central second with 78 in the nine-team meet.

Ian Heffner raced to an 11th-place finish in 18:42 with Travis Beil 29th in 19:40, Skylar Aguilar in 49th-place with a time of 21:32, Devon McCollum was 51st in 21:40 and Dawson Nelson took 58th in 22:54.

In the girls' meet, Connersville's Courtney Phillips was the overall winner in 20:05 as Franklin Central was the team winner with 39 points. The Knights were led by Hannah Zadeii, who placed 14th overall in 23:12. Northview was sixth overall as a team. Ashley Kidwell was close behind her teammate in 16th with a time of 23:19 and Emily Conrad placed 29th in 23:57. Eileen Stinnett finished 52nd in 26:41, Leanna Knights was 58th in 27:31 and Meghan Pilman was 66th in 32:19.

In the Riverton Parke Invitational on Saturday, the Clay City Eels were fourth in the boys' meet and third in the girls' event.

Parker Ames placed fifth in the boys' meet with a time of 19:06 as North Central's Dean Danner won the overall race in 18:19. The Clay City girls were paced by an eighth-place from Kelsey Wright in 23:09.

Rushville Invite

Girl's results

Large-school team scores -- Franklin Central 39, Connersville 85, Greenfield-Central 92, Jennings County 103, Southport 112, Northview 160, Muncie Central 163, East Central 173, New Castle 225, Richmond 280, Winchester Comm.

Top 10 -- Courtney Phillips (C) 20:05, Olivia Heaton (JC) 21:31, Sarah Repp (C) 21:55, Hannah Kendrick (FC) 22:04, Morgan Stanley (WC) 22:05, Sam Loeffler (FC) 22:13, Hannah Greiner (MC) 22:27, Jars Purvis (GC) 22:29, Delaney Bucker (S) 22:29, Lakin Bowell (FC) 22:38.

Northview's top 6 -- 14. Hannah Zadeii 23:12; 16. Ashley Kidwell 23:19; 29. Emily Conrad 23:57; 52. Eileen Stinnett 26:41; 58. Leanna Knight 27:31; 66. Megan Pillman 32:19.

Boy's results

Large-school team scores -- Greenfield-Central 68, East Central 78, Northview 96, Jennings County 103, Connersville 134, New Castle 137, Muncie Central 149, Richmond 151, Winchester Comm. 184.

Top 10 -- Nic Yocom (Nv) 16:54, Matt Hill (C) 17:18, Jonah Woods (JC) 17.25, Nick Brock (EC) 17:37, Sam Willis (NC) 17:55, Cam Trout (Nv) 18:25, Jace Hirst (MC) 18:26, Clint Trotta (EC) 18:30, Syrus Fletcher (GC) 18:35, Scott Hale (GC) 18:38.

Other Northview -- 11. Ian Heffner 18:42; 29. Travis Beil 19:40; 49. Skylar Aguilar 21:32; 51. Devon McCollum 21:40; 58. Dawson Nelson 22:54.

Riverton Parke Invitational

Boy's team scores -- Riverton Parke 47, South Vermillion 62, Åttica 90, Clay City 110, Seeger 121, Sullivan 122, Cloverdale 128, North Vermillion, Fountain Central, Linton, North Central, Rockville inc.

Top 25 -- Dean Danner (NC) 18:19, Janzen Franklin (Li) 18:24, Cole Riggleman (Li) 18:40, Matt Haltom (RP) 18:51, Parker Ames (CC) 19:06, Dave Francis (SV) 19:24, Gabe Hatcher (RP) 19:27, Tristan Spivey (SV) 19:35, Luther Mathas (RP) 19:46, Conner Million (See) 19:53, Clayton Corey (FC) 19:59, Kenny Little (At) 20:05, Paiden Myers (CC) 20:08, Tony Gaebel (SV) 20:11, Cory Orndoff (Su) 20:14, Jon Flanary (NV) 20:21, Jacob Waycott (Clo) 20:23, Jared Fonacier (At) 21:00, J. R. Dunwell (At) 21:29, Jacob Warrick (See) 21:33, Adam Wilson (RP) 21:36, Ben Short (Su) 21:40, Eli Passen (Li) 21:41, Austin Falls (RP) 21:44, Matthew Fulford (NC) 21:52.

Girl's team scores -- Seeger 20, Fountain Central 90, Clay City 101, Sullivan 103, South Vermillion 153, Covingtn 181, Attica 185, Linton 185, North Central 189, Riverton Parke 239, Cloverdale, North Vermillion, Rockville, Turkey Run, Danville Baptist inc.

Top 25 -- Cara Fowler (See) 21:09, Claudia Monnett (Clo) 21:11, Becca Haussein (See) 22:09, Morgan Grubb (FC) 22:43, Bailey Hayes (Ro) 22:48, Rachel Overpeck (Ro) 22:54, Lydia Collins (See) 23:04, Kelsey Wright (CC) 23:09, Meghan Hennessey (See) 23:10, Bailey Stevens (Clo) 23:29, Taylor Turchi (NV) 23:40, Bobby Jo Edwards (See) 24:06, Lexi Holbert (SV) 24:08, Erin Kay (See) 24:22, Amillia Nally (Clo) 24:33, Hannah Gaylor (FC) 25:15, Courtney Million (Se) 24:46, Rachel Wells (DB) 24:52, Rachel Johnson (FC) 25:15, Emily Vitaniemi (SV) 25:19, Lexi Clark (At) 25:24, Kiera Mossburger (Li) 25:33, Haleig Hinkel (Su) 25:39, Sami Copenhaver (Su) 25:46, Brooke Hall (NC) 26:01.