Clay City athletes have strong meet at Patriot Invite

Saturday, April 14, 2018

Times Staff Report

TERRE HAUTE — Several members of Clay City’s track and field teams were in action Saturday at the Patriot Invite at Terre Haute North.

As rains mainly held off for a large group of teams were on hand for a meet that was broken up amongst small school (Class A-3A) and large school (Class 4A-5A) results.

Clay City senior Avalee Jeffers performed well against a talented field as she won the discus with a throw of 95-8 and was a runner-up in both the high jump (5-1) and 100-meter hurdles. Clay City also got a fifth-place run from Andrea Steward in the 100 meters (14.53) and 200 meters (30.52). The Eels also got runner-up finishes from the 4x100 relay team and the 4x800 relay squad.

Clay City's Devin Thurmond won the 100 meters and was second in the 200 meters at Saturday's Patriot invite.

The Clay City boys had an outstanding meet as a team and individually with four individual victories againt the smaller school field of competitors.

Devin Thurmond sprinted his way to a 100 meter victory by a third of a second, crossing the finish line with a time of 11.67 and teammate Bryce Patterson was fourth. Thurmond returned to place second in the 200 meters (24.05) with Patterson in third-place.

Calvin Fry picked up a two-second victory in the 1,600 meters with a time of 4:45.07 and Eli Hostetler doubled up with an 800 meter win in 2:12 and a second-place in the high jump (5’10). Keaton Butts topped the field in the long jump by soaring 18-10 3/4. Kyle Wolf placed third (10:48) in the 3,200 meters with Fry in fourth.

Terre Haute Patriot Invite

Small School (Class 1A to 3A) results

Boys results

High Jump: 1. Braden Balber (Svermillion) 6-1, 2. Eli Hostetler (CC) 5-10, 3. Tyler Kaeff (Cloverdale) 5-10

10. Carter Dickson (CC) 5-0

Long Jump: 1. Keaton Butts (CC) 18-10 3/4, 2. Trenton Day (Casey, Ill.) 18-2, 3. Andrew Monnett (Cloverdale) 17-11

Discus: 1. Nate Fouty (Casey, Ill.) 120-1, 2. Joey Shew (Svermillion) 116-5, 3. Evan Klingle (N.Daviess) 114-3 1/2

5. Aaron Buell (CC) 102-2. 13. Noah Seidensticker (CC) 87-4. 16. Wesley Langley (CC) 80-7 1/2. 21. Jacob Garlit (CC) 66-0 1/2

Shot Put: 1. Peyton Westfall (Svermillion) 45-3, 2. Aaron Buell (CC) 40-4 1/2, 3. Evan Klingle (N.Daviess) 40-2

6. Noah Seidensticker (CC) 34-3. 16. Jacob Garlit (CC) 29-4 1/2. 20. Wesley Langley (CC) 28-1 1/2

4x800 relay: 1. Seeger, 9:06.79, 2. Cloverdale, 9:27.46, 3. Casey-Westfield, 9:30.44

5. Clay City, 9:40.01

4x100 relay: 1. Casey-Westfield, 46.51, 2. Clay City, 46.58, 3. South Vermillion, 47.28

4x400 relay: 1. Cloverdale, 3:41.61, 2. Casey-Westfield, 3:44.80, 3. North Daviess, 3:50.66, 4. Clay City, 3:50.99

100: 1. Devin Thurmond (CC) 11.67, 2. Gary Spence (Svermillion) 11.95, 3. Conor Dunegan (Svermilion) 12.07, 4. Bryce Patterson (CC) 12.08

200: 1. Gary Spence (Svermillion) 23.81, 2. Devin Thurmond (CC) 24.05, 3. Bryce Patterson (CC) 24.91

400: 1. Gary Spence (Svermillion) 53.43, 2. Blake Currey (Case, Ill.) 54.63, 3. Dmitrius Owens (N.Daviess) 54.65

14. Travis Clark (CC) 1:04.08

800: 1. Eli Hostetler (CC) 2:12.12, 2. Ben Warrick (Seeger) 2:15.42, 3. Zach Grundell (Svermillion) 2:17.95

1,600: 1. Calvin Fry (CC) 4;45.07, 2. Cort Ross (Casey, Ill) 4:47.24, 3. Cody Smith (Seeger) 5:13.41

7. Carter Dickson (CC) 5:21. 16. Tyler Hamilton (CC) 6:37

3,200: 1. Cort Ross (Casey, Ill.) 10:16.64, 2. Patrick Hennessey (Seeger) 10:40, 3. Kyle Wolf (CC) 10:48, 4. Calvin Fry (CC) 10:50.01

100 hurdles: 1. Kyle Carver (Casey, Ill.) 16.08, 2. Chris Torrence (Svermillion) 17.58, 3. Ted Lamson (N.Daviess) 18.20

8. Sam Lucas (CC) 21.02

300 hurdles: 1. Tyler Kaeff (Cloverdale) 42.05, 2. Kyle Carver (Casey, Ill.) 42.45, 3. Andrew Monnett (Cloverdale) 43.39

11. Sam Lucas (CC) 50.91

Girls results

High Jump: 1. Sarah Flight (Charleston, Ill.) 5-2, 2. Avalee Jeffers (CC) 5-1, 3. Kaileigh Pruitt (Seeger) 4-6

Long Jump: 1. Faith Frye (Casey, Ill.) 16-6 1/2, 2. Sarifa Hurtault (Charleston, Ill.) 15-3, 3. Kenzie Stoltz (Cloverdale) 14-1.

9. Hannah Colburn (CC) 12-3

Discus: 1. Avalee Jeffers (CC) 95-8, 2. Maidson Shoemaker (Cloverdale) 91-3, 3. Elleigh Gardner (Casey, Ill.) 80-4 1/2

8. Kaitlin Weik (CC) 56-5

Shot Put: 1. Elleigh Gardner (Casey, Ill.) 30-4 1/4, 2. Kloe Crouch (Svermillion) 24-6 1/2, 3. Madison Freed (Svermillion) 24-6 1/2

4. Kaitlin Weik (CC) 23-9 1/2. 7. Hailey Copeland (CC) 22-3 1/2

4x800 relay: 1. Charleston, Ill., 53.83, 2. Clay City, 55.56, 3. Cloverdale, 56.76

4x400 relay: 1. Charleston, Ill., 4:26.83, 2. Cloverdale, 4:32, 3. Seeger, 4:45

4x100 relay: 1. Charleston, Ill., 53.83, 2. Clay City, 55.56, 3. Cloverdale, 56.76

100: 1. Faith Frye (Casey, Ill.) 13.49, 2. Sharifa Hurtault (Charleston, Ill.) 13.68, 3. Kaylee Wilson (Charleston, Ill.) 14.26

5. Andrea Steward (CC) 14.53. 8. Emily Hyatt (CC) 15.27

200: 1. Faith Frye (Casey, Ill.) 28.02, 2. Sharifa Hurtault (Charleston, Ill.) 29.05, 3. Claire Kendrick (Svermillion) 29.12

5. Andrea Steward (CC) 30.52

400: 1. Hope Griffin (Charleston, Ill.) 1:05.62, 2. Faith Frye (Casey, Ill.) 1:06.71, 3. Kaileigh Pruitt (Seeger) 1:08.11

800: 1. Chelsea Edwards (Cloverdale) 2:31.99, 2. Allison High (Seeger) 2:44.90, 3. Brittany Wright (Casey, Ill.) 2:45.63

1,600: 1. Megan Garrett (Charleston, Ill.) 5:39.58, 2. Allison High (Seeger) 5:55.97, 3. Lilly Monnett (Cloverdale) 6:00

3,200: 1. Julia Griffin (Charleston, Ill.) 12:59, 2. Lilly Monnett (Cloverdale) 13:15.55, 3. Libby Smith (Seeger) 13:17

100 hurdles: 1. Kenzie Stoltz (Cloverdale) 17.90, 2. Avalee Jeffers (CC) 19.06, 3. Jayda Jensen (Charleston, Ill.) 19.64

300 hurdles: 1. Hannah Collins (Seeger) 54.33, 2. Jayda Jensen (Chaleston, Ill.) 56.55, 3. Izzi Puterbaugh (Seeger) 57.05