[The Brazil Times nameplate] Mostly Cloudy ~ 63°F  
High: 64°F ~ Low: 41°F
Tuesday, May 3, 2016

Northview's Yocom advances to Brown County Semistate

Sunday, October 14, 2012

(Photo)
Northview's Nic Yocom (right) finished in sixth overall at the Bedford North Lawrence Semistate on Saturday. [Order this photo]
Times Staff Report

BEDFORD -- Northview junior Nic Yocom ran a strong race to remain alive in the IHSAA Cross Country postseason as he raced to a sixth-place finish in the Bedford North Lawrence Regional on Saturday. He moves on to the Brown County Semi-state along with winning teams from Terre Haute South (boys) and the Terre Haute North girls. The Patriot boys also advanced by finishing fifth as a team and the girl's squad from Terre Haute South placed third to advance.

The Northview boy's team was edged out for the final qualifying position as the Knights finished sixth as a team, 27 points behind the Patriots. The Clay City boys finished in 10th position while the Northview girls finished in eighth overall.

(Photo)
Eileen Stinnett (left) placed 58th and Josie Stakeman took 60th overall. [Order this photo]
Terre Haute South junior Jackson Bertoli continued to stake his claim as a contender for a state title as he won the individual title by 10 seconds with a winning time of 15:38. Yocom crossed the finish line in 16:10 for the sixth spot.

Yocom wasn't the only Knight to run well on Saturday as freshman teammate Cam Trout came home in the 29th position as the second fastest in his class to Linton's Janzen Franklin, who placed 25th. Trout ran a 17:14 for 29th as teammate Travis Beil came home in 45th (17:48), Ian Heffner was 50th in 18:19, Josh Johnson was 53rd in 18:23, Skyler Aguilar was 69th in 20:02 and Devin McCollum was 73rd in 21:15.

The Clay City Eels were paced by Parker Ames' time of 17:42, good for 44th overall and Blake Cochran was 56th in 18:30. Paiden Myers finished in 59th with a time of 18:45, Michael Brooks was 60th in 18:46, Travis Strauch placed 67th in 19:35, Evan Rogers took 71st in 20:15 and John Hyatt was 72nd in 20:26.

In the girl's race, the seventh-ranked Terre Haute North girls won easily over Bloomington South led by Chanli Mundy's runner-up finish to Bloomington South's Alex Warzyniak (18:36).

Clay City's Kelsey Wright finished in 47th-place in 23:03 while the Knights were led by Ashley Kidwell in 27th (21:06). Emily Conrad placed in 44th with a time of 22:35, Hannah Zadeii was 54th in 23:39, Eileen Stinnett took 58th in 24:19, Josie Stakeman placed 60th in 24:36, Leeanna Knight was 62nd in 24:54, Maeghan Pilman was 68th in 27:25.

Bedford North Lawrence Regional

Boy's team regional: Terre Haute South 36, Bloomington South 46, Bedford North Lawrence 72, Bloomington North 138, Terre Haute North 146, Northview 167, Edgewood 171, Shakamak 226, Salem 249, Clay City 262

Individual leaders: 1. Jackson Bertoli, THS, 15:38.32; 2. Kyle Burks, BS, 15:48.10; 3. Arthur Cross-Najafi, BNL, 15:58.03; 4. Anthony Williams, BS, 16:09.89; 5. Logan Hambrock, THS, 16:10.52; 6. Nic Yocum, N, 16:10.76; 7. Spencer Danielson, THS, 16:11.45; 8. Lane Barrett, BNL, 16:13.36; 9. Hordan Huntoon, BS, 16:25.47; 10. Devon Fuson, THS, 16:29.89; 11. Michael Mest, E, 16:35.80; 12. Justin Clapp, THN, 16:37.68; 13. Isaac Wonderlin, THS, 16:40.32; 14. Riley Stohler, THS, 16:46.83; 15. Brian Seymour, BS, 16:51.50.

Other Northview: 29. Cam Trout, 17:14, 45. Travis Beil, 17:48, 50. Ian Heffner, 18:19, 53. Josh Johnson, 18:23, 69. Skyler Aguilar, 20:02, 73. Devin McCollum, 21:15

Clay City: 44. Parker Ames, 17:42, 56. Blake Cochran, 18:30, 59. Paiden Myers, 18:45, 60. Michael Brooks, 18:46, 67. Travis Strauch, 19:35, 71. Evan Rogers, 20;15, 72. John Hyatt, 20;26

Girl's Team results: Terre Haute North 28, Bloomington South 59, Terre Haute South 87, Bloomington South 98, Salem 149, Bedford North Lawrence 175, Edgewood 179, Northview 217, West Vigo 258, Sullivan 266

Individual leaders: 1. Alex Warzyniak, BS, 18:36.18; 2. Chanli Mundy, THN, 18:54.30; 3. Jessi Conley, THN, 19:10.57; 4. Kate Raphael, BN, 19:10.77; 5. Laura Johnson, THN, 19:33.76; 6. Lindsay Welker, THN, 19:46.61; 7. Alexis Lewandowski, BS, 19:54.82; 8. Savannah Turner, Sh, 19:59.92; 9. Sydney Calhoun, S, 20:00.33; 10. Madison Smith, S, 20:01.02; 11. Alli Workman, B, 20:02.03; 12. Nikki Thiede, THS, 20:02.68; 13. Hannah Resler, EG, 20:06.53; 14. Hannah Sears, E, 20:08.64; 15. Anna Nagy, THN, 20:13.94.

Northview: 27. Ashley Kidwell, 21:06, 44. Emily Conrad, 22:35, 54. Hannah Zadeii, 23:39, 58. Eileen Stinnett, 24:19, 60. Josie Stakeman, 24:36, 62. Leeanna Knight, 24:54, 68. Maeghan Pilman, 27:25

Clay City: 47. Kelsey Wright, 23:03